Zahrada

30. září 2023 09:00

Simona Sedláčková

Zelená rajčata nevyhazujte. Nechte je dozrát doma. Uvidíte, že krásně zčervenají

Podzim se hlásí, ale rajčata na zahradě ještě nestihla všechna zčervenat? Nevadí, zelené plody otrhejte a přeneste je domů. Máme pro vás několik tipů, jak je nechat dozrát v interiéru.

Na většině zahrad ještě nestihla dozrát poslední rajčata. Určitě je nevyhazujte, víme jak na to, aby se vám pěkně vybarvila. Sklízet tedy můžete i rajčata zelená.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Rajčata nechte na keříku

Pokud plody stále pevně drží na větvičkách, vytrhněte celou rostlinu i s kořeny a odstraňte všechny listy, ale také poškozené a napadené plody, aby se choroby nešířily na rajčata zdravá. Očištěnou rostlinu zavěste vzhůru nohama v místě, kde bude chráněná před mrazem, například na půdě či ve stodole. Stejně uskladněte i jednotlivé větvičky rajčat, které se z rostlin odlomily.

Jednotlivé plody

Jestliže se rajčata uvolnila z rostliny, ani pak ještě nejsou ztracená. Vyskládejte je na misky tak, aby se vzájemně nepřekrývala a položte je na parapet jižního či východního okna, aby měla rajčata co nejvíce slunečních paprsků.

Jde to i bez slunce

Ani sluníčko není pro dozrávání posledních podzimních rajčat tak úplně nezbytné. Zelené plody vyskládejte do krabice s víkem, ovšem opět pouze v jedné vrstvě, a mezi ně vložte jedno vyzrálé jablko. Etylen, který se bude z jablka uvolňovat, pomůže rajčatům získat červenou barvu i chuť.

Zdroj: Simona Sedlláčková, autorský článek


Přečtěte si také