20. července 2024 08:00
redakce Prima LivingPosekaná tráva dobře poslouží v kompostu i pod stromy. Udělejte si z ní hnojivo
Když slunce střídá déšť, tak tráva roste jako z vody. A s podobnými dny přichází ruku v ruce i potřeba sekání trávy. Alespoň na frekventovaných místech zahrady. Zacházet však s posekanou trávou jako s odpadem by byla velká škoda. Zkušení zahradníci to samozřejmě dobře znají, ale těm, kteří do tajů zahrad a zahrádkaření teprve pronikají, přinášíme pár dobrých rad.
Vysoká tráva z dvakrát ročně posekané louky se samozřejmě suší na seno, což je to nejlepší využití. My ale teď mluvíme o trávníku, který se na frekventovaných místech seká sekačkou mnohokrát do roka. Krátké stonky trávy se na seno ani nehodí a většinou končí na kompostu. Pokud je trávy jen málo, může se vyhodit do nádob na bioodpad a někteří ji bohužel cpou i do popelnic na odpad komunální. Ano, je to zakázané, ale i tak se to stále děje. Přitom posečenou trávu můžete na zahradě velmi dobře využít. Obsahuje spoustu živin!
Posečená tráva vám může významně pomoct v potlačování růstu nežádoucích plevelů na záhonech se zeleninou i velkými trvalkami, ale i kolem keřů a stromů. Zdroj: iStock
Posečená tráva vám může významně pomoct v potlačování růstu nežádoucích plevelů na záhonech se zeleninou i velkými trvalkami, ale i kolem keřů a stromů. Zdroj: iStock
Zelené hnojení
Pokud sečete trávník často, pak odstraňte ze sekačky sběrný koš, přepněte sekačku na funkci mulčování a posekanou krátkou trávu nechte volně vypadávat na trávník. Bude fungovat jako vynikající zelené hnojení.
NENECHTE SI UJÍT: Péči o trávník nepřehánějte. Užitečný hmyz ocení spíš jeho nedokonalost
Posečenou trávu vyhoďte na kompost, ale opatrně!
Pokud máte na zahradě dostatečně velký kompost, pak posečenou trávu můžete vyhodit právě sem. Má to však svá pravidla. Vysoká vrstva drobné trávy začíná velmi rychle hnít a plesnivět. Proto je dobré, nechat trávu nejprve trochu proschnout vedle kompostu, párkrát ji rozhrábnout, a pak teprve uklidit na kompost. Také je vhodné, střídat menší vrstvu trávy s hrubším materiálem, jako jsou drobné větvičky nebo větve větší, rozdrcené ve štěpkovači. Průběžně na kompost odhazujte i vhodný odpad z kuchyně – odřezky a zbytky zeleniny, slupky z brambor, skořápky od vajec…
Zamulčujte záhony i keře
Posečená tráva vám může významně pomoct v potlačování růstu nežádoucích plevelů na záhonech se zeleninou i velkými trvalkami, ale i kolem keřů a stromů. Opět používejte jen slabší vrstvu trávy, aby nezačala plesnivět a hnít.
Trávu můžete vysypat na kompost Zdroj: iStock
Závlahové mísy
Kolem stromů jsou nevýhodnější závlahové mísy, tedy zryté a trávy zbavené kruhové plochy. Můžete na nich pěstovat letničky nebo je zasypejte právě slabou vrstvou posečené trávy a při každém dalším sečení můžete trochu přidat. Stejným způsobem můžete trávu využít i kolem keřů, například po celé délce živého plotu, kam se stejně se sekačkou jen špatně dostává.
PŘEČTĚTE SI: Kompost je skutečný poklad. Ale musíte se k němu chovat slušně. Co do něj nepatří?
Vytvořte si jíchu na hnojení
Většinou se jícha vyrábí z kopřiv, ale i z posečené trávy je velmi dobrá. Do velké nádoby, do sudu, vložte na 1 kg trávy asi 10 l vody, sud zakryjte a nechte stát na sluníčku. Materiál začne velmi rychle kvasit a potřebuje občasné promíchání. Asi za dva týdny budete mít připravené vynikající tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku.
Zdroje: autorský text Simona Sedláčková s využitím:https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-32159-kam-s-posekanou-travou; https://peknazahradka.cz/nevite-kam-s-posekanou-travou/