Zahrada

20. března 2023 10:00

Simona Sedláčková

Který hnůj je nejlepší? Některý se hodí do skleníku, jiný na zahradu, další podporuje růst

Kupka hnoje představuje pro nadšeného zahradníka nebo zahrádkáře skutečný poklad. Jen málokdy si můžete vybírat, který hnůj, tedy od kterých zvířat, použijete. Ale pokud na výběr máte, pomůžeme vám s rozhodováním. Nyní na jaře hnůj zapravte pouze do kompostu a teprve na podzim ho můžete vyvozit na záhony.

Většina dnešních zahrádkářů hnojí půdu na své zahradě minerálními hnojivy, která zakoupí v každém hobby marketu, pěkně připravená v granulované nebo tekuté formě. Na výběr jsou i pelety z kravského nebo koňského hnoje, nebo dokonce tekuté slepičince.  Ale není nad kvalitní chlévský hnůj! Samozřejmě z dobrého zdroje, nikdy ne z velkochovů.

V čem se liší hnoje od jednotlivých hospodářských zvířat a jak je využít?

Čerstvým hnojem hnojíme půdu raději na podzim, ale na jaře můžeme čerstvý hnůj zapravit do kompostu, a pak teprve využít na záhony a políčka. Jednotlivé vrstvy hnoje je dobré v kompostu prokládat vrstvami trávy a půdy.

Kravský hnůj

Čerstvý kravský hnůj, nejlépe smíchaný se slaměnou podestýlkou, obsahuje všechny důležité živiny pro naše záhony. Živiny se z něho uvolňují střední rychlostí a představuje snad nejlepší variantu hnoje, univerzální pro všechny druhy rostlin, kterým organické hnojení vyhovuje.

Koňský hnůj

Obsahuje stejně vyvážené množství výživných látek jako hnůj kravský, ale má více dusíku. Látky se z něho uvolňují rychleji a také patří mezi tzv. výhřevná hnojiva. To znamená, že uvolňuje velké množství tepla, a proto je vhodný do studeného pařeniště a skleníku pro předpěstování sazenic brzy na jaře.

Ovčí a kozí hnůj

Oba druhy hnoje se rozkládají velmi rychle a produkují velké množství dusíku. Jejich užití může vést až k nadměrnému růstu rostlin, a dokonce mohou způsobit i popálení rostlin. Je nutné s nimi zacházet opatrně a vždy je nejprve zapravit do kompostu. Ovčí ani kozí hnůj by se neměl používat na záhony čerstvý.

Králičí hnůj

I králičí hnůj se rychle rozkládá a může způsobit přehnaně rychlý růst. Je vhodný pro všechny rostliny, které mají velké nároky na příjem živin.

Prasečí hnůj

I tento hnůj se sice používá nejčastěji až kompostovaný, ale má naopak velmi pomalé rozkládání živin, obsahuje především draslík a méně dusíku, a dokonce skoro žádný vápník. Není vůbec výhřevný, do skleníků a pařenišť se nehodí.

Drůbeží trus

Vynikající hnojivo s vysokým obsahem dusíkatých sloučenin, důležitých při pěstování zeleniny, a také obsahuje dostatek fosforu pro podporu nasazování květů u květin. V nízkých dávkách se hodí i pro balkonové květiny do truhlíků.

Nikdy však nepoužívejte slepičince čerstvé, mohlo by dojít k popálení rostlin. Slepičince nechte asi 2 měsíce odležet, aby se obsah látek trochu zredukoval.

Zdroj: https://hobby.instory.cz/2070-na-vyzivu-pudy-je-nejlepsi-hnuj-poradime-ktery-se-na-co-hodi.html; https://www.ireceptar.cz/zahrada/organicke-hnojeni-jak-pouzivat-hnuj-kravsky-ovci-praseci-konsky-a-slepicince.html

Můžete využít i zelené hnojení

Pro zahradu je důležitý i kvalitní kompost:

Doma můžete kompostovat ve vermikompostéru:

Sdílejte článek

Přečtěte si také