Bydlení

8. srpna 2016 11:17

Markéta Zídková

Normalizační dům přestavěli k nepoznání

Dům měl kvalitní architektonický potenciál, proto po přestavbě vzniklo velmi zajímavé bydlení na skvělém místě v Praze.

Soubor atriových domů na pražském Zeleném Pruhu ze 70. let dodnes připomíná období komunistické normalizace, kdy účel světil prostředky snad víc než za války. Promyšlená přestavba jednoho z těchto domů ovšem přesto odhalila jejich kvalitní architektonický základ.

Jak už bylo řečeno v úvodu, přestavovaný dům je součástí většího celku, z něhož by podle architektů neměl vybočovat. Nicméně při přestavbě stavitel dobové materiály kabřinec i brizolit, které stavitel nahradil bílou omítkou popnutou přísavníkem. Na poslední cestu vypravil i odpudivá paneláková okna, která zastoupila současná hliníková okna osazená do líce fasády.

Výraznější změnu na pohled představuje svařované ocelové zádveří na místě původního zděného. Stejnou technologií vznikla střešní nástavba (penthouse) přínášející zároveň prosvětlení do střední části domu se schodištěm. Oproti minimálním zásahům v exterieru stavitel interiér kompletně vyboural a přebudoval. Z původní dispozice 3+1 s obytným přízemím a zázemím v suterénu vznikl rozšířením podzemí a odkopáním terénu předzahrádky velkorysý dům.

Přízemí s velkým obytným prostorem a hlavní ložnicí se obrací do atria a suterén s ložnicemi do předzahrádky. V nově prohloubeném podzemí vznikla sauna a technická místnost. Suterén s atriem propojuje nové venkovní schodiště ukryté v terase, které navíc umožňuje přístup ze sauny přímo k bazénku. Atrium, malý kompaktní prostor, oddělený od okolí zdmi je další místností domu. Zahrada je ve dvou úrovních, spodní s jídelním stolem na dubové terase kryté posuvným panelem a horní s bazénkem z mračského mramoru, trávníkem a bambusy.

Stavby z období normalizace si často na první pohled říkají o demolici. Tento dům je důkazem toho, že toto nutkání někdy stojí za to pominout.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také