Bydlení

3. června 2019 14:00

Andrea Vránová

Pravý cestovatel objevuje svět bez plastu: Zkuste 11 eko vychytávek pro pohodovou dovolenou

Cestování výrazně zatěžuje životní prostředí, zvlášť pokud na dovolenou vyrazíme letadlem. Existují ale ekologické vychytávky, které dopad na naši planetu omezí. Navíc díky nim můžete ušetřit a dovolenou si užijete tak jako tak!

Nebudete muset obětovat nic zásadního a sekologickým přístupem se zabalíte bez bolestivé selekce věcí!

Neleťte. Jeďte!

Jeden let ze západního na východní pobřeží USA vypustí do našeho ovzduší minimálně jednu tunu oxidu uhličitého. Vezmou-li se v potaz všechny emise působící na změnu klimatu, jedna cesta letadlem z USA do Asie nebo z Evropy do Asie zamoří vzduch pěti tunami oxidu uhličitého.Jak moc se jeden takový průlet mraky podepíše na planetě? Pět tun oxidu uhličitého vyprodukuje jeden člověk na této planetě za celý rok…

Volte pokud možno jízdu vlakem (třeba italský dopravce Trenitalia na jízdence rovnou uvádí, o kolik oxidu uhličitého spotřebujete méně, pokud pojedete vlakem), nebo zažijte dobrodružství při cestě v karavanu. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste se trmáceli z USA do Asie lodí nebo z Evropy do Asie na kole. Zvažte jen cílovou destinaci pro letošní dovolenou. A pokud vás exotické dálky přitahují silou magnetu, snažte se o co nejméně přestupů. Právě při vzlétání a přistávání dostává naše planeta nejvíc zabrat.

MHD je víc než taxík

To pravé město se schovává tam, kam vás jen nohy dovedou. Při procházení městem poznáte kulturu i místní životní styl takový, jaký doopravdy je. Chůze vám totiž dovolí sledovat nejen lokální architekturu, ale i místní a jejich způsoby. Toho si při jízdě taxíkem nebo turistickým autobusem jen těžko všimnete. Fantastickým prostředkem je také kolo – cena za pronájem bývá nízká a zastávky si plánujete sami. I s ním se dostanete na místa, kam by vás taxikář jen těžko zavezl. Pokud nechcete chodit ani jezdit na kole, nastupte do MHD nebo sdílených tuk tuků a taxíků (v některých státech sdílené taxíky nahrazují autobusy).

Fast food nebo restaurace?

Hrdlo po celodenní opalovačce vyschlo? Žaludek touží po kaloriích? Vychutnejte si (tekuté) delikatesy v klídku, v autentickém prostředí. Právě z fastfoodů se trousí kila jednorázového odpadu, který se později může válet na plážích.

Dejte si jídlo a pití v restauraci. Nechte si baštu luxusně naservírovat na keramický talíř. A asi netřeba připomínat rozdíl v chuti piva z plastového kelímku a ze sklenice. Restaurace bývají dražší volbou než fast foody, ale jen pro ty, kteří neumí hledat. Stáhněte si aplikace, které vám vyhledají restaurace vokolí a ukážou cenovou kategorii podniků. Nechte si doporučit od místních, kde jíst, a vždy choďte jen tam, kde vidíte dostatek lidí, ideálně místních. To zaručuje, že se vpodniku dobře vaří. Vyhněte se podnikům, které mají u dveří menu vyvěšené vněkolika jazycích. Tyhle restaurace se zaměřují na turisty a i od nás zČeska víme, že guláš pro turistu rozhodně nechutná tak jako guláš vpoctivé české hospodě pro našince…

Odmítejte jednorázy

Ještě než začnete hodovat, ujistěte se u obsluhy, že vám nedopřeje žádný jednoráz. Zdvořile odmítněte plastové brčko, balený cukr (je-li na stole cukřenka) i papírový ubrousek. A ano, i balenou sušenku ke kávě. Potěší, ale na jednu minutu. Zato obal bude otravovat na skládce či ve volné přírodě desetiletí.

Dovolená bez obalu

Ještě než frnknete na prázdniny, vyhledejte si dopředu bezobalové obchody a (farmářské) trhy. Čerstvé a nezabalené potraviny vypadají a většinou i chutnají lépe. Do kufru přibalte látkový pytlík, krabičku na grilované speciality, látkovou tašku, znovupoužitelné brčko a lahev. S touhle základní výbavou nebudete muset prosit matku přírodu o odpuštění, až se střetnete s realitou všedního dne.

Společná dovolená

Jede celý babinec nebo hoši od Bobří řeky? Značka ideál. Můžete se navzájem podělit o svačiny, brčko nebo nakupovat do jedné tašky. Před dovolenou svolejte „valnou hromadu“ a rozdělte si, co kdo vezme. Na pár dní si jistě vystačíte s jedním šamponem, tělovým mlékem i opalovacím krémem. Ušetříte náklady, cenné gramy v batohu i obaly.

Nefoťte se se slony

A s jinými zvířaty, nevidíte-li za oponu. Ačkoliv najdete například v zemích jihovýchodní Asie škálu míst, kde je selfíčko se slony povoleno, neznamená to ještě, že si to čtyřnozí giganti vybrali.

Na těchto místech žijí často vzajetí i přes označení „azyl“. Kživotu jim slouží prostor o pár metrech čtverečních. Sloni navíc tvrdě pracují – musí dělat show, nechat po sobě malovat a povozit kohokoliv, komu se zrovna zachce. Musí fungovat při nadměrném hluku i s tristní výživou. Rozhodně se nenacházejí ve svém přirozeném prostředí… Někdy si to ale nenechají líbit. Na selfíčkaře zaútočí nebo se prostě rozzlobí a utečou. Takoví hrdinové ale mohou skončit bídně. Získají nálepku „nebezpečný“ a jsou utraceni. Nepřispívejte ke krutému zacházení s nevinnými tvory.

Odolejte výhodám luxusního ubytování

Plná miska sušenek a bonbónů každé ráno. Instantní polévky a tousťák zdarma. Paráda! Nebo ne? Rozmazlování je na dovolené žádoucí, ale jde to i ekologicky. Třeba královskou snídaní v restauraci. Nebo rychlým vývarem na místním trhu. Nula vygenerovaných odpadků, stoprocentní potěšení. Odolejte rovněž vzorkům sprchových gelů a šamponů na hotelu. Pokud je personál opětovně nedoplňuje, jsou tyhle jednorázové plastové lahvičky hotovou katastrofou pro životní prostředí.

Ubytování spitnou vodou

Platí to zejména pro asijské země, kde by vás pitná voda z kohoutku hnala na toaletu. Některé hotely a hostely ale mají na svých vodovodních kohoutcích speciální filtr, takže nemusíte mít obavy si pitnou vodu načepovat. Plastových lahví už lidstvo poslalo do oceánů dost. Proč přidávat? Vždy se ale zeptejte personálu, zda je voda pitná i pro Evropany. Pro místní totiž může být pitná i voda, která nám způsobí zažívací potíže. Jsme zvyklí na jiné bakterie a to, co místní neohrozí, nám zkazí dovolenou. Řešením je také pít pouze převařenou vodu, ale kdo chce popíjet čaj ve 40 stupních?

Vraťte vše, co jste si půjčili

I když si možná říkáte, že letáček s fotkou Tádž Mahalu bude pěkným suvenýrem, pozítří už po něm ani nevzdechnete. Ponecháte-li letáky, knížečky i průvodce na hotelu, je vysoká šance, že poslouží dalším hostům. Platí to pro všechno, co jste si půjčili.

Chovejte se jako místní

Pro turisty musí být vždy něco extra. Ať už se to týká hotelové kosmetiky (vzorky mýdel, šamponů…), stravy (balené porce Nutelly nebo marmelády) nebo atrakcí (párty doprovázené balonky, „havajskými“ náhrdelníky, třpytivými kloboučky). Vplujte do víru domorodého každodenního života. Jezte na trzích jako místní. Přidejte se k oslavám místních svátků a splyňte s osazenstvem vyhlášeného baru. Nasajte atmosféru cestování MHD namísto okružních plaveb. Prokoukněte pozlátko a jděte na dřeň. Být turistou znamená proměnit se v generátor odpadu. Pravý cestovatel nasává zážitky jak houba!

Eko list pro ohleduplného cestovatele:

  1. Znovupoužitelná lahev (nerezová, skleněná, plastová či ta, kterou už doma máte)
  2. Látkový pytlík 3x (máte-li doma takový z lehkého, dobře sbalitelného materiálu; pokud máte jen větší látkové pytlíky, schovejte do nich při balení třeba spodní prádlo nebo ponožky)
  3. Znovupoužitelné brčko (nerezové, slámové, bambusové, skleněné)
  4. Zubní kartáček, který už doma máte (netřeba kvůli jedné cestě kupovat cestovní, klasický kartáček se vleze všude)
  5. Látkový kapesník (multifunkční použití – na smrkání, coby ubrousek na pusu, na otření skvrn i poznačení zavazadla)
  6. Povoskovaný ubrousek (na svačiny nebo suché jídlo koupené na trhu s sebou)
  7. Znovupoužitelná krabička na svačinu (na teplé delikatesy z trhu, při balení do ní něco schovejte – ušetříte tak místo v kufru)
  8. Znovupoužitelná taška (tu, kterou lze sbalit do klubíčka, budete při balení milovat; poslouží na věci na pláž, na nákup potravin i úschovu šátků a pokrývek hlavy, které vyžadují ke vstupu některé posvátné budovy)
  9. Tuhý šampon a kondicionér (nebo kondicionér natočený do stomililitrové lahvičky; po tuhém šamponu a kondicionéru nepůjde letištní kontrola, a můžete tak přidat tekutiny jinde; pro úsporu místa mýdlo vsuňte do bot)
  10. Znovupoužitelný hrnek na kávu (trošku objemnější položka, ale můžete si ho vzít prázdný jen tak do ruky nebo si ho připnout k batohu; využít můžete rovněž jednorázový kelímek, který jste si dříve přinesli domů – je skladnější a vydrží více porcí kávy; do svého kelímku si můžete rovněž nechat nalít teplý či studený nápoj v letadle)
  11. Cestovní mini příbor (ideální je ten, který má z jedné strany vidličku a z druhé lžičku; bude se hodit na zmrzlinu i do letadla, kde se můžete setkat s jednorázovými příbory)
  12. Znovupoužitelné odličovací tampony (stačí cca 4 kousky při každovečerním přeprání, které můžete využít z obou stran)
  13. Kokosový olej (lze koupit i na místě, s ním se odlíčíte, namažete tělo i obličej)
  14. Ekologické menstruační potřeby (menstruační kalíšek, menstruační houba, látkové vložky či ekologické tampony)
  15. Nerezové párátko
  16. Svačina do letadla (oříšky, sušené ovoce, sušenky vám letištní kontrola většinou povolí a předejdete tak roupům v duty free obchodech)
  17. Tuhý ekologický deodorant, který už doma máte (tuhá verze nebude dělat problémy na letišti)
  18. Nezbytná elektronika a doklady (v digitálníekologické formě)

Další články s cestovatelskými tipy:

Sdílejte článek

Přečtěte si také