Tradice a svátky

1. ledna 2024 00:10

redakce Prima Living

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Novoroční tradice, pověry a zvyky u nás i ve světě

Nový rok je spojen s řadou lidových pověr a zvyků. Naši předkové v tomto období dodržovali množství tradic, které měly v nadcházejícím roce zaručit štěstí, zdraví a blahobyt. Podívejte se, co musíme a naopak nesmíme 1. ledna dělat i jíst nebo jak se Nový rok slaví jinde ve světě.

Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře připadá začátek nového roku na 1. ledna. „Nový rok je součástí vánoční času, ale k oslavám lidových ani církevních Vánoc nikdy nepatřil. Spíše byly spolu se silvestrovskými oslavami pojímány jako samostatné svátky, jimiž končí rok starý a začíná nový, uvádí PhDr. Alena Vondrušková ve své knize Český lidový a církevní rok.

Dnes tolik oslavované svátky původně nebyly nijak výjimečné. Naši předci si nechávali oslavy spíše na jaro, kdy se probudí příroda, lidé mohou osít pole, a tak mají zaručeno, že přežijí další rok. Přirozeným mezníkem pro počítání času býval pro staré Čechy zimní slunovrat. Ještě kazatel Tomáš Štítný počítal rok od 25. prosince. Teprve až s přijetím gregoriánského kalendáře se začátek nového roku ustálil právě na datu 1. ledna.

Co nesmíme na Nový rok jíst

Mnoho pověr se na Nový rok vztahuje k jídlu. Rozhodně bychom neměli jíst jakoukoli drůbež, aby nám z domu neulétlo štěstí. Ovšem stejný problém představují i králík či zajíc – to by štěstí zase uteklo a kdybychom si dali rybu, tak by ním štěstí uplavalo.

NENECHTE SI UJÍT: Aby se vás držely peníze, musíte na Nový rok sníst čočku. Udělejte z ní lahůdku

Co jíst na Nový rok

Naopak bychom si tento den měli dát čočku, aby se nám doma po celý rok držely peníze. K ní jíme buď vejce, protože vejce je symbolem nového života, nebo vepřové maso, jelikož prasátko (obzvláště prasečí rypáček) přináší štěstí a bohatství. Kdo nechce jíst čočku, může ji nahradit vývarem s krupicí.

První lednový den se v některých regionech pekly koláče či jiné moučníky, do kterých se zapékaly mince nebo zrnko hrachu. Ten, kdo ukrytý poklad v pečivu našel, měl v dalším roce ve všem štěstí a netrpěl nouzí.

Novoroční tradice a zvyky

  • Lidé se snažili, aby měli do začátku nového roku zaplacené dluhy, dořešené staré spory a dodělanou všechnu práci, a byli tak čistí. Proto se říkalo: Jak na Nový rok, tak po celý rok!
  • „Časně ráno na Nový rok si měla celá rodina sednout pospolu ke stolu, aby mezi nimi nevznikaly sváry a rozepře. Přáli si šťastný nový rok a podle toho, kdo vstoupil první jako host usuzovali, jaký bude nový rok,“ uvádí dr. Vondrušková. „Když to bylo dítě nebo svobodná dívka, měl být rok šťastný a plný lásky, chasník znamenal rok veselý, těhotná žena znamenala nemoc.
  • Hospodyně rozhazovaly po světnici hrách, aby v novém roce nikdo z rodiny nezbloudil. Jiná z pověr tvrdí, že když po půlnoci rozprášíme kolem domu sůl, odeženeme tak zlé duchy. Když z okna vylijeme trochu vína, hodní duchové nás budou ochraňovat po celý rok.
  • Kdo má u sebe na Nový rok dost peněz, nemusí se strachovat, že mu budou v nadcházejícím roce  chybět.
  • „Někde 1. ledna chodily děti na novoroční koledu s utrženými proutkem ozdobeným barevnými pentlemi, odstřižky látek, napíchanými hrášky a jablky, který si od nich hospodář kupoval za několik krejcarů, aby jej na jaře zapíchl do pole se lnem, uvádí A. Vondrušková. Pro výslužku ale nechodily jen děti, ale i obecní sloužící či kominíci.

Co se nesmí na Nový rok

  • 1. ledna se nemělo uklízet. Kdo by zametal, vymetl by si štěstí z domu. Nemělo se ani prát, ani nechat viset prádlo na šňůře, protože by to do roka mohlo přinést smrt do domu. Zároveň ale nesměly hospodyňky příliš lenošit, protože by to přinášelo smůlu.
  • Na Nový rok se nedoporučuje nic vyhodit z domu či bytu – daná věc by mohla celý příští rok chybět.
  • Aby byl celý rok klidný a příjemný, rozhodně lidé v tento den zapomenout na jakékoli hádky a mrzutosti. Děláme jen to, co udělá radost nám i našim blízkým.
  • 1. ledna bychom neměli nikomu půjčovat nebo dávat peníze. Dotyčný by vás následujících 12 měsíců o finance pouze obíral. Nesmíme si ale půjčovat ani my, znamenalo by to nedostatek peněz po celý příští rok.

Novoroční lidové pranostiky a rčení

  • Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o dva kroky dále.
  • Na Nový rok, do zimy skok.
  • Na Nový rok bláto, na Velikonoce sníh.
  • Na Nový rok ráno nebe rudé – nepohoda, svízel velká bude.
  • Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.
  • Když se rok se zimou a sněhem počíná, slibuje dost chleba, ale málo vína.
  • Jsou-li na Nový rok při východu slunce červánky, bude v nastupujícím roce mnoho požárů.
  • Jakým kdo je na Nový rok, takový bude celý rok.
  • Jak na Nový rok, tak po celý rok

INSPIRUJTE SE: Co vás čeká v novém roce, najdete na dně šálku kávy

Novoroční pověry podle dnů v týdnu

Jaký následující rok bude, naši předkové posuzovali i podle toho, na který den v týdnu Nový rok připadl.

  1. Nový rok v pondělí, prorokuje podle starých lidových pověr krutou zimu, vlhké jaro, povodně a těžké nemoci.
  2. Nový rok připadající na úterý znamená dlouhou a mrazivou zimu, ale bohatý a úrodný rok.
  3. Připadne-li 1. leden na středu, dá se očekávat ve všech směrech příznivý rok.
  4. Nový rok ve čtvrtek věští mírnou zimu, větrné jaro, parné léto a pěkný podzim, můžeme se těšit na hojnost ovoce, zeleniny i obilí.
  5. Novoroční den v pátek předpovídá nemoci a velké nepříjemnosti.
  6. Na sobotu připadající Nový rok znamená podle lidových pověr špatnou úrodu obilí a chudobu.
  7. Novoroční den v neděli znamená veskrze příznivý rok - mírnou zimu, krásné jaro, teplé léto a větrný podzim.

Jaký den v týdnu bude Nový rok v letech 2024 až 2034

rok den
2024 pondělí
2025 středa
2026 čtvrtek
2027 pátek
2028 sobota
2029 pondělí
2030 úterý
2031 středa
2032 čvtvrtek
2033 sobota
2034 neděle

Nový rok ve světě

Nový rok se neslaví všude ve stejnou dobu, než proběhne zeměkoulí, trvá to celých 26 hodin, první jej tradičně slaví Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Podobně jako Vánoce, tak i vítání nového roku probíhá v každé zemi trochu jiné. Jaké tradice se drží v Japonsku, Španělsku či v Brazílii?

Japonsko

Nový rok je v Japonsku jedním z nejdůležitějších událostí roku. Konec roku se v Japonsku slaví v rodinném kruhu. Celý dům se u té příležitostí uklidí a vyzdobí se borovicovými větvičkami, které symbolizují dlouhověkost. Na Nový rok mají Japonci mj. zvyk známý jako otošidama, kdy dospělí a příbuzní dávají peníze dětem v malých zdobených obálkách. Dalším zvykem je vytvářet a jíst speciální rýžové koláčky mochi. Nejpůsobivější jsou návštěvy chrámů na přelomu roku, kdy se o půlnoci rozezní velké chrámové zvony. Buddhistické chrámy v celém Japonsku odbijí celkem 108krát, aby symbolizovaly 108 lidských hříchů a zbavili se 108 světských tužeb, které vedou k bolesti a utrpení. Právě odbíjení zvonů je má od negativních emocí nahromaděných za celý rok očistit.

Španělsko

Ve Španělsku je novoroční tradicí pojídání dvanácti vinných hroznů. Tato praxe pochází z časů, kdy dal španělský král rozdělit mezi své poddané přebytky z vinobraní. S konzumací hroznů se začíná v okamžiku, kdy hodiny začínají bít půlnoc. Podle tradice by člověk měl s každým úderem hodin sníst jednu kuličku a zajistit si tak štěstí na patřičný měsíc roku.

Brazílie

Příchod nového roku je v Jižní Americe často ve znamení květin. Například brazilské ulice jsou vyzdobené jasnými barvami, množstvím zvonků a květů. Po půlnoci se servíruje pozdní večeře, jejíž hlavním chodem je čočka, která znamená bohatství a prosperitu. Ostatně zvyk pojídat na Nový rok potraviny kulatého tvaru je rozšířený po celém světě, protože kruh symbolizuje uzavření starého roku a začátek nového. V městech, kde je ale pláž, o půlnoci vstupují lidé do moře a podle tradice si musí nechat omýt nohy sedmi vlnami a přinést moři květinovou oběť.

Nový rok, nebo nový rok?

velkým písmenem píšeme Nový rok tehdy, když myslíme konkrétní datum 1. ledna. Například: Na Nový rok budeme mít k obědu čočku s vejcem. S tímto dnem souvisí přídavné jméno novoroční, které se vždy píše s malým písmenem. Naopak v ostatních případech se píše nový rok s malým písmenem n, protože se jedná o všeobecné označení začátku daného roku. Není to tedy název. Například: Přejeme šťastný a úspěšný nový rok 2023.

Zdroje: pranostik.czkudyznudy.cznovinky.czradynacestu.czvyvolej.to, ceskestavby.czcs.wikipedia.org vaseliteratura.cz, Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková)


Přečtěte si také