Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

SATUREJKA: Jak vypěstovat fazolové koření, základ nápoje lásky

Saturejka je populární středomořská rostlinka, která se u nás pěstuje už od středověku jako aromatické koření a léčivá bylinka. V USA je známé jako fazolové koření, neboť se používá-li do pokrmů z luštěnin, zabraňuje nadýmání a usnadňuje trávení. Dokonce prý mužům dodává sexuální sílu a ženám chuť na milování, a tak je základem nápoje lásky. Jako koření se saturejka používá jak čerstvá, tak sušená, má příjemnou kořenitou chuť a směle dokáže nahradit pepř. Poradíme vám, jak saturejku pěstovat na zahradě i v květináči za oknem, jak ji používat v kuchyni a taky prozradíme starý dobrý recept na nápoj lásky.
Vydáno: 03.08.2019
SATUREJKA : Jak pěstovat fazolové koření, základ nápoje lásky
Autor: istock.com SATUREJKA : Jak pěstovat fazolové koření, základ nápoje lásky

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) obsahuje silice, třísloviny, slizy, pryskyřice, vitaminy C a A  a minerální soli. Třísloviny karvakrol a cymol mají protiprůjmové účinky, silice působí proti nadýmání a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a má mírný antiseptický a močopudný účinek. Saturejka ve formě nálevu – zarovnanou lžíci natě saturejky přelijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat, scedíme – lehce zvyšuje krevní tlak, stimuluje činnost trávicího traktu a celkově posiluje organismus. Přináší úlevu při onemocněních dýchacích cest, kdy se může použít buď jako čaj, nebo jako přísada do koupele. Pro své svíravé a dezinfekční účinky se může  použít na špatně se hojící rány a k napařování a čištění mastné pleti. Saturejka vyvolává pohlavní svěžest, čímž přispívá k léčení frigidity u žen a impotence u mužů, a proto je po staletí nedílnou součástí nápojů lásky.

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) kvete od července do září
Autor: Jan Prášil Saturejka zahradní (Satureja hortensis) kvete od července do září

Recept na nápoj lásky

Saturejka, po staletí používaná jako účinné afrodiziakum pro muže i pro ženy, máta, která má povzbuzující vliv na psychiku, a třezalka, jejíž kvítka jsou symbolem lásky a plodnosti – to je základ proslulého nápoje lásky. A tady je recept: 2 lžíce saturejky zahradní, 1 lžíci lístků máty peprné a 1 lžíci květů třezalky tečkované smícháme a zalijeme sedmičkou kvalitního červeného vína. Uzavřeme a 2–3 týdny necháme při pokojové teplotě macerovat, občas protřepeme. Přecedíme a ráno nalačno si dáme malého panáka, ne více! Nejlepší je připravovat nápoj lásky z čerstvých bylin, ale dají se kombinovat čerstvé se sušenými nebo použít jen sušené.

Pro nedočkavé máme zrychlený postup na přípravu nápoje lásky: z téhle směsi bylin a červeného vína uděláme svařák a vypijeme večer ve dvou.

SATUREJKA ve formě celkově posiluje organismus a pomáhá s trávením
Autor: istock.com SATUREJKA ve formě celkově posiluje organismus a pomáhá s trávením

9 pravidel pěstování saturejky

  1. Saturejka zahradní, bohatě větvící a silně aromatická jednoletá rostlina s malými lístky, dorůstá výšky okolo 30 cm. Od července do září kvete drobnými narůžovělými kvítky s jemně fialovým nádechem.
  2. Saturejka zahradní potřebuje dostatek světla a tepla, především miluje slunce a rozhodně jí nevadí ani dlouhodobé sucho. Špatně snáší zamokření.
  3. Saturejce se dobře daří jak na zahradě, tak v květináči na balkoně nebo na okenním parapetu. Na záhonu vyžaduje kyprou hlinitopísčitou dobře propustnou na živiny nepříliš bohatou půdu. Do květináčů a truhlíků se vyplatí k zemině přidat hrubý písek.
  4. Pokud se na zahradě potýkáme s mšicemi, mravenci a běláskem zelným, na záhony se zeleninou a květinami vysadíme či vysejeme saturejku, která tyhle škůdce spolehlivě a navíc přírodně odpuzuje. Saturejka je vhodnou sousedkou pro cibuli, fazole, hrášek, salát, špenát, zelí a kapustu. Květy saturejky přilákají do zahrady včely a motýly.  
  5. Sazenice saturejky zahradní si můžeme předpěstovat se semínek, která vyséváme do výsevního substrátu už na přelomu února a března. Vzrostlé rostlinky pak vysadíme na záhon do sponu 25 × 25 cm nebo po jedné do květináče po 15. květnu, kdy už nehrozí žádné mrazy, na které je saturejka náchylná.
  6. Koncem dubna a v květnu se mohou semínka vysít přímo na záhon. Přímé jarní výsevy je potřeba chránit bílou netkanou textilií.
  7. Saturejku, kterou pěstujeme v nádobách zaléváme pečlivě a opatrně, zeminu mezi jednotlivými zálivkami necháme vyschnout a hlavně se vyhneme přemokření, jinak zahyne.
  8. Čerstvé listy a větvičky můžeme uřezávat kdykoliv, ovšem během květu je aroma nejsilnější a obsahuje také největší množství účinných léčivých látek.
  9. V době květu sklízíme nezdřevnatělou nať a lístky a sušíme při teplotě do 35 °C v tenkých vrstvách ve stínu. Pokud ji trháme ve větším množství, svážeme ji do kytic a sušíme zavěšenou na vzdušném místě, kde teplota nepřesahuje 35 °C. Saturejka jako jedna z mála bylin neztrácí sušením své typické aroma.
SATUREJKA: v době květu sklízíme nezdřevnatělou nať
Autor: Jan Prášil SATUREJKA: v době květu sklízíme nezdřevnatělou nať

Prima tip: saturejka horská

Zatímco saturejka zahradní je jednoletá bylina, saturejka horská (Satureja montana) je vytrvalý dřevnatý hustý keřík s tmavozelenými tuhými listy. Květy má levandulově modré nebo bílé. Dá se pěstovat na záhonu i doma v květináči. Jako okrasná rostlina vynikne kolem cest, vhodná je do skalek a suchých zídek. Množí se semeny nebo dělením trsů na jaře a koncem léta. Saturejka horská  potřebuje slunné místo a dobře propustnou půdu, vydrží  bez zálivky i v době sucha. Řez snáší dobře, rychle obrůstá. Používá se podobně jako saturejka zahradní na kořenění salátů, masa a luštěnin. Jako léčivka se používá především do bylinných čajových směsí pro lepší zažívání, proti nadýmání a při nechutenství.

Saturejka horská (Satureja montana)  je vytrvalý dřevnatý hustý keřík
Autor: istock.com Saturejka horská (Satureja montana) je vytrvalý dřevnatý hustý keřík

Saturejka jako koření

Saturejka se jako koření používá jak čerstvá, tak sušená. Nejrozšířenější je její použití do všech luštěninových jídel, protože pomáhá proti nadýmání, a tak jsou fazole a spol. lépe stravitelné. Proto se jí říká fazolové koření či fazolová bylina. Saturejka má příjemnou kořenitou chuť a může v pokrmech nahradit pepř. Díky své pepřové chuti se hodí k masu, rybám, do smetanových omáček, vaječných, bramborových a zeleninových jídel. Skvělá je i ve sterilovaných okurkách, zelí či houbách. Velmi dobrá je v klobásách a při uzení masa. Čerstvé lístky jsou výborné do salátů a polévek. Čerstvou nať můžeme přidat do pomazánek a rajčatových jídel. Dobře se kombinuje a ladí s bazalkou, oreganem, majoránkou, česnekem a bobkovým listem. Aby byla vůně a chuť saturejky přirozená, přidává se až na konci vaření. Saturejka tvoří základ čubřice, oblíbené kořenicí směsi balkánské kuchyně. Čubrica je určena na rožněné pokrmy zvláště z mletého masa a do všech pokrmů balkánské kuchyně, jako jsou džuveč, musaka či kebab. Výborně se hodí do domácích sekaných, zapékané zeleniny a k dochucení luštěnin – zvláště fazolových pokrmů či hustých polévek. Čubrica se skvěle uplatní při grilování.

SATUREJKA se přidává do všech luštěninových jídel, protože pomáhá proti nadýmání, proto se jí říká fazolové koření
Autor: istock.com SATUREJKA se přidává do všech luštěninových jídel, protože pomáhá proti nadýmání, proto se jí říká fazolové koření

 
 


 

Článek je zařazen v: saturejka , Saturejka horská (Satureja montana) , saturejka koření , saturejka léčivá bylina , saturejka pěstování , saturejka recepty , čubrica koření
Speciály: Receptář pro milenialy

reklama