Jak na to

21. září 2023 08:30

Simona Sedláčková

Postavičky z kaštanů a dalších podzimních plodů děti zabaví. Využijte i plastelínu!

Kaštany, plody jírovce maďalu, odjakživa přitahují pozornost dospělých i dětí, jakmile se na podzim začínají objevovat pod stromy. Pro jedny to jsou léčivé poklady, pro druhé představují dekorativní kaštany materiál na báječné podzimní tvoření. A zdaleka se nemusíte omezovat jen na oblíbená jednoduchá zvířátka z kaštanů a sirek nebo špejlí. A přidejte i podzimem vybarvené listy či žaludy, ořechy a plody dalších stromů. Vytvořte si i podzimní věnce!

Padající kaštany z jírovců – ano tyhle stromy se správně jmenují jírovec maďal, nikoliv kaštan, jak jim většinou všichni říkáme – bývají první známkou přicházejícího podzimu, ale většinou je pod stromy nacházíme až do konce října. Dospělí si je strkají do kapes, aby jim zajistily zdraví a sílu pro dlouhou zimu a děti si z nich nejraději vytvářejí nejrůznější zvířátka a panáčky.

Kaštany však zdaleka nejsou jediné zajímavé podzimní plody, vhodné na dětské tvoření. Stejně skvělé jsou i žaludy nebo bukvice či ořechy. Využijte i plody jeřabin, šípky, různé šišky, podzimně vybarvené listí nebo drobné větvičky.

Dětem pro radost

Vytvořit obyčejné panáčky z kaštanů a párátek nebo špejlí zvládne každý, ale zkuste je i vylepšit nalepovacími očky. Pak se budou dětem líbit možná ještě víc.

Přidejte i dětmi oblíbenou plastelínu

Výrobu postaviček z kaštanů a dalších podzimních plodů usnadní obyčejná plastelína. Barevnou plastelínou můžete jednotlivé kaštany jednoduše spojovat. Pro malé děti to bude mnohem jednodušší než práce se špičatými špejlemi.

Využijte i obaly kaštanů

Dužnaté obaly kaštanů mají sice pichlavé a velmi ostré výstupky, ale ty můžete jednoduše zastřihnout nůžkami a bude po nebezpečí. Možná také najdete ve svém okolí zajímavý druh jírovce, jírovec pleťový, který na jaře vykvétá nádhernými růžovými květy a jeho kaštany mají dužnaté obaly bez trnů, jenom s malými, hladkými hrbolky.

Kaštany jako doplněk přírodních věnců

Kaštany na věnce nejlépe připevníte, když je nejprve navléknete na drát a pak omotáte kolem věnce, nebo z nich s pomocí silnějšího drátu nebo větších hřebíků vytvořte zápichy. Kaštan na drát nebo hřebík jednoduše napíchněte.

Zdroj: Simona Sedláčková a iStock


Přečtěte si také