Bydlení

27. prosince 2015 05:02

Markéta Zídková

12 tipů, jak mít během svátků doma teplíčko a přitom neprotopit majlant

Nemusíte otáčet kohoutek radiátoru naplno, abyste měli teplo.

Šetřit v zimě na teple nemusí hned znamenat, že se budeme doma třást zimou. Existuje pár tipů, které vám tepelnou pohodu doma pomohou ochránit a vy tak nebudete muset přitápět navíc.

1 Pusťte slunce do domu

Když svítí slunce, rozevřete závěsy. Sluneční záření sebou nese teplo. To, jak sluneční paprsky ohřívají vnitřek našich domovů, je přirozený proces, kterému se v létě usilovně bráníme. Naopak v zimě nad takovým levným teplem zajásáme. Když už slunce zajde, zatáhněte. Teplo se totiž může z místnosti dostávat ven i skrz okenní tabulky.

2 Zahřejte si dlažbu

Už na hradech a zámcích měly koberce nejen okrasnou, ale také velice praktickou funkci – zahřívaly interiér. Tam, kde tedy máte jen dlaždice, beton, nebo jednoduše cítíte chlad, dejte koberec. Příjemně se po něm chodí a podlahu pocitově zahřeje, navíc jako taková jednoduchá izolace zamezí alespoň trochu úniku tepla z místnosti.

3 Nezavírejte se ve sprše

Teplý a vlhký vzduch z koupelny může totiž vzduch v přilehlých místnostech mírně ohřát a zvlhčit topidly vysušený vzduch v domácnosti.

4 Zahřejte se v posteli

Naplňte dobře uzavíratelnou nádobu, nejlépe vak na tekutinu, teplou vodou a umístěte si ji pod peřinu k nohám. Uvidíte, že vám taková maličkost zajistí hodně příjemného termokomfortu. A aby vás duchny ještě více ochránily před chladem, zabalte je do flanelového povlečení, je teplejší.

5 Troubu nechte otevřenou

Po pečení v troubě nechte její dvířka otevřená. Rychleji vychladne a zároveň vám zahřeje místnost.

6 Polštářem proti průvanu

Tam kde nestačí, nebo není vhodné okenní či dveřní těsnění, pomůže zmírnit průvan podlouhlý polštář, který možná znáte ze starších staveb. Tam tyto polštáře pomáhaly zamezit průvanu proudícímu z nedoléhajících oken.

7 Bublinková fólie na okna

Bublinková fólie nejen láká k práskací hře, ale umí kromě ochrany předmětů také dobře izolovat. Nalepte ji na skla oken. Sice přes ně nic moc neuvidíte, ale hmota fólie pomůže uchránit teplo v místnosti.

8 Zatrhněte krbu komínový efekt

Máte-li doma krb, avšak netopíte v něm, je dobré „zazátkovat“ komín, aby právě jím teplý vzduch z místnosti neunikal. Nezapomínejme, že teplo stoupá vzhůru.

9 Zavřete dveře

U místností, které v domě nebo bytě nevyužíváte, jednoduše zavřete dveře.

10 Stropní ventilátor naopak

Máte-li stropní ventilátor a disponuje-li zpětným chodem, pak jej určitě využijte. Zpětný provoz vám právě v zimě pomůže promíchat teplý vzduch, který uniká vzhůru, s tím ochlazeným dole a pomůže lepší teplotní pohodě.

11 Pořiďte si termostat

Programovatelný termostat pro topení v jedné místnosti nebo i v celém bytě vám pomůže udržet v místnostech nižší teplotu ve chvíli, kdy jste v práci. Naopak, když už se navracíte domů, byt ohřeje na vámi příjemnou teplotu.

12 Ucpěte spáry

U některých oken hned cítíte, že tam profukuje studený vzduch zvenčí. Nemusí to být ale hned netěsností dovřených křídel oken. Možná, že i kolem oken je sem tam nějaká menší spára. Ucpěte ji nějakým vhodným stavebním tmelem. Na menší spáry se hodí přetíratelný akrylový tmel.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také