Zahrada

17. března 2024 15:00

Lenka Valjentová

Jak ochránit rozkvetlé ovocné stromy před jarními nočními mrazíky

Květy ovocných stromů jsou na mráz velmi citlivé a z namrzlých květů plody nebudou. Nejcitlivější jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz −2 °C, broskvoně (−3 °C), odolnější jsou jabloně a slivoně (−4 °C). Aktuální výstraha na mráz ve vegetačním období platí pro polohy do 400 metrů nad mořem ve velké části Čech, Moravy a Slezska od pondělí 18. 3. Máme pro vás tipy, jak květy a vysazenou zeleninu před mrazem jednoduše ochránit.

Jak ochránit před jarními mrazy květy ovocných stromů

Pro květy ovocných stromů je riziková teplota od −1 do −4 °C, mladé, už nasazené plody může nenávratně poškodit i jen nepatrná teplota pod bodem mrazu (−0,5 °C), a to i v případě, že mrzne třeba jen pár hodin k ránu. Nejhorší situace nastává, pokud po mrazivé noci přijde slunečný den!

Omrznutí se projeví žlutým a později i hnědým zbarvením, okvětní lístky postupně opadají. S budoucí úrodou se tak můžeme nadobro rozloučit.

NENECHTE SI UJÍT: VÝSTRAHA: Do Česka se vrací mrazy. Problémy hrozí řidičům i zahrádkářům

  • Pokud předpověď počasí říká, že hrozí výskyt nočních mrazíků, můžeme kvetoucí stromy zkusit ochránit postřikem stromů vodou. Voda ulpí na květech a větvích, a vytvoří se tak jakýsi ochranný film, který by měl květy alespoň krátkodobě ochránit před zmrznutím.
  • Můžeme zkusit také osvědčený recept našich babiček a okolo kvetoucích stromů rozestavit kbelíky s vodou. Odpařující se voda vytvoří mlhu, která stromy ochrání, což ale funguje jen do −2 °C.
  • U menších stromů na zahradě můžeme rozkvetlou korunu na noc zakrýt netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně pokropit nebo postříkat vodou. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií, tu ale většinou nejde sundat, aniž bychom ji poškodili.
  • Další možností je takzvané zakuřování, kdy pod stromy narovnáme hromadu vlhkých větví a zapálíme je. Nesmí se objevit plameny, jen se z hromady musí valit hustý dým, který květy před namrznutím ochrání. Pozor! Doutnající hromadu musíme stále hlídat a mít pod kontrolou, aby nezačala hořet.

Aktuální výstraha

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na mráz, který může poškodit už kvetoucí ovocné stromy, zejména meruňky, broskvoně a slivoně. Platí pro polohy do 400 metrů nad mořem ve velké části Čech, Moravy a Slezska od pondělí do středy:

Jak ochránit před mrazem jahody a zeleninu

Květnové přízemní mrazy (tzv. ledoví muži) mohou zničit i květy jahodníků a venku vysazenou zeleninu – například rajčata, papriky, cukety, okurky, lilky, patizony a jiné teplomilné, na teplotu pod nulou citlivé plodiny. Poškození mrazem se na nich projevuje tmavnutím listů na okrajích a zasycháním.

  • Jahody i zelenina se dají částečně zakrýt bílou netkanou textilií, kterou na nich necháme až do oteplení. Jestliže jsou mrazy větší, použijeme několik vrstev.
  • Můžeme taky pro jednotlivé rostlinky vytvořit z petek jednoduchý improvizovaný minipařník. Lahvím odřízneme dno a na rostliny je nasadíme.
  • Sazenice do výšky zhruba 5 cm ochráníme před zimou přihrnutím zeminy.

Zdroje: theunconventionalgardener.com, zahradkari.cz, Rady a tipy pro každou příležitost (Euromedia)


Přečtěte si také