Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

V červnu tvarujeme živé ploty. Jinak ovšem listnaté a jehličnaté

Keře, z kterých tvarujeme živé ploty, teď silně a hustě obrazily a rychle rostou. Je čas na jejich nový sestřih.
Vydáno: 21.06.2014
Nastal čas
Nastal čas Autor: archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na volbu toho nejvhodnějšího termínu i způsob řezu přísně tvarovaných živých plotů není jednotný recept. Záleží totiž na samotné dřevině, jejím zdravotním stavu, stáří i velikosti. Červen je však měsícem, kdy bychom měli přiměřeně tvarovat každý živý plot.

Z listnatých keřů vytvoříme hustý plot jen pravidelným řezem,který vyvolává bohaté rozvětvení. Druhy, jako je javor, habr a buk, seřízneme již v prvním roce po výsadbě na stejnou výšku.

Rostou jako z vody Foto: archivU jehličnanů začínáme s řezem až ve druhé roce. V dalších letech pravidelně stříháme všechny přísně tvarované ploty, i když ještě nedosáhly do požadované výšky. Jen tak se postupně vytvoří kompaktní hustá zelená stěna.

V dalších letech po výsadbě řežeme silně rostoucí druhy (například javor) dvakrát za sezonu. Vhodné termíny jsou červen a srpen.

Při tvarování habru a ptačího zobu vystačíme jen s jedním řezem. Řídké, vyholené, přestárlé živé ploty vyžadují zmlazení – silný zpětný řez v únoru či březnu.

 Práce v červnu

* Pokračujeme v radikálním řezu přerostlých a zanedbaných okrasných keřů kvetoucích brzo na jaře. Řez bychom měli dokončit dříve, než dřeviny vytvoří nové výhony.

* Na jaře kvetoucím keřům, které nepotřebovaly radikální řez, odstraníme odkvetlá květenství, případně také plody, aby se keře zbytečně nevysilovaly.

* Po odkvětu zmlazujeme staré pěnišníky a azalky, zejména ty keře, které jsou odspodu vyholené.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

V červnu ožívá okrasná část zahrady a ke sklizni se nabízejí první plody i zelenina

Červen v zahradě


Vlastní ředkvičky mají sílu

Už chystáte další vlnu zeleniny? Co lze v červnu vysázet?

Chutná a vonná jablka

Těšíte se na bohatou úrodu jablek? Pak vemte nůžky do ruky

Článek je zařazen v:
Reklama