Barvy v interiéru

9. března 2024 07:10

redakce Prima Living

Béžová je elegantní a vůbec ne nudná. Pokud jí dáte v bytě šanci, bude vypadat útulně i luxusně

Když se řekne béžová v interiéru, starší ročníky si představí normalizační estetiku hnědo-béžových pokojů a mladší generace zase nekreativní nudu. Béžová vám ale může skvěle posloužit, stačí jí dát šanci a pozvat ji dál! Takhle úžasně bude béžová u vás doma vypadat.

Béžová barva má dvě veliké výhody. Za prvé je neutrální! Krásně propojí barvy, doplní se s bílou nebo šedou, všemi přírodními tóny, ale nebude si škodit ani s výraznými barvami. A za druhé je příjemně teplá a můžete ji tónovat od šedých podtónů až někam k okrové.

INSPIRUJTE SE: Barvy ovlivňují naši psychiku. Které a do jakých místností zvolit?

Béžová je nová bílá

O béžové se dá říci, že může směle nahradit bílou, to znamená, že vypadá zcela klasicky, neutrálně a hodí se prakticky ke všemu. Navíc skryje malé nečistoty a oděrky lépe než bílá barva. Krásně navozuje pocit přírody v bytě a lichotí jí spojení se dřevem. Kombinujte ji s tmavšími odstíny dřeva, například s ořechem nebo třešní. Moc se naopak nehodí ke dřevu březovému.

Umí ztlumit extravaganci

Béžová je tedy základní barva, ale než ji odsoudíme do šuplíku  „neutrální, spolehlivá, klasická“,  vězte, že se umí i rozšoupnout. To když ji spojíte s něčím výrazným nebo extravagantním. Třeba se zlatou, zářivě zelenou nebo černobílou kombinací.

Béžová je pro každého

Béžová je také unisex a „univěk“. Skvěle poslouží v dámském pokoji, pánské pracovně, dětském pokojíčku i dědečkově knihovně. Jde totiž vždy o její rozvrstvení a kombinace s ostatními prvky interiéru. Může vypadat velice moderně, ale i tradičně. Hodí se do hypermoderního loftu, stejně tak i do zámeckých prostor nebo retro obýváku. V dětském pokoji může být béžový nábytek, který pěkně zneutralizuje spousty barev okolo na stěnách a kobercích.

PŘEČTĚTE SI: Bydlení podle světových stran. Ideální je orientace oken na východ a na západ

Ideální do koupelny

Naprosto skvělá je béžová v koupelnách. Zvlášť pokud zvolíte moderní velkoformátové dlaždice a hrubým přírodním povrchem. K tomu sklo, chrom a trochu zeleně a máte perfektní koupelnový design – moderní a nesmírně praktický. Béžová totiž skryje vlasy na podlaze i cákance od mýdla na stěnách sprchy. Koupelna bude vypadat pořád skvěle!

Všeho moc škodí

Vyvarujte se ale vymalovat na „béžovo“ celý pokoj, nedej bože zkombinovat s béžovým kobercem nebo hnědým nábytkem. Vysoká hra interiérů tón v tónu je totiž pro odborníky. Laikům by z toho mohl vyjít opravdu neosobitý a nudný prostor.

Zdroje: autorský text Adéla Skřivánková, 1000 + 1 nápad pro barvy v bytě (Emma Collery)


Přečtěte si také