návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Který hnůj je nejlepší? Některý se hodí do skleníku, jiný na zahradu, další podporuje růst

Simona Sedláčková , Vydáno: 18.05.2021
hnůj
Autor: iStock hnůj
Kupka hnoje představuje pro nadšeného zahradníka nebo zahrádkáře skutečný poklad. Jen málokdy si můžete vybírat, který hnůj, tedy od kterých zvířat, použijete. Ale pokud na výběr máte, pomůžeme vám s rozhodováním. Nyní na jaře hnůj zapravte pouze do kompostu a teprve na podzim ho můžete vyvozit na záhony.

reklama

Většina dnešních zahrádkářů hnojí půdu na své zahradě minerálními hnojivy, která zakoupí v každém hobby marketu, pěkně připravená v granulované nebo tekuté formě. Na výběr jsou i pelety z kravského nebo koňského hnoje, nebo dokonce tekuté slepičince. Ale není nad kvalitní chlévský hnůj! V čem se liší hnoje od jednotlivých hospodářských zvířat a jak je využít?

Čerstvým hnojem hnojíme půdu raději na podzim, ale na jaře můžeme čerstvý hnůj zapravit do kompostu, a pak teprve využít na záhony a políčka. Jednotlivé vrstvy hnoje je dobré v kompostu prokládat vrstvami trávy a půdy.

Na podzim kompostovaný hnůj zapravte do záhonů
Autor: iStock Na podzim kompostovaný hnůj zapravte do záhonů

Kravský hnůj

Čerstvý kravský hnůj, nejlépe smíchaný se slaměnou podestýlkou, obsahuje všechny důležité živiny pro naše záhony. Živiny se z něho uvolňují střední rychlostí a představuje snad nejlepší variantu hnoje, univerzální pro všechny druhy rostlin, kterým organické hnojení vyhovuje.

Koňský hnůj

Obsahuje stejně vyvážené množství výživných látek jako hnůj kravský, ale má více dusíku. Látky se z něho uvolňují rychleji a také patří mezi tzv. výhřevná hnojiva. To znamená, že uvolňuje velké množství tepla, a proto je vhodný do studeného pařeniště a skleníku, pro předpěstování sazenic, brzy na jaře.

Koňský hnůj
Autor: iStock Koňský hnůj

Ovčí a kozí hnůj

Oba druhy hnoje se rozkládají velmi rychle a produkují velké množství dusíku. Jejich užití může vést až k nadměrnému růstu rostlin, a dokonce mohou způsobit i popálení rostlin. Je nutné s nimi zacházet opatrně a vždy je nejprve zapravit do kompostu. Ovčí ani kozí hnůj by se neměl používat na záhony čerstvý.

Ovčí trus
Autor: iStock Ovčí trus

Králičí hnůj

I králičí hnůj se rychle rozkládá a může způsobit přehnaně rychlý růst. Je vhodný pro všechny rostliny, které mají velké nároky na příjem živin.

Prasečí hnůj

I tento hnůj se sice používá nejčastěji až kompostovaný, ale má naopak velmi pomalé rozkládání živin, obsahuje především draslík a méně dusíku, a dokonce skoro žádný vápník. Není vůbec výhřevným do skleníků a pařenišť se nehodí.

Můžete hnojit i zeleným hnojením:

Není jetel jako jetel

V Česku roste 19 druhů jetele. Který odpuzuje bělásky a proč je jetel ideální na zelené hnojení?

Zelené hnojení

Zelené hnojení: Je čas vysít rostliny, které dostanou půdu do skvělé kondice

Pro zahradu je důležitý i kvalitní kompost:

Kam s posečenou trávou?

Posekaná tráva poslouží v kompostu i pod stromy. Připravte si z ní jíchu a zamulčujte keře

zalévání kompostu

Je nutné kompost zalévat? V určitých případech ano

Doma můžete kompostovat ve vermikompostéru:

Postavte si domácí vermikompostér

Jak zužitkovat odřezky od zeleniny i sáčky od čaje: Postavte si domácí vermikompostér

Jak kompostovat v bytě?

Jak kompostovat doma v bytě? Jde to i bez zápachu

reklama

Článek je zařazen v: hnůj , hnojení , kravský , koňský , králičí , ovčí , kozí , mrva , chlévský , kompost

reklama

Přečtěte si také