reklama

Který hnůj je nejlepší? Některý se hodí do skleníku, jiný na zahradu, další podporuje růst

Simona Sedláčková
18. května 2021
Kupka hnoje představuje pro nadšeného zahradníka nebo zahrádkáře skutečný poklad. Jen málokdy si můžete vybírat, který hnůj, tedy od kterých zvířat, použijete. Ale pokud na výběr máte, pomůžeme vám s rozhodováním. Nyní na jaře hnůj zapravte pouze do kompostu a teprve na podzim ho můžete vyvozit na záhony.
reklama

Většina dnešních zahrádkářů hnojí půdu na své zahradě minerálními hnojivy, která zakoupí vkaždém hobby marketu, pěkně připravená vgranulované nebo tekuté formě. Na výběr jsou i pelety zkravského nebo koňského hnoje, nebo dokonce tekuté slepičince. Ale není nad kvalitní chlévský hnůj! Včem se liší hnoje od jednotlivých hospodářských zvířat a jak je využít?

Čerstvým hnojem hnojíme půdu raději na podzim, ale na jaře můžeme čerstvý hnůj zapravit do kompostu, a pak teprve využít na záhony a políčka. Jednotlivé vrstvy hnoje je dobré vkompostu prokládat vrstvami trávy a půdy.

Kravský hnůj

Čerstvý kravský hnůj, nejlépe smíchaný se slaměnou podestýlkou, obsahuje všechny důležité živiny pro naše záhony. Živiny se zněho uvolňují střední rychlostí a představuje snad nejlepší variantu hnoje, univerzální pro všechny druhy rostlin, kterým organické hnojení vyhovuje.

Koňský hnůj

Obsahuje stejně vyvážené množství výživných látek jako hnůj kravský, ale má více dusíku. Látky se zněho uvolňují rychleji a také patří mezi tzv. výhřevná hnojiva. To znamená, že uvolňuje velké množství tepla, a proto je vhodný do studeného pařeniště a skleníku, pro předpěstování sazenic, brzy na jaře.

Ovčí a kozí hnůj

Oba druhy hnoje se rozkládají velmi rychle a produkují velké množství dusíku. Jejich užití může vést až knadměrnému růstu rostlin, a dokonce mohou způsobit i popálení rostlin. Je nutné snimi zacházet opatrně a vždy je nejprve zapravit do kompostu. Ovčí ani kozí hnůj by se neměl používat na záhony čerstvý.

Králičí hnůj

I králičí hnůj se rychle rozkládá a může způsobit přehnaně rychlý růst. Je vhodný pro všechny rostliny, které mají velké nároky na příjem živin.

Prasečí hnůj

I tento hnůj se sice používá nejčastěji až kompostovaný, ale má naopak velmi pomalé rozkládání živin, obsahuje především draslík a méně dusíku, a dokonce skoro žádný vápník. Není vůbec výhřevným do skleníků a pařenišť se nehodí.

Můžete hnojit i zeleným hnojením:

Pro zahradu je důležitý i kvalitní kompost:

Doma můžete kompostovat ve vermikompostéru:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: jarohnojenízahradaskleníkzáhonkomposthnůjpůdahnojivokráličíkravskýkoňskýovčíkozímrvachlévskýchlévský hnůjživina
reklama