návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Modrá je dobrá, už je to tak! Přesvědčíme vás, že to platí i v bytovém designu

hm , Aktualizováno: 28.01.2021
Modrá barva se na první pohled jeví být jednou z těch univerzálních, které se hodí do každé domácnosti. Všechny její odstíny ale mají jinou funkci a vzbuzují odlišnou náladu. Než se tedy pustíte do malování, je potřeba se pořádně zamyslet — bude to bleděmodrá? Královská modř, nebo dokonce tyrkysová?

reklama

Není modrá jako modrá

O modré se traduje, že opticky zmenšuje prostor, proto se jí mnozí celkem neprávem bojí. Ty nejtmavší odstíny sice mohou vyvolat stísněný dojem, pokud ale umíte s barvou pracovat a temný efekt dostatečně rozbijete barevnými doplňky, výsledek stojí za to. Přesto obecné pravidlo zní — do menší místnosti volit spíše světlejší odstíny, prostornou jídelnu s vysokými stropy naopak můžete zahalit do kobaltové modři a docílit tak intimnější atmosféry.

Trocha Středomoří ve vašem obýváku
Autor: istock.com Trocha Středomoří ve vašem obýváku

Bledě modrá

Světlé odstíny modré nám evokují oblohu za jasného dne, automaticky si je tedy pojíme s dobrou, uvolněnou náladou. Bleděmodrá je tak ideální například do ložnice, ať už na stěnách, nebo jen na povlečení. Jen pokud jde o závěsy, je kvůli světelné propustnosti vhodnější zvolit odstíny tmavší. Bleděmodrá je každopádně barva vhodná pro meditaci, která se navíc úžasně doplňuje s bílou, popřípadě s odstíny šedé. Také už jen při té představě cítíte, jak z vás padají všechny problémy a vaše mysl je zrelaxovaná?

Tmavě modrá

Rozhodně se nejedná o jeden odstín, tmavě modrých je spousta. Nejdříve si musíte ujasnit, zda si představujete klasickou námořnickou, indigo, nebo dokonce kobaltovou modrou?
O všech zmíněných lze však vesměs říct, že okamžitě při vstupu do místnosti evokují drama nebo luxus. Ne nadarmo se jednomu z odstínů říká královská modř. Ideálně se hodí do větších prostorů, popřípadě do pracovny. Vyvolává totiž pocit soustředění a na rozdíl od zářivých barev příliš nerozptyluje. Pokud se skutečně rozhodnete pro tmavou škálu, zkuste použít doplňky, které pokoj alespoň částečně prozáří. Základem je silný lustr, stejně tak ale svou práci odvede i červený gauč nebo smaragdové závěsy. Jen pamatujte – strop nechte vždy bílý, popřípadě alespoň světle šedý nebo krémový. Všeho moc totiž škodí.

Tmavě modrá působí luxusně Foto: Tmavě modrá působí luxusně. Foto: istock.com

Tyrkysová

Zřejmě nejodvážnějším zástupcem modré palety je tyrkysová. Navozuje dojem absolutní svěžesti, prostor vizuálně otevírá a z toho důvodu perfektně pasuje například do koupelen nebo do obývacích pokojů. Nabízejí se pak dvě varianty. Křiklavost barvy můžete buď zjemnit kombinací se světlými, nenápadnými odstíny šedé, krémové nebo bílé. A nebo do toho můžete skočit po hlavě, nakoupit sytě růžové polštáře, mohutné zlaté rámy a umocnit odvážného ducha tyrkysové.

Tyrkysovou snese i vaše kuchyň Foto: Tyrkysovou snese i vaše kuchyň. Foto: istock.com

Modrošedá

Pro začátečníky tu pak máme ještě jeden tip – pokud se bojíte přílišné křiklavosti, začněte s modrošedými tóny. Originálně pak působí, i pokud máte každý pokoj laděný do trochu jiného odstínu. A jestli i taková změna je na vás příliš radikální, začněte opravdu zlehka. Co takhle pořídit si modrý ubrus, koberec nebo talíře? Vězte, že si tuhle mnohdy podceňovanou barvu určitě zamilujete!

Další články:

Nemáte odvahu si červeně vymalovat stěny? Kompromisem mohou být červené dveře.

Rozvášněte svůj domov červenou barvou! Probudí chutě k jídlu a zvýší nízký krevní tlak

I dětský pokoj může být založený na kombinaci bílé s černou

Bílá v interiéru: Jak použít bílou barvu nejen na stěny, a  přitom nebydlet jako v nemocnici?

Žlutá sluší i industriálnímu interiéru...

Žlutá zažene deprese a probudí mysl. V interiéru může vypadat skvostně, přesvědčte se

Jurtu máme spojenou především s Mongolskem, kde v ní bydlí rodiny pastevců.

Jak se žije v jurtě? Zvládne největší mrazy a můžete ji mít i s vanou

reklama

Článek je zařazen v: obývací pokoj , proměna , ložnice , rekonstrukce , modrá , interiéry

reklama

Přečtěte si také