návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 věcí, které patří k českým domácnostem. Máte je doma taky?

Aktualizováno: 19.05.2021
Co máte doma vy?
Autor: profimedia.cz/archiv Prima Co máte doma vy?
České domovy si jsou v mnohém podobné. Některé věci v nich měli nebo mají téměř všichni. Kolik z následujících kusů nábytku a vybavení máte doma vy?

reklama

Vzpomeňte si na svoje dětství. Co všechno v domácnostech rodičů nebo na chalupách babiček bylo? Některé věci se v českých domovech usídlily a staly se téměř symboly našeho bydlení…

Lino

Tvářilo se jako dřevěná podlaha, ale byla to nedokonalá šaráda. Lino se rozšířilo už před druhou světovou válkou a za komunismu dosáhlo své největší obliby. Nastěhovalo se i do historických budov. Snažilo se vypadat přírodně, ale vůbec mu to nešlo.

Linoleum imitující dřevo nebo kámen najdeme v mnoha domovech
Autor: profimedia.cz Linoleum imitující dřevo nebo kámen najdeme v mnoha domovech

Luxfery

Dnes je vybouráváme, dřív představovaly jeden z vrcholů designu v českých domácnostech. Někdo je míval na chodbě, někdo v obýváku a někdo jim dal prostor jen v garáži. Nejčastější byly bílé, ale pro fajnšmekry se vyráběly i z různě barevných skel.

Luxfery bývaly v módě
Autor: istock.com Luxfery bývaly v módě

Sektorový nábytek

Koupit si obývací stěnu byl sen. Dneska je to noční můra. Sektorovému nábytku odzvonilo taky kvůli tomu, že je až moc spojený s bydlením v panelácích, které nabízely jen málo prostoru pro kreativitu.

Sektorový nábytek si naše domovy získal
Autor: profimedia.cz Sektorový nábytek si naše domovy získal

Kukačky

Často visely i v moderních interiérech, patřily k českým domovům a chalupám. Vnášely trochu přírody domů a představovaly kousek umění. Mnohdy byly vyřezávané a zdobné.

Kukačky nepatřily jen do hájoven
Autor: profimedia.cz Kukačky nepatřily jen do hájoven

Krajkové záclony

Načančané záclony se v českých domácnostech udržely dodnes. Mnohdy na nich najdeme i barevné vzory. Jen postupně nastupují jednoduché záclony bez třásní a květin nebo kuchyňských motivů.

Záclony a české byty k sobě patří... často bohužel...
Autor: archiv Prima Záclony a české byty k sobě patří... často bohužel...

Křišťálový lustr

Byla to možnost, jak domů dostat trochu zámeckého luxusu. Křišťálové lustry s cingrlátky se rozšířily po celém Československu a v mnohých domácnostech zůstaly do dnešních dní. Můžete si je pořídit i v jednadvacátém století, jsou ale minimalističtější a rozhodně se hodí k běžnému vybavení domácnosti víc než ty původní, které k sektorovému nábytku opravdu nepasovaly.

Křišťálový lustr dostal noblesu i do paneláku
Autor: profimedia.cz Křišťálový lustr dostal noblesu i do paneláku

Chodba

Jen málokdy se dostaneme do bytu, který nemá chodbu. Zatímco jinde ve světě tuhle místnost vypouštějí a vstupní dveře vedou rovnou do kuchyně nebo obývacího pokoje, my si ještě tradici chodeb držíme. Do téhle místnosti se dá nacpat botník, skříň, zrcadlo a vytváří určitou bariéru mezi venkovním světem a naším domovem. Nicméně bydlet pohodlně se dá i bez ní. Podívejte se na zajímavý projekt, kde se zbavili chodby, aby měli větší byt.

Chodby patří k českým domovům
Autor: istock.com Chodby patří k českým domovům

Pantofle

Přezouvat se je naše tradice, kterou nám nikdo nevezme! Zahraniční návštěvy dokážeme vždycky úžasně překvapit, když před ně položíme pár pantoflí, aby se přezuly, než vstoupí do obýváku.

Pantofle milujeme!
Autor: istock.com Pantofle milujeme!

Reprodukce Muchy

Zkvalitněním tisku utrpěl nejeden velikán výtvarného umění. Dneska si můžete pořídit vlastní Monu Lisu i v květinářství. Naší českou specialitou jsou ale reprodukce Alfonse Muchy. Jeho lepé secesní krásky se dostaly i do otáčecích kalendářů. Stal se z něj tak trochu kýč, který visel na nejedné stěně českých domácností a postupem času žloutnul…

Princezna Hyacinta končila často v kalendářích...
Autor: profimedia.cz Princezna Hyacinta končila často v kalendářích...

Označení toalety

Často by stačilo označení toalet v restauracích, ale my jsme si ho dávali domů. A pokud jsme si dveře od toalety takhle neozdobili, alespoň jsme panenku nebo panáčka viděli u někoho na návštěvě.

Taky máte panenku nebo panáčka na dveřích od toalety?
Autor: archiv Prima Taky máte panenku nebo panáčka na dveřích od toalety?

Sledujte živě velký speciál 100 let republiky už 28. října 2018 na www.iprima.cz/100let 

reklama

Článek je zařazen v: český domov , 100 let republiky , 100 let Československa

reklama

Přečtěte si také