Bydlení

Aktualizováno 3. ledna 2022 14:10

Markéta Zídková

7 chytrých způsobů, jak využít liché ponožky

Možná i vy máte doma lichožrouty, tedy tvory, kteří nám kradou ponožky a místo páru zanechají sirotka. Někdy se ta druhá do páru najde, často však beze stopy zmizí. To ale neznamená, že zbylou ponožku musíte vyhodit. Naopak máme pro vás tipy, jak ji chytře využít.

Udělejte si z liché ponožky chránič na kelímek

Stává se vám někdy, že si spálíte ruku, když musíte držet horký kelímek s kávou? Máme pro vás lepší tip, než je kousek tvrdého papíru, který ke kelímku dávají v některých lepších kavárnách. Udělejte si chránič kelímku.

Co budete potřebovat:

  • čistou ponožku
  • filc
  • nůžky
  • lepidlo na textil
  • knoflík

Postup

Odstřihněte vršek ponožky, zhruba osm centimetrů od lemu. A teď už jen zdobte. Můžete například z bílého filcu vystříhat jednoduchou vločku, doprostřed které nalepíte knoflík. Fantazii se však meze nekladou, a pokud jsou vaše děti už větší, svěřte dozdobení chrániče do jejich rukou.

Lichá ponožka jako lapač pachů

Vytvořte si z liché ponožky domácí a ekologický lapač pachů. Ponožku naplňte suchou kávovou sedlinou a pověste do šatníku nebo třeba do lednice. Sedlina dokáže absorbovat všechny nepříjemné pachy včetně zatuchliny.

Odstraňte pavučiny a prach

Máte vysoké stropy a v rozích se rádi usazují pavouci, které je těžké vyhnat? Od teď už s nimi nebudete mít žádnou práci. Stačí lichou ponožku navléct na konec smetáku nebo mopu a těžko přístupné pavučiny snadno vymetete.

Ochraňte podlahy

Jestli máte krásné dřevěné podlahy a bojíte se, že je nábytkem poškodíte, máme pro vás další tip. Bylo by přece hloupé nechat si židlí poškrábat podlahu. V místech, kde nohy nábytku nejsou vidět, můžete ponožku natáhnout přímo na ně a tak podlahu chránit. Tam, kde je na nohy vidět, budete muset trošku stříhat. Vystřihnete z lichých ponožek kolečka a ty zespodu nalepte na nohy nábytku. Nejlepší budou pěkně teplé, tlusté ponožky.

Mobil v bezpečí v liché ponožce

Bojíte se, že si poškrábete svůj mobilní telefon při práci na zahradě, sportu nebo prostě jen tak v kabelce? Můžete telefon strčit do ponožky a ochránit ho tak před nárazy i poškrábáním. A můžete ponožku opět pěkně vyzdobit, stejně jako chránič na kelímek.

Zbavte pokojové květiny prachu

Když vaše pokojové rostliny začnou vypadat šedivě a trošku povadle, pomůže vám ponožka. Navlhčete ji ve vlažné vodě a otřete opatrně list po listu. Stejný trik můžete využít například i na otření žaluzií a dalších předmětů v domácnosti.

Ponožky usnadňují balení

Ať už se stěhujete, potřebujete ochránit drahé a snadno rozbitelné předměty. Můžete využít liché ponožky a své cenné věci do nich obalit nebo je jimi naplnit, například nádobí, skleničky, porcelán, starožitné svícny). Když zase balíte na dovolenou, můžete do singl ponožek nastrkat třeba boty. Ochráníte je tak před zničením, škrábanci a odřeninami, které se mohou vyskytnout při přepravě, a své oblečení zase naopak před zašpiněním.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek
Štítky nábytek ponožky kelímek podlaha ponožky využití liché ponožky

Přečtěte si také