návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Letní cypřišek nahradí túje. Jak vypěstovat živý plot z rychle rostoucí letničky?

Vydáno: 09.06.2019
Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)
Autor: istockphoto.com Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)
Letnička, kterou znáte spíše pod starším názvem letní cypřišek, se správně jmenuje bytel metlovitý. Nevyniká barevnými květy, ale spíše podobou s oblíbenými tújemi. Roste však mnohem rychleji, na druhou stranu jeho život trvá pouze jedinou sezonu. I tak dokáže výborně suplovat živý plot, než skutečné túje dorostou do jeho výšky, která je většinou okolo jednoho metru.

reklama

Chystáte se vysadit kolem své zahrady živý plot z tújí, ale větší rostliny jsou příliš drahé a vy jich potřebujete velké množství? Máme pro vás šikovné řešení! Vysaďte túje nižší a levnější, a do mezer mezi nimi můžete dočasně každý rok vysévat letní cypřišek, tedy bytel metlovitý, dokud túje nedorostou do dostatečné výšky. Zvláštností této letničky je i možnost lehkého tvarování střihem, podobně jako jehličnany. Pokud chcete vytvořit z bytele metlovitého souvislou stěnu, živý plot, vysazujte sazenice na vzdálenost asi 50 cm.

Letní cypřišek
Autor: istockphoto.com Letní cypřišek

Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)

Bytel metlovitý je sice správný současný název, ale letní cypřišek zní určitě stále mnohem lépe. Nejedná se však o dřevinu, tedy o cypřiš, ale o letničku z čeledi merlíkovitých. Pochází ze stepí jihovýchodní Evropy a Asie.

Vytváří kůlovitý kořen a přes 100 cm vysokou větvenou lodyhu se střídavými, čárkovitě kopinatými listy. Bytel metlovitý roste jako kompaktní, kuželovitě tvarovaný keřík. Vykvétá od července do září drobnými a nenápadnými kvítky na koncích větviček v úžlabí listů. Květy jsou oboupohlavní a nevytvářejí nektar, proto nejsou opylovány hmyzem, ale větrem. Na podzim po odkvětu se celá rostlina vybarvuje do tmavě červené barvy.

Podzimní zbarvení
Autor: istockphoto.com Podzimní zbarvení

Jak množit a pěstovat bytel metlovitý

Je to letnička, která se pěstuje buď z přímého výsevu počátkem dubna, nebo se mohou vysazovat již předpěstované sazenice. Bytel metlovitý se také výborně rozmnožuje samovýsevem. Roste dobře v každé zahradní půdě, na kterou je velmi nenáročný. Má rád slunnou polohu a pravidelnou zálivku.

Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)
Autor: istockphoto.com Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)

Bytel metlovitý roste i planě

V České republice se vyskytuje téměř po celém území, ale není to rostlina původní, byla k nám zavlečena. Nejčastěji roste na rumištích, skládkách a železničních náspech. Hospodářská zvířata bytel ráda spásají. Rostliny však obsahují toxické látky, které při dlouhodobé konzumaci způsobují neurologické problémy, fotosenzibilitu kůže a v krajním případě až úhyn zvířat.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: Letní cypřišek , bytel metlovitý , Bassia scoparia , Kochia scoparia , tuje , živý plot , letničky

reklama

Přečtěte si také