návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vánoční stromek v květináči: Jak se o něj postarat, aby přežil pobyt v bytě

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.12.2019
Vánoční stromek v květináči
Autor: istockphoto.com Vánoční stromek v květináči
Možná jste už minulý rok podlehli modernímu trendu, pořídili si vánoční stromek v květináči, poctivě ho zalévali a na jaře vysadili do zahrady. Jaké však bylo vaše zklamání, když mladý stromek začal rychle zasychat… Zkusíte to letos znovu a lépe? Máme pro vás několik osvědčených rad.

reklama

Jaký stromek v květináči vybrat

V obchodech najdete dva typy vánočních stromků v květináči. Jedny rostly na plantáži, ve volné půdě, a do květináče byly přesazeny až krátce před prodejem. Takové stromky mají poškozené kořeny a potřebovaly by delší dobu, aby se v květináči usadily a v klidu zakořenily. Místo toho jsou vystaveny teplu v bytě a je toho na ně jednoduše moc. Tyhle stromky další stěhování už většinou nezvládnou a zasychat začnou už během Vánoc. Když si v obchodě pořídíte vzrostlý, hustý stromek v nápadně malém květináči, je jasné, že patří právě do této kategorie. Kořeny mu byly pokráceny a takový strom pobyt v suchém a teplém bytě a následný návrat do volné půdy určitě nepřežije.

Vánoční stromek v květináči
Autor: istockphoto.com Vánoční stromek v květináči

Druhé stromky byly skutečně od malých semenáčků pěstovány v květináči. Měly dostatek času, vytvořit si kořenový systém, byť v omezeném prostoru nádoby. Tyto stromky jsou mnohem odolnější a pobyt ve vytopeném bytě většinou zvládají bez větších problémů. Pokud dodržíte několik důležitých zásad, můžete si takto pěstované stromky na jaře v klidu vysadit do zahrady, nebo je dokonce dále pěstovat v květináči, například na balkoně či na terase. Stromky, dlouhodobě pěstované v květináči poznáte poměrně snadno. Po vyklopení z květináče mají hustě tkaný kořenový systém, přesně podle tvaru květináče.

Vánoční stromek v květináči
Autor: Pinterest.com Vánoční stromek v květináči

Jak se o vánoční stromek v květináči doma postarat?

  1. Vybírejte spíše menší stromky, ty zvládnou pobyt v místnosti lépe a jejich kořenům ještě většinou stačí velikost květináče, který snadno přenesete. Čím menší stromek, tím lépe Vánoce zvládne.
  2. Ujistěte se, že má stromek v květináči dobrou drenáž, aby mohla přebytečná voda po zalévání dobře a volně odtékat. Květináč proto postavte na misku. Zalévejte pravidelně, ale přiměřeně. Příliš málo vody bude mít za následek zasychání kořenů a pokud bude vody mnoho, budou kořeny zahnívat. Květináč nesmí stát přímo ve vodě.
  3. Stromek v květináči nejprve umístěte na několik dní do přechodové místnosti, která je dostatečně chladná, ale je v ní vyšší teplota než venku. Teprve po pár dnech stromek přeneste domů.
  4. V bytě stromek v květináči nikdy nestavte do blízkosti kamen, radiátorů ústředního topení nebo vedle krbu.
  5. Každý den kontrolujte vlhkost půdy v květináči, kde se na malém prostoru tlačí příliš mnoho kořenů.
  6. V teplé místnosti stromek ponechte asi 10–12 dnů. Delší pobyt by už stromek ohrozil.
  7. Při návratu stromku do venkovních prostor opět postupujte stejně, jako před Vánoci. Stromek nejprve postavte do přechodové místnosti a po několika dnech, pokud venku nepanují mrazy, jej vraťte na zahradu.
  8. Malý stromek můžete ponechat přes léto v květináči. Postavte ho na chráněné místo, spíše do polostínu, nikdy ne na přímý polední úpal.
  9. Větší stromek už si zaslouží přesazení do volné půdy. Vysadit ho můžete během teplejších, bezmrazých dnů na dobře chráněné místo. Opět nikdy ne na přímý polední úpal. Čerstvě vysazený stromek nezapomeňte pravidelně zalévat. Takto vysazený strom už ve volné půdě ponechte a příští rok si pořiďte nový. Za pár let tak můžete mít na zahradě u domu nebo u chalupy soukromý malý lesík.
Vánoční stromek v květináči
Autor: istockphoto.com Vánoční stromek v květináči

Další články o vánočních stromcích:

Jak vybrat a správně pečovat o vánoční stromek?

Jak vybrat a správně pečovat o vánoční stromeček. Vydrží vám krásný po celé vánoční svátky

Dekorace z papíru

14 papírových ozdob: Vyrobíte stromeček, vločku nebo řetěz?

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , vánoční stromek , v kontejneru , v květináči , v nádobě , jak se postarat , jak vysadit

reklama

Přečtěte si také