4. dubna 2017 10:57
Markéta ZídkováJak na mravence, moly a další hmyz v domácnosti? Fungují bylinky i koření. Na mravence třeba skořice
S hmyzem v domácnosti bojuje občas každý. Majitelé psů a koček trápí klíšťata, bojujeme s mravenci, moli šatními i potravinovými či komáry. Kupované prostředky jsou často drahé, neekologické a ne vždy fungují. Zkuste si vyrobit vlastní přípravky, na které přinášíme recepty.
Nic naplat, jsme součástí přírody, a pokud se nerozhodneme žít v naprosto sterilním prostředí v izolaci, hostíme tu a tam nezvané podnájemníky. Majitelé psů a koček trápí klíšťata, jiní zase dobře znají nájemníky, kteří se objeví každé jaro a usadí se v například v cukru. Ano, máme na mysli mravence. A to ani nemluvíme o molech, kteří svou přítomností velmi úspěšně likvidují zásoby potravin. Navíc jde o škůdce značně odolné, kteří se rozhodně nevzdávají, když se je snažíte vyhubit. Tento motýlek a jeho larvy poškozují zejména mouku, strouhanku, rýži, cereálie a jiné potravinové produkty. Není ale výjimkou, že se objeví dokonce i v soli. Mohou žít i v koření nebo instantních potravinách, například polévkách. Jídlo také znečišťují výkaly. Autorka knihy Děláme si to doma sami Alena Thomas se s vámi podělí o praktické tipy, jak se můžete zbavit nepříjemného hmyzu, ať už jde o moly nebo klíšťata.
Domácí řešení molí otázky
Kromě hmyzu potravinového můžete mít doma ještě mola šatního. Oba nezvaní návštěvníci se mohou objevit i v případě, že poctivě uklízíte každý den. Buď k nám domů přiletí nějakou škvírkou z venku, nebo si je domů doneseme (oblečení ze sekáče, kontaminované potraviny). Když se objeví, je potřeba jednat, což znamená úklid, smrt mrazem a provonění. Potraviny, které si myslíte, že můžou být kontaminované vajíčky, přesypte do sáčků a na 4 dny zamrazte. Vše důkladně vysajte – všechny poličky, kouty, římsy, kouty a zákoutí.
Potraviny uchovávejte pouze v dózách s neprodyšným uzávěrem. Mol přežije i na drobečku chleba a bude trpělivě čekat, než dostane příležitost si skočit do vašich cereálií. Do skříní s oblečením si dejte plátěný sáček s květem levandule, do kuchyně, komory a spíže pak plátěný sáček s mateřídouškou.
Klíšťata klidně už v březnu
Jen co první jarní paprsky trochu zesílí a rtuť teploměru se začne stabilně držet nad nulovou hranicí, začneme se zase v přírodě setkávat s klíšťaty. Ta sice nemají k dispozici kalendář, jarní teploty a příjemnou vlhkost vzduchu ale poznají okamžitě. A proto je třeba se bránit.
Budete potřebovat:
10 gramů listu rozmarýnupůl litru převařené filtrované nebo destilované vody1 lžíci vinného octa
Vodu přiveďte k varu a odstavte, vsypte rozmarýn a nechte louhovat do vychladnutí. Po vychladnutí zceďte přes jemné plátno a přidejte vinný ocet. Nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Uchovávejte v ledničce. Je vhodný pro psy a kočky i člověka. Je možné aplikovat na oděv.
Proti komárům
A až se objeví komáři, připravte si proti nim tento domácí repelent, který můžete nasadit i proti klíšťatům.
Budete potřebovat:
10 gramů celého hřebíčku100 mililitrů vodky nebo lihu (fajnšmekři můžou zalít alkoholovým extraktem z levandule nebo rozmarýnu)lahvičku se sprejem
Do nádobky nasypte hřebíček, zalijte vodkou nebo extraktem. Pokud použijete extrakt, můžete používat okamžitě, pokud ne, tak po 2 týdnech. Průběžně protřepávejte a dle (s)potřeby dolévejte pro bezedný efekt.
Mravenci z domu pryč
Zima pomalu končí, a tak se blíží období, kdy se v bytě objeví první mravenci průzkumníci. Pokud je neodhalíte a rychle nevystrnadíte, brzy vám po bytě budou pochodovat zástupy těchto malých hmyzích bojovníků. Ano, jsou užiteční a v přírodě prospěšní, doma je však nikdo nechceme, je ale škoda je hubit.
A nemusíme. Protože na mravence platí vůně skořice. „Pomocí esenciálního oleje jsem je vystěhovala z dětského pískoviště, ti pelášili. A jako extra bonus se mi děti vracely z hraní na písku voňavé,“ vzpomíná Alena Thomas.
Budete potřebovat:
esenciální olejskořice nebo skořici sekanounebo prostě skořici
Tu nakapejte nebo nasypte na místa, kde máte s mravenci problém. A je to, oni se odstěhují.
Další návody najdete na webu www.home-made.cz.
(mar)
Mohlo by vás zajímat: