Naše tipy

19. dubna 2022 07:08

Radka Wallerová

Na exponáty sahat přikázáno. Dům přírody nabízí interaktivní expozici v historickém statku

Milujete výlety s přesahem, kdy zajdete do nějakého muzea, v němž se dozvíte víc o místě, které jste právě navštívili? Přesně tohle si můžete užít v historickém statku ve vesničce Krátká u Sněžného na Vysočině. Uvnitř vás čeká moderní interaktivní expozice nazvaná Dům přírody Žďárských vrchů.

Expozice, kterou výtvarně navrhla akademická malířka Irena Wagnerová, má čtyři části: Divočina, Zápas (člověka s přírodou), Smíření a Proměny krajiny. Každou najdete v samostatné místnosti a jejich postupné procházení vám umožní poznat, jak se zdejší kraj proměňoval z divočiny, ve které kralovali medvěd, rys nebo vlk, až po kulturní krajinu dneška. Nechybí ani výhled do budoucnosti.

Oproti klasickým výstavám zde je žádoucí, abyste během návštěvy exponáty brali do rukou a detailně se s nimi seznamovali, což ocení zejména děti. Některé vystavené kousky se schovávají v dřevěných komodách, takže musíte otevírat jednotlivé šuplíky, abyste se k nim dostali.

Potěžkejte si stará litinový kladiva či podkovy a zblízka si prohlédněte pilníky, šindele, tradičně pěstované plodiny nebo ručně těženou rašelinnou cihlu. V poslední místnosti na vás čeká zážitek v podobě promítání s 3D brýlemi, které vás provedou změnou krajiny z neprostupné divočiny až po současnou podobu. Díky tomuto zážitku poznáte Žďárské vrchy zase z úplně jiného úhlu.

Dům přírody získal v soutěži Stavba roku kraje Vysočina 2020 Cenu hejtmana kraje Vysočina a Cenu veřejnosti. Od poloviny října až do poloviny května můžete výstavu navštívit vždy o víkendu od 10 do 15 hodin. Následně se otevírací doba prodlužuje na všechny dny v týdnu kromě pondělí. O prázdninách vás uvítají denně od 10 do 17 hodin.

Obyvatelé Vysočiny si místní krásné přírody velmi váží, proto podporuje i Dům přírody Žďárských vrchů šetrnou turistiku. Pokud přijdete pěšky nebo přijedete na kole, koloběžce nebo lyžích, získáte si u místních lidí velké sympatie. A nezapomeňte si prohlédnout i samotnou Krátkou. Malebné lidové stavby si zachovaly svůj původní ráz a jsou přirozeně začleněny do krajiny. I proto zde byla vyhlášena vesnická památková rezervace.

Více na www.korunavysociny.cz


Přečtěte si také