Vánoce

24. listopadu 2022 10:00

redakce Prima Living , Markéta Zídková

10 tipů na originální adventní kalendáře pro děti i dospělé!

Zapomeňte na nudné čokoládičky v nevkusném papíru. Adventní kalendář může mít mnoho podob. Vyrobte si jednoduchý adventní kalendář z obálek nebo se pusťte do něčeho složitějšího a udělejte si kalendáře, které vypadají jako vánoční stromky nebo nástěnky. Pro gurmety máme i jeden adventní kalendář z vinných lahví.

Adventní kalendáře patří k příjemné tradici, která nejen malým, ale i velkým zpříjemňuje čekání na Vánoce. Ačkoli jejich nejrozšířenější variantou je papírová verze, ve které se nachází 24 okýnek vyplněných malou čokoládičkou, pravdou je, že je to také nejnudnější verze. Papírové obaly jsou často nevkusně vymalované a cukrátka mají se skutečnou čokoládou společnou snad jen barvu.

Pojměte letos adventní kalendář trošku jinak. Je to pracnější než koupit kalendář v obchodě, ale dětem to udělá víc radosti. A máme pro vás i tip, jak potěšit nejednoho dospěláka.

Jednoduchý adventní kalendář

Možná neumíte nic vyrábět a při práci s nůžkami vám hrozí, že si ustřihnete obě ruce. Nevadí, i vy můžete vytvořit originální adventní kalendář. Stačí vám 24 různě velkých obálek ve stejné barvě, na které napíšete čísla od 1 do 24 a oboustrannou lepenkou je připevníte na zeď. Obálkový adventní kalendář však má jednu nevýhodu – do obálek můžete dát jen malé dárečky a cukrovinky.

Adventní kalendář v krabici

I tento kalendář je velice jednoduchý, ale tentokrát na něj potřebujete 24 stejně velkých obálek. Napiště na ně čísla a umístěte do nich drobné dárečky a další maličkosti, které potěší. Potom umístěte všechny obálky do jedné krabičky, kterou můžete vánočně vyzdobit.

Adventní kalendář z papírových tašek

Další kalendář, který zvládne opravdu každý. Potřebujete jen 24 papírových taštiček nebo pytlíků a sadu lepicích čísel nebo nějaký fix, kterým čísla na pytlíky napíšete. Taštičky můžete buď přichytit na stěnu oboustrannou lepicí páskou, můžete je postavit na jedno místo nebo můžete přes byt natáhnout prádelní šňůru a každou taštičku připevnit kolíčkem.

Vánoční stromečky na celý advent

Další velice jednoduchý nápad. Potřebujete barevné papíry různých odstínů zelené, ze kterých vystřihnete různě velké kruhy. Ty nastřihněte a stočte do kuželu a zajistěte lepidlem nebo lepicí páskou. Na každý kužel napište číslo od 1 do 24. Pak všechny kužely postavte na jedno místo, třeba na velký tác, schovejte pod ně dárečky a cukrovinky a naaranžujte, jak se vám líbí.

Závěsný adventní kalendář z ponožek

Natáhněte někde v bytě prádelní šňůru a na ní kolíčky zavěste 24 dětských různě barevných ponožek. Každou ponožku označte číslem, lepší to bude samozřejmě na přeskáčku. A můžete šňůru ozdobit smrkovými větvičkami a vánočními ozdobami. Jednoduché, ale efektní.

Adventní kalendář z květináčů

Na tento kalendář se více hodí závěsné květináčky, protože mají očka. Obyčejné plastové květináče musíte proděravět ostrým nástrojem nebo rozpáleným kusem drátu. Očíslujte je. Květináčky navažte na tyčky, ty případně přivažte pod sebe. Celé dílko pověste na háček na zeď.

Větvičkový adventní kalendář do vázy

Uřízněte si někde v lese hezkou suchou větev a nastříkejte ji barvou ve spreji. Výhodou je, že můžete zvolit přesně takovou barvu, která se bude hodit k dalším vánočním dekoracím. Větvičku umístěte do pěkné vázy a navěste na ni drobné dárečky a cukrovinky.

Adventní scrapbook

Technika scrapbook využívá různé kousky papírů, barev, stužek, ale i razítka. To všechno můžete naaranžovat podle svých představ. Scrapbook je vůbec při výrobě adventních kalendářů i balení dárků velmi oblíbená technika. Je však docela časově náročný, každý kousek je malým uměleckým dílem.

Adventní kalendář z ozdob

Co takhle dítěti nedávat čokoládičky a dárečky, když stejně budou za pár dní Vánoce? V adventním kalendáři může dostat na každý den jednu ozdobičku. Na štědrý den pak všechny ozdoby společně s vámi navěsí na vánoční stromeček.

Alkoholický adventní kalendář

Pokud chcete udělat radost nejen dětem, ale i dospělým, připravte si a vytiskněte 24 adventních etiket a polepte stejné množství vinných lahví, samozřejmě různých značek a druhů. Jen během adventu pozvěte domů co nejvíce návštěv, abyste to nemuseli pít sami!

Zdroj: Redakce Prima Living, autorský článek


Přečtěte si také