Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Postavte si na zahrádce bylinkovou spirálu. Víme, jak na to

Na malém prostoru postavíte záhon, do kterého se vejdou všechny bylinky, které potřebujete. Díky tomu ušetříte místo, což ocení zejména majitelé miniaturních zahrádeček. A ještě to skvěle vypadá.
Vydáno: 17.04.2017
Tvar spirály tu není bez důvodu. Tím, že se spirála ke středu zvedá, vytváří se zde různá mikroklimata. Některá místa mají víc stínu, jiná zase víc slunce, někde se drží vlhkost, zatímco vršek spirály poskytuje sušší půdu
Autor: iStock Tvar spirály tu není bez důvodu. Tím, že se spirála ke středu zvedá, vytváří se zde různá mikroklimata. Některá místa mají víc stínu, jiná zase víc slunce, někde se drží vlhkost, zatímco vršek spirály poskytuje sušší půdu

Výhoda bylinkových zahrádek je jasná – máte po ruce nejen čerstvé koření, které dochutí vaše pokrmy, ale mnoho z nich vám též může pomoci od zdravotních problémů. Můžete je užívat preventivně i jako první pomoc při nemocech a bolestech. Ale co dělat, když máte málo místa a bylinkový záhon se vám prostě nevejde? Postavte si bylinkovou spirálu. Ta ušetří místo a ještě navíc vypadá skvěle.

Tvar spirály tu není bez důvodu. Tím, že se spirála ke středu zvedá, vytváří se zde různá mikroklimata. Některá místa mají víc stínu, jiná zase víc slunce, někde se drží vlhkost, zatímco vršek spirály poskytuje sušší půdu. Spirála tak umožňuje pěstovat rostliny s různými potřebami na mnohem menším prostoru.

Seznam kuchyňských bylin, které lze použít, může být dlouhý, máme pro vás aspoň ty základní rostlinky, které by neměly chybět Foto: Seznam kuchyňských bylin, které lze použít, může být dlouhý, máme pro vás aspoň ty základní rostlinky, které by neměly chybět. Foto: iStock

Místo pro spirálu vybírejte pečlivě. Neměla by být příliš daleko od domu, abyste pro bylinky nemuseli běhat příliš daleko. Dále potřebujete stanoviště, na které dopadá co nejvíc světla, zároveň by však místo mělo být chráněné před větrem a přívalovými dešti. Čím více faktorů vezmete v úvahu, tím úspěšnější při pěstování budete.

Místo pro spirálu vybírejte pečlivě. Neměla by být příliš daleko od domu, abyste pro bylinky nemuseli běhat příliš daleko
Autor: iStock Místo pro spirálu vybírejte pečlivě. Neměla by být příliš daleko od domu, abyste pro bylinky nemuseli běhat příliš daleko

Ideální velikost spirály je o průměru dvou metrů, ale chápeme, že ne každý má tolik místa. Na dvoumetrový průměr by se spirála měla zvednou do výšky asi 60 centimetrů, pokud tedy budete tvořit spirálu menší, propočítejte si rozměry, aby sklon nebyl příliš velký. Nyní připravte plochu, kde spirála bude. Vyhlubte prostor zhruba na hloubku rýče a udusejte ho. Dno zasypte kompostem a překryjte kartonem nebo textilií. Oboje zabrání prorůstání plevele do spirály.

Nyní je čas začít stavět
Můžete použít různé materiály – staré cihly, tvárnice, kameny, břidlici, ale i skleněné lahve. Platí, že uprostřed spirály mohou být velké kameny, protože byliny nebudou mít tak velké kořeny, ale vždy je třeba nechávat dostatek prostoru pro hlínu a mulč. Stavět můžete od středu ke kraji nebo obráceně, vždy je ale třeba zdi postupně podpírat hlínou, aby se nezřítily.

Když je spirála postavena, je čas ji začít plnit. První složkou je půda. Ta však může ležet až na vrstvě mulče, který zabrání dalšímu prorůstání plevele. Půda by měla být smíchána s kompostem, aby se rostlinkám dařilo. Dobrým nápadem je překrytí svrchní vrstvy kůrou, která zabrání vysychání a usazování plevele.

Čas na sázení
Než však bylinky zasadíte, zvažte potřeby každé z nich. Některé se nemají rády navzájem, některé rostou rychleji než jiné a mohly by jim stínit. Některé mají raději sušší půdu, jiné vlhko. Opět platí, že čím více těchto faktorů vezmete v úvahu, tím lépe se jim bude dařit.

Než však bylinky zasadíte, zvažte potřeby každé z nich. Některé se nemají rády navzájem, některé rostou rychleji než jiné a mohly by jim stínit
Autor: iStock Než však bylinky zasadíte, zvažte potřeby každé z nich. Některé se nemají rády navzájem, některé rostou rychleji než jiné a mohly by jim stínit

Seznam kuchyňských bylin, které lze použít, může být dlouhý, máme pro vás aspoň ty základní rostlinky, které by neměly chybět.

Bazalka – užije si slunce, ale má raději vlhkou půdu. Je antibakteriální a protizánětlivá. Umístěte ji zhruba do poloviny spirály na slunnou stranu.

Pažitka – má ráda slunce, ale i trochu stínu. Nejlépe jí proto bude v polovině spirály na východní či západní straně.

Připravte si bylinky na výsadbu
Autor: iStock Připravte si bylinky na výsadbu

Koriandr – potřebuje dobře propustnou půdu, ranní slunce a v odpoledních hodinách spíše stín. Je to velmi dobrý pro krev a má antibiotické vlastnosti. Zasejte jej na do středních pater spirály na východní stranu.

Kopr – má také rád ranní slunce, ale též potřebuje celkem hodně vody. Je dobrým zdrojem vápníku a pomáhá zabránit úbytku kostní hmoty. Roste poměrně vysoko, takže jej zasejte někde, kde nebude stínit jiným rostlinám.

Citronová tráva – potřebuje dostatek slunce a méně vody. Pomáhá s problémy žaludku, artritidou, bolestí a horečkou. Zasaďte ji k vrcholu spirály, ale tak, aby nebránila jiným rostlinám.

Máta – roste divoce a miluje vodu, bojuje proti nevolnosti, bolestem hlavy a respiračním onemocnění. Zasaďte ji někam dospod spirály.

Čerstvou mátu oceníte i do drinků
Autor: iStock Čerstvou mátu oceníte i do drinků

Oregano – má naopak rádo sušší stanoviště, proto jej umístěte vysoko na spirále, odkud může voda odtékat a kde je spousta slunce. Posiluje imunitní systém.

Petržel - preferuje chladnější stanoviště, takže ji zasaďte na stinnou stranu spirály. Způsobuje svěží dech a poskytuje důležité živiny, jako je vitamin C a železo.

Rozmarýn – bude se mu líbit na méně slunné straně spirály, ale dostatečně vysoko, aby voda mohla odtéct. Posiluje vzpomínky, rozjasňuje náladu, ulevuje od bolesti a zlepšuje krevní oběh.

Šalvěj – bude jí dobře na stejném stanovišti jako oreganu. Zabraňuje chronickému onemocnění, posiluje imunitní systém a stimuluje mozek.

Taková spirála je i krásným estetickým prvkem v zahradě
Autor: iStock Taková spirála je i krásným estetickým prvkem v zahradě

Estragon – chce sluneční světlo a kořeny v suchu, bude mu tedy dobře na vrcholu spirály, ale v úkrytu jiných rostlin. Je skvělý pro lidi trpící revmatismem nebo artritidou a skvělý na stimulaci chuti k jídlu.

Tymián – bude mu dobře vedle rozmarýnu, a aby obě byliny prospívaly, přidejte jim do půdy písek. Pomáhá na dýchací cesty, oběhový systém a zabraňuje chronickým onemocněním.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Samozavlažovací květináče se o vaše květiny postarají, i když třeba odjedete na dovolenou

Přivítejte jaro v novém s nápaditými květináči. Vyberte si svítící, závěsné či ty na bylinky

Článek je zařazen v: bylinky , bylinková spirála

reklama