Zahrada

6. listopadu 2020 14:00

Simona Sedláčková

Chladné počasí je ideální pro stavby z vrbových prutů. Vybudujte altánky i tunely

Začátek listopadu je ideální pro budování tzv. živých staveb z vrbového proutí. Pokud si představujete rozměrný altán, pak si raději pozvěte na jeho výstavbu odbornou firmu, ale do menšího přístřešku pro děti se můžete pustit i sami.

Se stavbou zvrbových prutů není dobré spěchat a pouštět se do práce během teplých letních měsíců. Práce by šla jistě vpříjemném počasí mnohem lépe od ruky, ale pro zdárné ujmutí prutů a jejich další růst je mnohem výhodnější pozdní podzim nebo klidně i zima, pokud zrovna nemrzne. Pro svou stavbu si vyberte období od listopadu do dubna.

Jak vybrat vhodné stanoviště

Výběr vhodného místa musí vycházet znároků rostliny, ze které budete stavět, tedy vrby. Vrba vyžaduje světlé a slunné nebo alespoň mírně polostinné stanoviště. Slunce by mělo na stavbu svítit nejméně polovinu dne. Ve stínu by se nedařilo ani vrbě vpodobě klasického stromu či keře, natož vrbové stavbě.

Vyberte také vlhčí místo nebo alespoň místo sdostatečně vysokou hladinou spodní vody. Jinak budete muset nově založenou stavbu zalévat i 2x denně. Zdárný výsledek ale není ani tak zaručen. Dobré je proto stavět v dostatečně vlhkých místech.

Jak začít se stavbou?

Připravte si dostatečné množství vrbových prutů, které by samozřejmě neměly pocházet zvolné přírody. Můžete využít vrby na vlastním pozemku nebo zvrbové plantáže. Použijte pruty zvrby košíkářské (Salix viminalis), která je pro tento účel nejvhodnější.

Pruty nejprve namočte

Vyberte si pěkné, silné, dvou až tříleté výhony a na několik dní je položte do vody. Pruty získají lepší pružnost a při tvarování stavby nebudou praskat.

Silnější pruty použijte na základní kostru, u které se snažte dodržovat rozestupy mezi jednotlivými pruty asi 30 cm. Slabšími pruty pak proveďte výplet. Jednotlivé pruty ksobě můžete vázat přírodním provazem nebo bužírkou.

Nakonec půdu kolem vysazených prutů řádně pokryjte mulčem. Nejlepší bude čerstvě posekaná tráva, jejíž vrstvu budete stále doplňovat, především vteplejších měsících roku. Využít ale můžete i netkanou textilii, na kterou položíte kůru nebo slámu. Zamulčované místo musíte především vprvních letech po výsadbě vrbových prutů stále udržovat čisté a bez trávy a dalších plevelů. Kzálivce vysazených prutů můžete přidat i pravidelné hnojení, například hnojivem NPK.

Také počítejte spravidelným střihem zelené stavby. Ten by měl proběhnout asi 3x ročně, nejen kvůli zachování pěkného tvaru, ale i proto, že bez střihu by vrba obrůstala pouze na vrcholech a spodní část stavby by se postupně vyholovala.


Přečtěte si také