Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak na mravence, moly a další hmyz v domácnosti? Fungují bylinky i koření. Na mravence třeba skořice

S hmyzem v domácnosti bojuje občas každý. Majitelé psů a koček trápí klíšťata, bojujeme s mravenci, moli šatními i potravinovými či komáry. Kupované prostředky jsou často drahé, neekologické a ne vždy fungují. Zkuste si vyrobit vlastní přípravky, na které přinášíme recepty.
Vydáno: 04.04.2017
Jde to i bez chemie
Autor: Thinkstock Jde to i bez chemie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nic naplat, jsme součástí přírody, a pokud se nerozhodneme žít v naprosto sterilním prostředí v izolaci, hostíme tu a tam nezvané podnájemníky. Majitelé psů a koček trápí klíšťata, jiní zase dobře znají nájemníky, kteří se objeví každé jaro a usadí se v například v cukru. Ano, máme na mysli mravence. A to ani nemluvíme o molech, kteří svou přítomností velmi úspěšně likvidují zásoby potravin. Navíc jde o škůdce značně odolné, kteří se rozhodně nevzdávají, když se je snažíte vyhubit. Tento motýlek a jeho larvy poškozují zejména mouku, strouhanku, rýži, cereálie a jiné potravinové produkty. Není ale výjimkou, že se objeví dokonce i v soli. Mohou žít i v koření nebo instantních potravinách, například polévkách. Jídlo také znečišťují výkaly. Autorka knihy Děláme si to doma sami Alena Thomas se s vámi podělí o praktické tipy, jak se můžete zbavit nepříjemného hmyzu, ať už jde o moly nebo klíšťata.

Krása oranžových tulipánů

Veselá velikonoční dekorace, kterou zvládnou i děti

Domácí řešení molí otázky

Kromě hmyzu potravinového můžete mít doma ještě mola šatního. Oba nezvaní návštěvníci se mohou objevit i v případě, že poctivě uklízíte každý den. Buď k nám domů přiletí nějakou škvírkou z venku, nebo si je domů doneseme (oblečení ze sekáče, kontaminované potraviny). Když se objeví, je potřeba jednat, což znamená úklid, smrt mrazem a provonění. Potraviny, které si myslíte, že můžou být kontaminované vajíčky, přesypte do sáčků a na 4 dny zamrazte. Vše důkladně vysajte – všechny poličky, kouty, římsy, kouty a zákoutí.

Potraviny uchovávejte pouze v dózách s neprodyšným uzávěrem. Mol přežije i na drobečku chleba a bude trpělivě čekat, než dostane příležitost si skočit do vašich cereálií. Do skříní s oblečením si dejte plátěný sáček s květem levandule, do kuchyně, komory a spíže pak plátěný sáček s mateřídouškou.

Klíšťata klidně už v březnu

Jen co první jarní paprsky trochu zesílí a rtuť teploměru se začne stabilně držet nad nulovou hranicí, začneme se zase v přírodě setkávat s klíšťaty. Ta sice nemají k dispozici kalendář, jarní teploty a příjemnou vlhkost vzduchu ale poznají okamžitě. A proto je třeba se bránit.

Za sucha pěkně voní...

Proč mokří psi tak smrdí? Víte to?

Budete potřebovat:

10 gramů listu rozmarýnu
půl litru převařené filtrované nebo destilované vody
1 lžíci vinného octa

Vodu přiveďte k varu a odstavte, vsypte rozmarýn a nechte louhovat do vychladnutí. Po vychladnutí zceďte přes jemné plátno a přidejte vinný ocet. Nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Uchovávejte v ledničce. Je vhodný pro psy a kočky i člověka. Je možné aplikovat na oděv.

Proti komárům

A až se objeví komáři, připravte si proti nim tento domácí repelent, který můžete nasadit i proti klíšťatům.

Budete potřebovat:

10 gramů celého hřebíčku
100 mililitrů vodky nebo lihu (fajnšmekři můžou zalít alkoholovým extraktem z levandule nebo rozmarýnu)
lahvičku se sprejem

Do nádobky nasypte hřebíček, zalijte vodkou nebo extraktem. Pokud použijete extrakt, můžete používat okamžitě, pokud ne, tak po 2 týdnech. Průběžně protřepávejte a dle (s)potřeby dolévejte pro bezedný efekt.

Mravenci z domu pryč

Zima pomalu končí, a tak se blíží období, kdy se v bytě objeví první mravenci průzkumníci. Pokud je neodhalíte a rychle nevystrnadíte, brzy vám po bytě budou pochodovat zástupy těchto malých hmyzích bojovníků. Ano, jsou užiteční a v přírodě prospěšní, doma je však nikdo nechceme, je ale škoda je hubit.

A nemusíme. Protože na mravence platí vůně skořice. „Pomocí esenciálního oleje jsem je vystěhovala z dětského pískoviště, ti pelášili. A jako extra bonus se mi děti vracely z hraní na písku voňavé,“ vzpomíná Alena Thomas.

Budete potřebovat:

esenciální olej
skořice nebo skořici sekanou
nebo prostě skořici

Tu nakapejte nebo nasypte na místa, kde máte s mravenci problém. A je to, oni se odstěhují.

Další návody najdete na webu www.home-made.cz.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Pomeranče zbaví ocet zápachu, podobnou funkci má i rozmarýn

Vyhrajte nad špínou skoro zadarmo: Recept na domácí čističe z pomerančů i rozmarýny

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Voňavý domov bez chemie

Řada osvěžovačů vzduchu obsahuje nebezpečné látky. Provoňte si domov bez chemie

Článek je zařazen v: mravenci , hmyz , klíšťata , mol , hmyz v domácnosti
Speciály:
Reklama