Naše tipy

25. května 2022 15:10

Radka Wallerová

12 nejkrásnějších parků. Neuvěříte, že tahle místa jsou v Evropě

Máte rádi přírodu, lesy, jezera, flóru a faunu? Objevte nejkrásnější národní parky v Evropě. Místa, na nichž zapomenete na davy lidí, na hektičnost měst, místa, kde si odpočinete zase jinak než na přeplněných plážích.

Koncem května se každoročně slaví Evropský den parků. Vznikl jako mezinárodní iniciativa na podporu každodenní práce správ národních parků, chráněných krajinných oblastí, biosférických rezervací a území soustavy NATURA 2000.

Cestou k moři pro sebe můžete objevit chorvatská Plitvická jezera, kousek za hranicemi s Německem směrem na Drážďany na České Švýcarsko navazuje Švýcarsko Saské, nádherné národní parky jsou také v Estonsku, Švédsku či na Islandu.

Tady máte přehled těch, které jsou v Evropě vůbec nejkrásnější – žebříček nemá ambici být vyčerpávající a pořadí berte také jen jako informativní, nádherné jsou všechny.

1. Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500 až 640 metrů v oblasti Lika. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Říčka Plitvice, která dala jezerní soustavě jméno. nespojuje žádná jezera, ale spadá vysokým vodopádem z boku do kaňonu pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod. Jezerní soustava tedy nevznikla v jejím řečišti, ale na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Teprve po vzájemném splynutí se jejich vody spojují s říčkou Plitvicí. Výsledná řeka se nazývá Korana.

2. Saské Švýcarsko, Německo

Saské Švýcarsko (německy Sächsische Schweiz) leží jihovýchodně od Drážďan podél údolí řeky Labe, jejíž součástí je stejnojmenný národní park. Společně s českým národním parkem České Švýcarsko tvoří oblast známou jako Českosaské Švýcarsko. Milují to tam nejen turisté, ale i horolezci, mezi zdejší pamětihodnosti se řadí například pevnost Königstein. Fascinující je také skalní most Bastei s vyhlídkou.

3. Dolomiti Bellunesi, Itálie

Národní park Dolomiti Bellunesi byl vyhlášen 12. července 1993, rozkládá se v regionu Benátsko (Veneto) provincie Belluno mezi řekou Cismon na západě a řekou Piave na východě na ploše téměř 320 kilometrů čtverečních. Najdete tu spoustu jezer a říček, nejvyšším bodem je hora Schiara (2 565 m). Flóra je zde zastoupena alpskou květenou, rododendrony, jehličnatými i listnatými stromy, rozsáhlými loukami. Z živočichů se v parku vyskytují svišti, mufloni, jeleni, kamzíci, netopýři, jestřábi, poštolky, sovy, čolci, ropuchy a mnoho dalších.

4. Wild Taiga, Finsko

Národní park Divoká tajga je skvělý, pokud jde o fotografování a sledování velkých šelem, jako jsou medvědi, vlci a rosomáci. Zdejší divočina nedotčená lidskou rukou je mimořádná, věnovat se zde dá i cyklistice, kanoistice, rybaření. Krom šelem tu potkáte další zvířata jako losy,  jeleny, veverky poletuchy, bobry a některé z našich velkých dravých ptáků v jejich přirozeném prostředí.

5. Ecrins, Francie

Leží v jihovýchodní části Francie, jižně od Grenoblu a severně od Gapu, v departementech Isére a Hautes-Alpes. Skládá se z horského regionu Dauphineských Alp a stoupá do výše 4 102 – setkáte se tu s vysokými vrcholy, ledovcovými poli, ledovcovými údolími, alpskými pastvinami, subalpskými lesy a jezery. Jeho hranice jsou většinou shodné s masivem des Ecrins, ohraničeném hlavními údolími řek Drac, Romanche a Durance (spolu s Guisane).

6. Durmitor, Černá Hora

Park se nachází v rozsáhlé horské oblasti na severozápadě Černé Hory ohraničené řekami Piva a Tara, je tu třiadvacet horských vrcholů s výškou přes 2 300 metrů. Park zahrnuje i přes osmdesát kilometrů dlouhý kaňon řeky Tara, který je nejrozlehlejší v Evropě. Výchozím bodem většiny návštěvníků Durmitoru je město Žabljak, které je se svou polohou ve výšce 1 450 m n. m. nejvýše položeným městem na Balkáně.

7. Triglav, Slovinsko

Dostal jméno po hoře Triglav, nejvyšším vrcholu v centru parku, která je zároveň nejvyšším vrcholem Slovinska (2 864 m). Vděčí za své jméno svému charakteristickému tvaru při pohledu z jihovýchodní strany, ale možná jde i o označení slovanského božstva, které mělo mít svůj trůn právě na vrcholu hory, která je národním symbolem. Na území parku převládá vysokohorský kras, flora je alpská, nicméně v jihozápadní části parku je zjevný i vliv jadranského a středomořského ovzduší. Žijí zde  jeleni, srnci, kamzíci, kozorozi, medvědi a vlci.

8. Sooma, Estonsko

Sooma se rozkládá na rozlehlé planině nedaleko města Pärnu. Na území o rozloze necelých 400 km² najdeme vzácné lužní lesy, vřesoviště, rašeliniště a typické bažiny. Mezi nimi protéká několik přítoků řeky Pärnu. Ty během jarních měsíců v důsledku tání zaplavují vodou přilehlé okolí, a tvoří tak ideální prostředí pro výskyt losů, bobrů, divokých hus a dalších, především vodních živočichů.

9. Ordesa, Španělsko

Díky spoustě stezek a tras vhodných pro lidi s různou kondicí si tu každý může zvolit svoje vlastní tempo, aby prozkoumával údolí, pastviny a řeky, které leží na úpatí Monte Perdido, nejvyššího vrcholu (3 355 metrů) v této části Španělska. Řada snadno dostupných stezek vás zavede k přírodním divům, jako je vodopád známý jako Cola de Caball (koňský ocas) s výškou přes přes 1 700 metrů) a peřeje Gradas de Soaso, či na vyhlídková místa jako Garganta na vrcholu útesu.

10. Göreme, Turecko

Tohle už tak úplně v Evropě není, protože Turecko se rozkládá částečně i v Asii, ale snad to nevadí. Národní park Göreme a přilehlá Kappadokie vypadají jak z pohádky, čekají vás pitoreskní skalní komíny, množství vody v údolích, spousta rostlinného bohatství a skalní či podzemní města. Oblast Kappadokie miliony let formovala eroze a zažila postupně několik civilizací, takže je němým svědkem kulturní historie Anatolie.

11. Sarek, Švédsko

Vysokohorská oblast Sarek svými vysokými horskými masivy a hlubokými údolími připomíná Alpy. Nejznámější je údolí Rapa s nádhernou deltou a množstvím zvířat. Oblast zahrnuje stovky menších ledovců, setkáte se tu s prudkými horskými potůčky a malými vodopády. Šest z vrcholů dosahuje výšky přes dva tisíce metrů nad mořem. Je třeba počítat s náročným terénem a s tím, že tu není moc značených stezek pro turisty.

12. Vatnajökull, Island

Zahrnuje oblast ledovce Vatnajökull a jeho okolí, návštěvnická centra se nacházejí v místech Skaftafell a Höfn (jihovýchod Islandu), Skriðuklaustur (východní Island) a Jökulsárgljúfur (severovýchod Islandu). Park do velké míry leží ve vysokohorských oblastech, a proto se návštěvníci musí připravit na drsné počasí, které se může každou chvíli měnit.

Zdroj: https://www.europeanbestdestinations.com/top/best-national-parks-in-europe/; https://www.chorvatsko.cz/vylet/plivice.html; https://www.mundo.cz/estonsko/sooma; https://www.alpske.cz/cs/dolomiti-bellunesi.html


Přečtěte si také