Zahrada

5. července 2022 09:00

Simona Sedláčková

Posekaná tráva poslouží v kompostu i pod stromy. Připravte si z ní jíchu a zamulčujte keře

V posledních dnech se zdá, že slunce střídá déšť a tráva tak roste jako z vody. A s podobnými dny přichází ruku v ruce i potřeba sekání trávy. Alespoň na frekventovaných místech zahrady. Zacházet však s posekanou trávou jako s odpadem by byla velká škoda. Zkušení zahradníci to samozřejmě dobře znají, ale těm, kteří do tajů zahrad a zahrádkaření teprve pronikají, přinášíme pár dobrých rad.

Vysoká tráva z dvakrát ročně posekané louky se samozřejmě suší na seno, což je to nejlepší využití. Krmení pro hospodářská zvířata.

Řeč je ale o běžném trávníku, který se na frekventovaných místech seká sekačkou mnohokrát do roka. Krátké stonky trávy se na seno ani nehodí a většinou končí na kompostu. Pokud je trávy jen málo, může se vyhodit do nádob na bioodpad a někteří ji bohuže lcpou i do popelnic na odpad komunální. Ano, je to zakázané, ale i tak se to stále děje. Přitom posečenou trávu můžete na zahradě velmi dobře využít. Obsahuje spoustu živin!

Pokud sečete trávník často, pak odstraňte ze sekačky sběrný koš, přepněte sekačku na funkci mulčování a posekanou krátkou trávu nechte volně vypadávat na trávník. Bude fungovat jako vynikající zelené hnojení.

Posečenou trávu vyhoďte na kompost, ale opatrně!

Pokud máte na zahradě dostatečně velký kompost, pak posečenou trávu můžete vyhodit právě sem. Má to však svá pravidla. Vysoká vrstva drobné trávy začíná velmi rychle hnít a plesnivět. Proto je dobré, nechat trávu nejprve trochu proschnout vedle kompostu, párkrát ji rozhrábnout, a pak teprve uklidit na kompost. Také je vhodné, střídat menší vrstvu trávy s hrubším materiálem, jako jsou drobné větvičky nebo větve větší, rozdrcené ve štěpkovači. Průběžně na kompost odhazujte i vhodný odpad z kuchyně – odřezky a zbytky zeleniny, slupky zbrambor, skořápky od vajec…

Zamulčujte záhony i keře

Posečená tráva vám může významně pomoct v potlačování růstu nežádoucích plevelů na záhonech se zeleninou i velkými trvalkami, ale i kolem keřů a stromů. Opět používejte jen slabší vrstvu trávy, aby nezačala plesnivět a hnít.

Kolem stromů jsou nevýhodnější závlahové mísy, tedy zryté a trávy zbavené kruhové plochy. Můžete na nich pěstovat letničky nebo je zasypejte právě slabou vrstvou posečené trávy a při každém dalším sečení můžete trochu přidat. Stejným způsobem můžete trávu využít i kolem keřů, například po celé délce živého plotu, kam se stejně se sekačkou jen špatně dostává.

Vytvořte si jíchu na hnojení

Většinou se jícha vyrábí z kopřiv, ale i z posečené trávy je velmi dobrá. Do velké nádoby, do sudu, vložte na 1 kg trávy asi 10 l vody, sud zakryjte a nechte stát na sluníčku. Materiál začne velmi rychle kvasit a potřebuje občasné promíchání. Asi za dva týdny budete mít připravené vynikající tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-32159-kam-s-posekanou-travou; https://peknazahradka.cz/nevite-kam-s-posekanou-travou/


Přečtěte si také