Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

16 bláznivých vychytávek ze soukromého sídla Billa Gatese

Bill Gates miluje technologie.
Vydáno: 13.12.2015
Na první pohled je sídlo Billa Gatese trochu chaotické, ale to jsou někdy Windows také...
Na první pohled je sídlo Billa Gatese trochu chaotické, ale to jsou někdy Windows také... Autor: www.businessinsider.com a Wikimedia commons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

S majetkem 79,6 miliardy dolarů je zakladatel Micosoftu Bill Gates nejbohatším mužem USA a šestým nejbohatším člověkem na Zemi. Nikoho asi nepřekvapí, že jeho dům patří k těm „výraznějším“.

Gatese stálo dva roky času a 63 milionů dolarů, než dům nazvaný Xanadu 2.0 podle slavného filmu Občan Kane od režiséra a spisovatele Orsona Wellese (1941), dokončil. Dům situovaný ve čtvrti Medina v Seattlu na břehu Wahingtonského jezera (severozápad USA) stojí na pozemku o rozloze 62 000 metrů čtverečních a zajímavé je na něm doslova všechno.

Cena: Aktuální hodnota pozemku je 123 milionů dolarů, Bill Gates ho koupil v roce 1988 za rovné dva miliony. Jen roční daň z pozemku ho přijde na milion dolarů.

Stavba: Dům je postavený ze dřeva 500 let starých jedlí Douglasek. Na jeho stavbě se podílelo 300 dělníků, z toho bylo 100 elektrikářů.

Komfort: Systém sensorů umožňuje obyvatelům i návštěvníkům domu přizpůsobit si nastavení teploty a světel. Stačí zadat do systému svůj pin a senzory poté sledují váš pohyb po domě a operativně přizpůsobují teplotu a osvětlení. Pod tapetami ukryté reproduktory plynule pouští hudbu podle toho, jak procházíte místnostmi.

Vlastní plážička, vlastní přístaviště Foto:

Vlastní plážička, vlastní přístaviště

Izolace: Xanadu 2.0 je z části zapuštěný v terénu a překrytý zeminou, což minimalizuje tepelné ztráty.

Interiér: Na stěnách domu jsou rozmístěné ploché počítačové monitory v hodnotě 80 000 dolarů. Jejich úkolem je zobrazovat z datového úložiště v hodnotě 150 000 dolarů oblíbené obrazy nebo fotografie.

Bazén: Třicetimetrový bazén má svou vlastní budovu o rozloze 360 metrů čtverečních. Hosté mohou podplavat skleněnou stěnu a užívat si venkovní terasu.

Fitness: Na trampolíně si můžete zaskákat v místnosti s výškou stropu sedm metrů. K tomu patří posilovna, sauna, pára a oddělené šatny pro muže a ženy.

Tráva roste všude, i na střeše Foto:

Tráva roste všude, i na střeše

Banketní sál: Není obvyklé, aby měl člověk v domě přímo sál, v případě Xanadu 2.0 tomu tak ale je. V sále se pohodlně usadí 150 lidí, při banketu ve stoje pak rovnou 200. Jedné ze stěn haly dominuje šest mramorových krbů, na druhé visí 11metrová obrazovka.

Koupelny: V domě je 24 koupelen, přičemž v deseti z nich jsou vany. Zřejmě se hodí hlavně v případě početné společnosti, pro běžný provoz to je ale trochu moc.

Kuchyně: V různých částech domu je rozmístno šest kuchyní, takže pohoštění je vždy po ruce.

Knihovna: Tak ta má rozlohu 195 metrů čtverečních a kromě dvou soukromých čítáren s barem v ní najdete třeba Leicesterský kodex, za který Gates v roce 1994 zaplatil 30,8 milionu dolarů. Jde vlastně o originál deníku Leonarda Da Vinciho, který ho psal zprava doleva a ještě zrcadlově převráceným písmem.

Leicesterský kodex rozhodně není snadné čtení. Už proto, že ho Leonardo da Vinci psal zprava doleva a ještě k tomu zrcadlově převráceným písmem Foto:

Leicesterský kodex rozhodně není snadné čtení. Už proto, že ho Leonardo da Vinci psal zprava doleva a ještě k tomu zrcadlově převráceným písmem

Kino: Domácí kino v případě Xanadu 2.0 pojme v pohodlných křeslech 20 diváků. Kino je zařízené ve stylu Art Deco a má vlastní stroj na výrobu popcornu.

Garáž: Na pozemku je rozmístěno několik garáží pro celkem 23 aut. Nejzajímavější z nich je jakási podzemní jeskyně z betonu a nerezové oceli pro deset aut. Beton je na některých místech záměrně narušený, aby se tak dosáhlo dekontruktivistického vzhledu.

Strom: Bill Gates má i svůj oblíbený strom. Je to javor rostoucí blízko příjezdové cesty k domu. Strom hlídá počítač, který například v případě sucha zalévá kořeny.

Voda: Na pozemku jsou potok a umělé mokřady, které mají zajistit, aby vysoké zdi, kterými je pozemek obehnán, neodřízly místní faunu od jezera.

Písek: Soukromou pláž na břehu Washingtonského jezera pokrývá písek každoročně dovážený nákladní lodí z karibského ostrova Svatá Lucie.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Úplně kostičkované to tedy není, ale jistá podobnost se světem Minecraftu se nabízí

24letý youtuber si hraním Minecraftu vydělal na dům za 4,5 milionu dolarů

Z výšky sídlo Marcuse Perssona působí, jako by bylo opuštěné kdesi v přírodě. Kdepak, nachází se v Los Angeles, ve čtvrti Beverly Hills!

Zakladatel Minecraftu Marcus Persson koupil dům plný neuvěřitelných věcí

Přízemí domu překreslené od Iñaki Aliste Lizarraldeho

Pojďte na návštěvu k Simpsonům. Tady je přesný plán jejich domu

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama