reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Živý plot z tújí pro vaše soukromí: Rostliny z květináče vysazujte po celou sezonu

Túje úvod
Autor: istock.com Túje úvod
Živé ploty z tújí kolem zahrady patří k nejoblíbenějším pro svůj rychlý růst i perfektní neprostupnost. Díky těmto vlastnostem získáte soukromý prostor během několika málo let. To platí především pro velké, rozlehlé zahrady. Na druhou stranu zahrady malé by túje mohly za pár let nepříjemně sevřít a pocitově zmenšit, proto si výsadbu živého plotu z tújí dobře promyslete. Zelená stěna také dokáže vytvořit barevně neutrální pozadí pro kvetoucí trvalky i letničky a jednotlivě vysázené túje umí být působivým solitérem každé zahrady.

reklama

Túje (Thuja)

Stálezelené a velmi oblíbené túje mají i své méně známé jméno, zerav. Jsou to dřeviny z čeledi cypřišovitých původem ze Severní Ameriky a Asie. Ve své domovině dosahují výšky 20–60 metrů, ale pro účely živého plotu se zastřihují, většinou na výšku kolem 2–3 metrů. Řez tyto dřeviny zvládají velmi dobře.

Kdy vysazovat túje

Nejvhodnější dobou pro výsadbu tújí je březen až listopad. Nejlepší jsou túje pěstované v kontejneru, tedy v květináči, u kterých při přesazování nedochází k porušení kořenového balu. Túje jsou velmi odolné a mrazuvzdorné, proto se mohou vysazovat téměř po celý rok. Má to svou nespornou výhodu. Po dostavbě domu nemusíte čekat na jaro či na podzim a můžete se hned pustit do úpravy zahrady. Na druhou stranu mnozí zahradní odborníci před tújemi varují a nemají je příliš v oblibě. Rozhodnutí je však pouze na majitelích zahrady, jestli využijí k oplocení pozemku túje, případně vysadí kvetoucí živý plot či živý plot s jedlými plody.

Výsadba živého plotu

Vykopejte příkop, který bude dlouhý podle potřeby a široký asi 30 cm. Hloubku příkopu zvolte o trochu větší, než byl květináč, ve kterém jste túje zakoupili. Vzdálenost mezi jednotlivými tújemi by měla být asi 30 cm, aby došlo v poměrně krátké době k zapojení jednotlivých větví tújí do sebe a vznikl tak neprůhledný živý plot.

Živý plot z tújí pro vaše soukromí
Autor: istockphoto.com Živý plot z tújí pro vaše soukromí

Sazenice sázejte do země dostatečně hluboko, nad zemí by měly vyčnívat v místech prvních výhonů. Stromky opatrně vyjměte z obalu, vložte je do vyhloubeného příkopu, prolijte vodou a zahrňte půdou. Půdu kolem túje dostatečně udusejte, můžete ji jednoduše ušlapat. Při výsadbě můžete přidat i rašelinu nebo substrát pro okrasné dřeviny.

Živý plot z tújí pro vaše soukromí
Autor: istockphoto.com Živý plot z tújí pro vaše soukromí

Samostatně rostoucí túje

Pokud chcete túje pěstovat jako solitérní doplňky zahrady, pak pro ně vykopejte jámu, velikou asi 30 x 30 cm a jednotlivé stromky nedávejte k sobě blíže, než na 60 cm. Túje sice rostou kuželovitě do výšky, ale i tak prostor k životu potřebují.

Jak pečovat o vysazené túje

První měsíc po výsadbě zalévejte stromky pečlivě, nejlépe každý den. Dostatečná vlhkost půdy je velmi důležitá. První hnojivo přidejte až asi měsíc po výsadbě, a pak hnojte pravidelně, dvakrát ročně. V zimních měsících nezapomínejte setřásat sníh z větví, aby nedocházelo z rozvalování, nebo dokonce k rozlamování stromků.

Jak urychlit vznik živého plotu

Pokud vysazujete túje hodně malé, budete samozřejmě na plnohodnotný živý plot čekat o něco déle, ale jeho pořízení nebude tolik bolet vaši peněženku. Dočasně proto vysazujte mezi túje šikovnou letničku, která je tújím velmi podobná, cypřišek letní neboli bytel metlovitý. Roste velmi rychle a alespoň v prvních letech dokáže přes léto živý plot vytvořit stejně dobře jako túje.

Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)

Letní cypřišek nahradí túje. Jak vypěstovat živý plot z rychle rostoucí letničky?

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

Vlastní sazeničky tújí

Sazeničky tújí si můžete vypěstovat i sami, není to nic těžkého. Túje se množí jednoduše řízkováním, nejlépe v druhé polovině léta. Odebírejte řízky z mladých výhonů, odstraňte postranní výhonky a řízky, ošetřené stimulátorem, zapichujte do malých sadbovačů nebo květináčů.

Živý plot z tújí pro vaše soukromí
Autor: istockphoto.com Živý plot z tújí pro vaše soukromí

Túje můžete množit i výsevem semen, ale musíte počítat s tím, že to bude velmi zdlouhavé. Za první sezonu semenáčky narostou asi do výšky 10–15 cm.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: tuje , Thuja , Zerav , plot z tújí , výsadba , živý plot , stálezelený plot , soukromí , cypřišek letní , Bytel metlovitý (Bassia scoparia

reklama

Přečtěte si také