Balkón a terasa

7. května 2017 06:00

Jana Brass

Ať váš balkon či pergola září aneb Několik tipů pro letní lenošení

Abyste si pobyt venku užili nadmíru, máme pro vás vychytané tipy, jak si zabydlet třeba mini balkon, či jak vyzrát na pergolu.

Sluníčko získává svoji hřejivou sílu, ptáci trylkují a nás to táhne ven vypít si po celém dni v práci šálek brazilské kávy, bylinkového čaje, nebo roztopit gril a připravit si nějakou pořádnou dobrotu.

„S přítelem jsme schválně vybírali byt takový, aby měl kromě velké kuchyně také dostatečně prostorný balkon, a nakonec se nám to podařilo. Snídat na čerstvém vzduchu si oblíbily v létě také naše děti a s nimi i naše dvě britské kočičí slečny, kterým jsem nakonec právě sem musela pořídit dřevěný domeček, aby se mohly nerušeně vyhřívat na slunci. Mimo to doporučuji také zabezpečit balkon proti zvědavým pohledům sousedů, ať můžete v soukromí nachytat bronz,“ vysvětluje s úsměvem Kateřina (33).

Střízlivá křesílka se skleněným stolkem ideálně doplňte pohodlným lehátkem, Foto: iStock

Jak na mini balkon?

Kromě obyčejného proutěného křesílka a proskleného stolku se můžete předvést dřevěnou lavicí s pohodlným polstrováním. Máte-li šikovného muže po ruce, požádejte ho, ať vám ze dřeva vykouzlí přídatnou opěrku, ať ji můžete využít, uvolnit se, zavřít zraky a nasávat tu pohodu každým coulem. Máte balkon obložený dřevem? Do květináčů z proutí zasaďte jemné pivoňky a připevněte na zeď.

Stýskáte si za tím, že nemáte kde grilovat? Zkuste to na přenosném grilu. Je malý, kompaktní a prokáže stejnou službu.

Tip Prima Living: Na balkonu kromě vyřezávané nebo kovové lucerny s průřezy se můžete pochlubit také s dekorací na způsob ptačí klícky. A to i bez živého zpěváčka. Nemá to chybu.

Pohodlný venkovní obýváček můžete zařídit i na úplně malém prostoru, Foto: iStock

Nevšední nápady, jak si vyšperkovat balkon

Můžete se pochlubit bytelným dřevěným balkónem s trámy a členitými balustrádami ala alpské stavení? Nejenomže vám závidíme, ale navíc máte tolik variant, jak ho povýšit na klenot. Vysaďte si na něj truhlíky plné rudých převislých muškátů, připojte pohodlné křesílka z masivu, popřípadě i nejedno opalovací lehátko. Pokud vám to dále dispozici dovolí, mohou klidně na balkon vést schůdky ze zahrady, čímž vám začne sloužit tímto způsobem i jako chytře řešená terasa. Květiny v květináčích dále můžete vystavět na starý klasický žebřík, avšak se zahlazenými a upravenými příčkami.

Podívejte se, jak úžasně vypadá terasa, kde kromě přírodních materiálů hrají důležitou roli i geometrické vzory, Foto: iStock

Potřebujete uspořit finance, nebo milujete tvoření hand made? Pozvěte si domů palety, zapracujte na jejich vzhledu a kromě stolíku si z nich můžete stlouci sedací nábytek se záplavou polštářků. Romantické duše si mohou díky závěsnému systému vytvořit působivé nebesa. Zkuste tvoření také s obyčejnými zavařovačkami, tak je povolejte do služby, použijte režný provázek, krajku, všelijaké stuhy a nechejte vaši fantazii vyřádit. Do jemných luceren pak přijde širší smetanové svíce.

Je váš balkón prostorný? A co takhle si na balkon pověsit houpací síť užít si konec dne, nebo klidně ten celý podle svého? Báječnou alternativu přestavuje také závěsné křeslo.

Mějte exotický kout. Najdou se mezi námi tací, kteří naprosto propadli tropickému stylu, kterému vládne tmavé dřevo, popřípadě ratan. Dále dřevěné sošky pestrobarevných opeřenců, olemování balkonu bambusem, na podlahu položte tkané koberečky výrazných barev a do proutěných květináčů zasaďte banánovník, citroník, nebo třeba vyšší kokosovou palmu.

U přírodních materiálů, které si přenesete na terasu, usilujte o jednotný odstín, Foto: iStock

Když si chcete pořídit pergolu. Tohle se vyplatí vědět

- Co se týka dřevěného materiálu, doporučuje se buk či dub.

- Pohlídejte si, aby spoje ve dřevě byly realizovány z kvalitních, nerezavějících materiálů, ať zamezíte následné poškození.

- Vyčíhněte si, které strana u vaší terasy platí za větrnou a právě tu zastavte zástěnou.

- Neváhejte ji nechat obrůst praktickou vinnou révou. Tento přírodní porost vám zajistí soukromí před zvědavými pohledy a navíc můžete později sklízet hroznové trsy.

- Zahradní nábytek do pergoly může být jak dřevěný, tak třeba z ratanu, plastu, nebo kovu. Je to jenom na vás. V případě, že zvolíte ten dřevěný, usilujte o sjednocení tónu dřeva.

-lz-

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také