Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

V lednu připravujeme výsadbu salátu do skleníku. Víte jak?

Pořád je co dělat.
Vydáno: 11.01.2015
Sadba salátu
Autor: SEMO Sadba salátu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Máte-li na zahrádce skleník nebo fóliovník, už teď si můžete sami připravit sadbu salátu. Již počátkem ledna se vysévají saláty pro předpěstování sadby pro rychlení, které budete vysazovat do fóliovníku nebo skleníku. Musíte počítat s tím, že ledový výsev budete dopěstovávat až 12 týdnů.

Osivo vysévejte do vlhkých výsevních substrátů přibližně 2 semena na cm2, hloubka 0,5–1 cm. Přepichujte do kvalitní, pokud možno semisterilní zeminy s nižším obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 10 až 30 cm2. Pokud máte možnost v domácích podmínkách regulovat teplotu alespoň vhodným umístěním, vytvořte rostlinkám optimální teploty pro pěstování: od výsevu do vzejití 14 až 16 °C v noci, přes den 20 až 22 °C a pokud je slunečno i 22 °C. Po vzejití a přepichování 6 až 8 °C v noci a přes den 16 až 21 °C.

Salát odrůda Citrin
Autor: SEMO Salát odrůda Citrin

Sortiment je široký, každý si může vybrat podle své obliby barvy od žlutozelené po matně zelenou a podle bublinatosti hladký nebo bublinatý list. Odrůd pro pěstování je široká škála, vybrat si můžete například odrůdu Safír, což je salát určený do tvrdších pěstebních podmínek, nevytápěných fóliových krytů. Má velké hlávky se světle zelenými a mírně bublinatými listy. Druhou, vysoce adaptabilní odrůdou vhodnou pro jarní rychlení v studených rychlírnách je nová odrůda Neferin. Tato odrůda nahrazuje starší oblíbený Nefrit. Listy má středně bublinaté, středně zelené barvy bez antokyanu. Hlávka je středně velká, kruhovitého tvaru, středně překrytá, středně hustá až hustá. Je rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) a také odolnost proti spále okrajů listů a plísni salátové je na vynikající úrovni.

Salát odrůda Cezaros
Autor: SEMO Salát odrůda Cezaros

Případně máte k výběru celou řadu dalších odrůd salátu k rychlení jako raný salát Brilant se středně velkou, světle zelenou hlávkou a jemně bublinatými, silnějšími listy, velmi raný Bremex s pevnějšími a lépe uzavřenými hlávkami a vyšší odolností k vybíhání, raný Citrin s hladkými, matně zelenými listy nebo poloraný Cézaros s hladkými středně zelenými listy.

Rádi pěstujete rostlinky? Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu

Lednová sklizeň špenátu? Špenát můžete pěstovat i pod sněhem!

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Rýmovník je nenáročná rostlina.

Zázračná rostlina proti rýmě? Doma vám poroste jako z vody

Článek je zařazen v:
Reklama