Zahrada

3. června 2022 06:00

Simona Sedláčková

Letní cypřišek nahradí túje. Jak vypěstovat živý plot z rychle rostoucí letničky?

Letnička, kterou znáte spíše pod starším názvem letní cypřišek, se správně jmenuje bytel metlovitý. Nevyniká barevnými květy, ale spíše podobou s oblíbenými tújemi. Roste však mnohem rychleji, na druhou stranu jeho život trvá pouze jedinou sezonu. I tak dokáže výborně suplovat živý plot, než skutečné túje dorostou do jeho výšky, která je většinou okolo jednoho metru.

Chystáte se vysadit kolem své zahrady živý plot z tújí, ale větší rostliny jsou příliš drahé a vy jich potřebujete velké množství? Máme pro vás šikovné řešení! Vysaďte túje nižší a levnější, a do mezer mezi nimi můžete dočasně každý rok vysévat letní cypřišek, tedy bytel metlovitý, dokud túje nedorostou do dostatečné výšky. Zvláštností této letničky je i možnost lehkého tvarování střihem podobně jako u jehličnanů. Pokud chcete vytvořit z bytele metlovitého souvislou stěnu, živý plot, vysazujte sazenice na vzdálenost asi 50 cm.

Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)

Bytel metlovitý je sice správný současný název, ale letní cypřišek zní určitě stále mnohem lépe. Nejedná se však o dřevinu, tedy o cypřiš, ale o letničku z čeledi merlíkovitých. Pochází ze stepí jihovýchodní Evropy a Asie.

Vytváří kůlovitý kořen a přes 100 cm vysokou větvenou lodyhu se střídavými, čárkovitě kopinatými listy. Bytel metlovitý roste jako kompaktní, kuželovitě tvarovaný keřík. Vykvétá od července do září drobnými a nenápadnými kvítky na koncích větviček v úžlabí listů. Květy jsou oboupohlavní a nevytvářejí nektar, proto nejsou opylovány hmyzem, ale větrem. Na podzim po odkvětu se celá rostlina vybarvuje do tmavě červené barvy.

Jak množit a pěstovat bytel metlovitý

Je to letnička, která se pěstuje buď z přímého výsevu počátkem dubna, nebo se mohou vysazovat již předpěstované sazenice. Bytel metlovitý se také výborně rozmnožuje samovýsevem. Roste dobře v každé zahradní půdě, na kterou je velmi nenáročný. Má rád slunnou polohu a pravidelnou zálivku.

Bytel metlovitý roste i planě

V České republice se vyskytuje téměř po celém území, ale není to rostlina původní, byla k nám zavlečena. Nejčastěji roste na rumištích, skládkách a železničních náspech. Hospodářská zvířata bytel ráda spásají. Rostliny však obsahují toxické látky, které při dlouhodobé konzumaci způsobují neurologické problémy, fotosenzibilitu kůže a v krajním případě až úhyn zvířat.

Zdroj: Letničky a dvouletky, H. Kasparová a V. Vaněk (1993); https://www.atlasrostlin.cz/kvetiny/bytel-metlaty


Přečtěte si také