Tip na výlet: Zpustošený zámek v Nemilkově se mění v šumavský klenot
Renesančně barokní zámek v Nemilkově na Klatovsku koupili před devíti lety manželé Markéta a Michal Kaplanovi. Prodali svůj pražský byt, přestěhovali se do Pošumaví a zchátralý zámek postupně opravují. Kdy se zámek otevírá veřejnosti?
„Nejsme stavitelé, historici ani památkáři. Já jsem bývalá trenérka české plavecké reprezentace, manžel Michal je realitní makléř a milovník všeho historického. To on se rozhodl, že zachráníme nějakou památku," popsala ČTK Markéta Kaplanová. Muž si vzal seznam ohrožených památek a ženě předložil takovou, kterou byla ochotna zvládnout a přijmout.

Kaplanovi koupili zchátralý zámek
V roce 2016, když areál zámku kousek od Velhartic na Šumavě koupili, byl opuštěný a zpustlý. Jejich cílem je navrátit mu život. S rekonstrukcemi měl její muž zkušenosti, podílel se na opravách starých pavlačových činžáků na Žižkově v Praze, práce na zámku je ale přece jen jiná.
První roky nebyly vůbec snadné. Zámek byl zdevastovaný a zchátralý po využívání zemědělským družstvem. „Dva roky jsme jen vyklízeli nepořádek, rok a půl jsme bydleli v jedné místnosti, koupali jsme se v rybníku. A když to bylo potřeba, tak jsme se jeli umýt do Sušice," přiblížila začátky Markéta Kaplanová.
Inspirujte se: Zámek Bezdružice může být váš. Stát se zbavuje nepohodlného majetku
Rekonstrukce zámku Nemilkov
Zámek, přestavěný z původní tvrze ze 14. století, má kolem 20 místností. Kromě hlavní budovy k němu patří sedm dalších budov, nejstarší je renesanční pivovar. Opravy se zaměřují především na hlavní budovu.
- Jelikož původní inventář ve zpustošeném zámku nebyl, Kaplanovi vybavují interiéry tak, aby odpovídaly době posledních majitelů, rodu Schreinerů, kteří v Nemilkově žili po čtyři generace a jako Němci byli po válce odsunuti.

Jedinečný barokní taneční sál
Dnes majitelé zámek zpřístupňují veřejnosti na prohlídky, pořádají zde koncerty a další vzdělávací i sportovní akce. Například opravu cenného barokního tanečního sálu z poloviny 18. století má podpořit v neděli 13. července koncert barokní hudby.
Restaurátorka Karine Artouni před lety při sondách objevila v tanečním sále staré nástěnné malby. Na jejich záchraně a obnově více než dva roky pracuje.
„Malby překrývalo několik vrstev vápenných nátěrů, které bylo třeba odstranit, omítky se zbytky barokní květinové výmalby se musely zafixovat, vyztužit, vytmelit a doplnit. Část maleb, které se nedochovaly, se domalovávaly," popsala svou práci K. Artouni.

Restaurátorka Karine Artouni objevila v tanečním sále staré nástěnné malby Zdroj: ČTK / Chaloupka Miroslav
Skrytá kaple
Taneční sál má velkou raritu, výklenek krytý dveřmi, který sloužil jako kaple. Je v něm iluzivní oltářová výmalba. „Tady se pravidelně chodilo na nedělní mše sem do zámku, protože Nemilkov nemá kostel," uvedla M. Kaplanová. V sále budou pokračovat opravy cenné barokní podlahy, oken a dveří.
Nenechte si ujít: Pohádkový zámek Telč. Zrekonstruovaný poklad moravské renesance je otevřený po celý rok
Co v zámku uvidíte?
Při komentované prohlídce můžete nahlédnout „pod pokličku“ obnovy a znovuzrození zámku. Jelikož je každé křídlo z jiné doby, budete procházet staletími, a to od gotiky až po klasicismus. Některé prostory jsou již zrekonstruovány, někde práce probíhají, ale někde se zatím ještě nic neděje.
- O letních prázdninách je zámek otevřen každý den 10:00–17:00, prohlídky (max. 20 lidí) začínají každou celou hodinu.
- Dospělí platí 150 Kč, děti 50 Kč, studenti (18–25), senioři (65+) a ZTP a ZTP/P 100 Kč. Platit se dá hotově i kartou.
Expozice zemědělství
V hospodářské budově, která ve středověku sloužila jako pivovar, je k dispozici volně přístupná expozice zemědělství. Sama budova je historicky velmi zajímavá, její kořeny sahají až do gotiky. Z této doby se dochovalo sklepení. Z období renesance jsou na štítu vnější fasády sgrafita.
Zdroje: ceskenoviny.cz; zamek-nemilkov.com; Profimedia.cz