Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Normalizační dům přestavěli k nepoznání

Dům měl kvalitní architektonický potenciál, proto po přestavbě vzniklo velmi zajímavé bydlení na skvělém místě v Praze.
Vydáno: 08.08.2016
Atrium s dubovou terasou skýtá i bazének

Soubor atriových domů na pražském Zeleném Pruhu ze 70. let dodnes připomíná období komunistické normalizace, kdy účel světil prostředky snad víc než za války. Promyšlená přestavba jednoho z těchto domů ovšem přesto odhalila jejich kvalitní architektonický základ.

Jak už bylo řečeno v úvodu, přestavovaný dům je součástí většího celku, z něhož by podle architektů neměl vybočovat. Nicméně při přestavbě stavitel dobové materiály kabřinec i brizolit, které stavitel nahradil bílou omítkou popnutou přísavníkem. Na poslední cestu vypravil i odpudivá paneláková okna, která zastoupila současná hliníková okna osazená do líce fasády.

Pohled z ulice
Pohled z ulice
archiv ČCA

Výraznější změnu na pohled představuje svařované ocelové zádveří na místě původního zděného. Stejnou technologií vznikla střešní nástavba (penthouse) přínášející zároveň prosvětlení do střední části domu se schodištěm. Oproti minimálním zásahům v exterieru stavitel interiér kompletně vyboural a přebudoval. Z původní dispozice 3+1 s obytným přízemím a zázemím v suterénu vznikl rozšířením podzemí a odkopáním terénu předzahrádky velkorysý dům.

Obývací pokoj
Obývací pokoj
archiv ČCA

Přízemí s velkým obytným prostorem a hlavní ložnicí se obrací do atria a suterén s ložnicemi do předzahrádky. V nově prohloubeném podzemí vznikla sauna a technická místnost. Suterén s atriem propojuje nové venkovní schodiště ukryté v terase, které navíc umožňuje přístup ze sauny přímo k bazénku. Atrium, malý kompaktní prostor, oddělený od okolí zdmi je další místností domu. Zahrada je ve dvou úrovních, spodní s jídelním stolem na dubové terase kryté posuvným panelem a horní s bazénkem z mračského mramoru, trávníkem a bambusy.

Stavby z období normalizace si často na první pohled říkají o demolici. Tento dům je důkazem toho, že toto nutkání někdy stojí za to pominout.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Že by nějaká restaurace s výhledem? Ne, to je rodinný dům – chytře vymyšlený!

Dům od ateliéru 3+1 architekti nabízí úchvatný výhled na Labe

Pohled z východní strany

Rezavý dům ve svahu. Nechybí vinný sklep ani skvělý výhled

Zdání klame. V tomto stavení lze skvěle oddchovat!

Dům utopený ve svahu v Roudnici ukrývá bazén, knihovnu i terasu

Reklama
Článek je zařazen v: přestavba, vybourání interiéru, atrium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama