Vánoce

3. prosince 2019 08:00

Simona Sedláčková

Vánoční stromek v květináči: Jak se o něj postarat, aby přežil pobyt v bytě

Možná jste už minulý rok podlehli modernímu trendu, pořídili si vánoční stromek v květináči, poctivě ho zalévali a na jaře vysadili do zahrady. Jaké však bylo vaše zklamání, když mladý stromek začal rychle zasychat… Zkusíte to letos znovu a lépe? Máme pro vás několik osvědčených rad.

Jaký stromek vkvětináči vybrat

Vobchodech najdete dva typy vánočních stromků vkvětináči. Jedny rostly na plantáži, ve volné půdě, a do květináče byly přesazeny až krátce před prodejem. Takové stromky mají poškozené kořeny a potřebovaly by delší dobu, aby se vkvětináči usadily a vklidu zakořenily. Místo toho jsou vystaveny teplu vbytě a je toho na ně jednoduše moc. Tyhle stromky další stěhování už většinou nezvládnou a zasychat začnou už během Vánoc. Když si vobchodě pořídíte vzrostlý, hustý stromek vnápadně malém květináči, je jasné, že patří právě do této kategorie. Kořeny mu byly pokráceny a takový strom pobyt vsuchém a teplém bytě a následný návrat do volné půdy určitě nepřežije.

Druhé stromky byly skutečně od malých semenáčků pěstovány vkvětináči. Měly dostatek času, vytvořit si kořenový systém, byť v omezeném prostoru nádoby. Tyto stromky jsou mnohem odolnější a pobyt ve vytopeném bytě většinou zvládají bez větších problémů. Pokud dodržíte několik důležitých zásad, můžete si takto pěstované stromky na jaře vklidu vysadit do zahrady, nebo je dokonce dále pěstovat vkvětináči, například na balkoně či na terase. Stromky, dlouhodobě pěstované vkvětináči poznáte poměrně snadno. Po vyklopení zkvětináče mají hustě tkaný kořenový systém, přesně podle tvaru květináče.

Jak se o vánoční stromek vkvětináči doma postarat?

  1. Vybírejte spíše menší stromky, ty zvládnou pobyt vmístnosti lépe a jejich kořenům ještě většinou stačí velikost květináče, který snadno přenesete. Čím menší stromek, tím lépe Vánoce zvládne.
  2. Ujistěte se, že má stromek vkvětináči dobrou drenáž, aby mohla přebytečná voda po zalévání dobře a volně odtékat. Květináč proto postavte na misku. Zalévejte pravidelně, ale přiměřeně. Příliš málo vody bude mít za následek zasychání kořenů a pokud bude vody mnoho, budou kořeny zahnívat. Květináč nesmí stát přímo ve vodě.
  3. Stromek vkvětináči nejprve umístěte na několik dní do přechodové místnosti, která je dostatečně chladná, ale je vní vyšší teplota než venku. Teprve po pár dnech stromek přeneste domů.
  4. Vbytě stromek vkvětináči nikdy nestavte do blízkosti kamen, radiátorů ústředního topení nebo vedle krbu.
  5. Každý den kontrolujte vlhkost půdy vkvětináči, kde se na malém prostoru tlačí příliš mnoho kořenů.
  6. Vteplé místnosti stromek ponechte asi 10–12 dnů. Delší pobyt by už stromek ohrozil.
  7. Při návratu stromku do venkovních prostor opět postupujte stejně, jako před Vánoci. Stromek nejprve postavte do přechodové místnosti a po několika dnech, pokud venku nepanují mrazy, jej vraťte na zahradu.
  8. Malý stromek můžete ponechat přes léto vkvětináči. Postavte ho na chráněné místo, spíše do polostínu, nikdy ne na přímý polední úpal.
  9. Větší stromek už si zaslouží přesazení do volné půdy. Vysadit ho můžete během teplejších, bezmrazých dnů na dobře chráněné místo. Opět nikdy ne na přímý polední úpal. Čerstvě vysazený stromek nezapomeňte pravidelně zalévat. Takto vysazený strom už ve volné půdě ponechte a příští rok si pořiďte nový. Za pár let tak můžete mít na zahradě u domu nebo u chalupy soukromý malý lesík.

Další články o vánočních stromcích:


Přečtěte si také