Bydlení

28. září 2016 06:00

Jana Brass

180° house: Rodina si prostě otočila dům

Je možné otočit dům bez rozsáhlého bourání, použití hydraulických zařízení nebo magie?

„Ano, prostě to otočíme!“, zvolali přivolaní architekti a dali se do práce. Architektům z pražské kanceláře Edit! ani nikomu jinému nebylo jasné, co stavitele za komunismu přimělo orientovat dům na velkorysé parcele obráceně, nicméně tak učinili. Hlavní vstup a schodiště umístili na západ do zahrady, zatímco obytné místnosti do frekventované ulice.

Potíž původního uspořádání byla v tom, že do ulice rád kouká jen málokdo, zato je dobré z dané strany kudy vstoupit do domu. Dům ale měl okna a dveře přesně obráceně!, Foto: Julie Hrnčířová

To se v letech 2013 – 2014 mělo změnit a dům s obytnou plochou 240 m2 měl získat logičtější uspořádání. Navrhovanému propojení zahrady s obytnými místnostmi bránilo především schodiště, které klient nechtěl z finančních důvodů bourat. Díky přesunu hlavního vstupu do suterénu logicky ve směru z ulice, bylo ale možné prostor schodiště připojit k obytným místnostem a vybouráním fasády naskytnout nové průhledy do krásné zahrady.

Facelift rodinného domu z 50. let na Praze západ tak bez velkého přestavování napravil chyby z temné éry a přiblížil dům potřebám jeho obyvatel. Architektům se tak povedl malý zázrak – dům totiž v podstatě otočili. I proto tuto zakázku vedou ve složce nadepsané „180° house“.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také