Černá barva v interiéru. Smutná a temná? Dejte jí šanci, bude vypadat luxusně

Není to tradiční barva pro naše domovy. Máme ji spojenou se smutkem. Jenže proč ji nedat šanci v obývacím pokoji nebo jídelně? Působí majestátně, moderně a elegantně. Jen je potřeba ji umět použít.

Pokud chcete koupit černé tapety a udělat si z ložnice temnou komoru, tak vám to neodsouhlasíme. O černé barvě je potřeba přemýšlet mnohem více než o jiných barvách. Je na tom podobně jako tmavé odstíny modré, zelené, šedé nebo rudé. Polyká světlo. Je tak potřeba si rozmyslet, kolik denního světla chcete designu svého domova obětovat.

Klasikou jsou kupříkladu černé dřevěné obklady v pracovnách a knihovnách. Jenže tahle starosvětská libůstka ve výsledku může působit depresivně a z touhy po majestátní knihovně se stane noční můra. V současných interiérech je proto lepší s černou šetřit a využít ji zejména na doplňcích a solitérních kusech nábytku, kde nemá tolik příležitostí pokoj ochudit o sluneční záři.

Černé stěny seberou hodně světla, s velkými černými plochami proto zacházejte opatrně, Foto: istock.com

Můžete začít u závěsů. Tam černá bude navíc fungovat velice prakticky. Závěsy zatemní okna a pokoj uzemní. Pokračovat se dá černým jídelním stolem nebo černými židlemi. Zde už od praktičnosti přecházíme k působivosti. Černá má schopnost vypadat velice elegantně a důstojně. Černý jídelní stůl se tak bude v jinak světlé jídelně nebo kuchyni báječně vyjímat.

Co třeba černé nádobí nebo černé židle? Vypadá to dobře, ne?, Foto: istock.com

Černé to sluší i na dekoracích. Co třeba vyzkoušet černé stínidlo lampy, černý porcelán nebo černé semišové polštáře? Je ale potřeba dát pozor, s jakými barvami budete černou kombinovat. Elegance a pocit luxusu se může rázem proměnit v kýč. Dejte tedy pozor na kombinace s růžovou, výrazně červenou nebo blankytně modrou. Spíš černou doplňte o kontrastní bílou, tlumené odstíny zelené, modré nebo červené, o jasně žlutou a nebo o masiv s tmavým lakem. Na menších dekoracích si můžete pohrát i s kombinací černé a zlaté barvy, ale nepřežeňte to. V decentní formě tohle spojení vypadá skvěle, pokud se ale opakuje až moc často, vypadá jen lacině.

Černá působí elegantně, zvlášť pokud ji spojíme s dekoracemi z antikvariátů., Foto: istock.com

Černá se hodí i do ložnice. Nejen díky tomu, že ztmavuje, ale také díky tomu, že vypadá luxusně. Kdo by nechtěl spát jako král? Černá s tím může pomoct. Není nutné obalit celou postel do černého povlečení, ale černý noční stolek nebo pár černých polštářů (nemusí být jen černé, mohou mít vzor) oživí vaši ložnici a dodá jí nový nepoznaný vzhled. Jak jsme ale už napsali, nepřežeňte to!

A co další barvy v interiéru, jak na ně? Inspirujte se:


Přečtěte si také