31. prosince 2016 06:00
Markéta ZídkováDejte si pozor, koho jako prvního políbíte v Novém roce aneb Novoroční tradice jsou staré jako lidstvo samo
První novoroční polibek by měl patřit partnerovi nebo ohrozíte svůj vztah. Člověk, kterému nikdo nedá pusu, pak možná zůstane sám i během dalších 12 měsíců. To je jen jedna z mnoha tradice, které patří k přelomu roku.
Také si každý rok říkáte, že budete od nového roku jíst zdravěji, přestanete kouřit a pár kilo zhubnete? Nejste v tom sami.
Novoroční předsevzetí si podle průzkumů dává až 50 procent Čechů. Jakési sliby sami sobě však nejsou nějakou moderní vymožeností, jak by se mohlo na první pohled zdát, objevovaly se zřejmě už v dobách Římské říše, kdy byly spojené s uctíváním boha dvou tváří Januse.
Janus jednou tváří hleděl do minulosti a druhou do budoucnosti a byl tak bohem konců i nových začátků. Proto jeho jméno dodnes připomíná měsíc leden, kteří Římané pojmenovali na jeho počest - Januarius. V tento měsíc také dávali svá tehdejší předsevzetí, i když tehdy šlo spíše o přísahu – že budou věrní republice i vládci. Obřad se však pojil s bujarými oslavami a o ty šlo lidem především.
Jak už to známe i v jiných případech, křesťanství se snažilo jakékoliv lidové zábavy pojící se s pohanskými oslavami zadupat do země, a tak ve středověku utichly oslavy začátku roku. Nebyl dokonce ani pevně stanoven konec starého a začátek nového roku, a tak jej lidé slavili různě, někdy 25. prosince, jindy až 1. března. Až s Gregoriánským kalendářem opět připadá nový rok na 1. leden. Někdy v té době se také zřejmě objevilo přísloví jak na Nový rok, tak po celý rok, protože lidé věřili, že se jim během roku bude dařit stejně, jako se jim vedlo na Nový rok. Objevily se zvyky, které měly odhalovat budoucnost, zlepšit rodinnou situaci a přinést štěstí, na druhou stranu pak odvrátit jakoukoliv škodu.
Nezapomeňte se líbat
První polibek v novém roce by měl patřit partnerovi, posílí to váš vztah. Pokud si pár nenalezne na polibek čas, pak to nevěstí nic dobrého. Člověk, kterému nikdo nedá pusu, pak možná zůstane sám i během dalších 12 měsíců.
Pozor na to, co si uvaříte k obědu
Určitě si také k obědu na Nový rok, vaříte čočku, abyste měli dostatek peněz. Pojistit se však můžete i jinak – například mějte v peněžence dostatek peněz, budou se tam držet po celý rok. Oblékněte si něco nového, celý rok budete chodit v novém. Kromě čočky patří na novoroční stůl i vánočka se zapečeným hráškem, kdo ho najde, bude mít po celý rok štěstí.
A co by se naopak dělat nemělo? Hospodyňky by neměly prát ani věšet prádlo, protože jim hrozí, že se budou lopotit celý rok. Neměly by ani zametat, protože kdo na Nový rok překročí koště, bude po celý rok líný. Také by se z domu nemělo nic vynášet, protože by to v nadcházejícím roce v domě chybělo. A to ani smetí, protože s ním můžete vynést štětí. To vám ostatně může i uletět, což se prý může stát, budete-li 1. ledna pojídat drůbež. Ale štěstí vám taky může utéct, pokud poobědváte zajíce či králíka, či jinou rychlou zvěř.
Přijde k vám někdo na návštěvu? Tak pozor na to, kdo to bude. Nechceme být zlí, ale tchyně by měly zůstat doma, protože příchod staré ženy štěstí odežene. Naopak s otevřenou náručí přivítejte malé dítko či mladou dívku, nesou štěstí. Aby vás nenavštívili zlí duchové, můžete kolem domu rozprášit sůl. Tento magický kruh vás pak ochrání.
Oheň vezme i přinese
K hezkým zvykům patří uzavřít minulý rok. Třeba tak, jak to dělali už naši předkové – sepsali si na papír důležité události, které v uplynulém roce zažili, hlavně ty nepříjemné, a papír pak vhodili do ohně. Ten si všechny nepříjemné zážitky vzal s sebou a oni mohli začít s čistý štítem. Aby se jim splnila přání, také je napsali na papír a ten pak vhodili do nového ohně.
(kor)
Mohlo by vás zajímat: