Bydlení

11. září 2015 06:00

Klára Beščecová

25 vychytávek do bytu, které jsou (skoro) zadarmo a zvládne je každý

Domov – to nejsou jen čtyři zdi a nábytek. Jsou to drobnosti a dekorace, které dělají byt domovem, místem, kde se cítíte dobře, kde si skutečně odpočinete. Byt by měl být místem naplněným fantazií. Při vytváření útulného domova se nebojte míchat textury, barvy i zařízení různého věku a původu. A to vše by mělo být doplněné vhodnými doplňky, něčím, co prostoru dodá na výjimečnosti. Máme pro vás 25 skvělých, ale levných tipů.

Domov – to nejsou jen čtyři zdi a nábytek. Jsou to drobnosti a dekorace, které dělají byt domovem, místem, kde se cítíte dobře, kde si skutečně odpočinete. Byt by měl být místem naplněným fantazií. Při vytváření útulného domova se nebojte míchat textury, barvy i zařízení různého věku a původu. A to vše by mělo být doplněné vhodnými doplňky, něčím, co prostoru dodá na výjimečnosti. Máme pro vás 25 skvělých, ale levných tipů, které vám pomohou byt dozdobit. Většina z nich stojí jen pár korun.

(kor)

Ozdobeno vzpomínkami

Policové skříňky jsou oblíbené, protože se do nich vejde spousta drobností. Ale co je ještě vylepšit? Zvětšete fotky z rodinného alba, nařezejte je na potřebné rozměry a přilepte na zadní stěnu. Police už najednou nebudou nudné, ale dostanou úplně nový vzhled...a také rozměr. Úožné prostory se promění ve fotoalba!

Stylové polštáře

Pokud hledáte rychlý způsob, jak dodat svému obýváku styl, udělejte si polštáře ve stylu dalmatinů, ale umělecky ztvárněné. Kupte barvy na textil, bílý bavlněný povlak a vyřáděte se. Používejte jen barvy určené na textil, jiné typy barev by mohly pouštět.

Ornamenty z ruliček

Stačí nasbírat několik ruliček z toaletního papíru nebo od papírových utěrek, nabarvit je vybranou barvou a nařezat na stejně silné kroužky. Z těch pak můžete vytvářet ornamenty, které přilepíte na zeď. Je to dekorace, která sice nemá dlouhého trvání, ale její výroba rozhodně zabaví děti...

Lanové zrcadlo

Námořnický styl snad nikdy nevyjde z módy. Nejvíce mu to sluší na lodích nebo na pobřeží, ale můžete se jím inspirovat i u sebe doma. Kulaté zrcadlo zavěste na stěnu pomocí lan, která pořídíte v provaznictví, a pak už se jen kochejte...takové zrcadlo úplně promění pokoj!

Pokoj pro námořníky

Do pokoje v námořnickém stylu se budou hodit i závěsy pověšené na laně. Budete mít jedinou starost – aby se vám podařilo závěsy pověsit rovně.

Elegantní nástěnka

Zrecyklujte starý okenní rám a udělejte si z něj nástěnku. Budete ale potřebovat spoustu korkových špuntů, které nalepíte na podložku. Tak rovnou vyrazte do supermarketu a udělejte si zásobu lahví vína!

Kapsář na drobnosti

Do předsíně, dětského pokoje, ale třeba i koupelny se bude hodit praktický kapsář na drobnosti. Čím více kapes, tím lépe. A výhodou je, že si ho můžete vytvořit přesně v barvě, která se vám hodí do interiéru. Nemusíte ani umět dobře šít. Křivé švy budou vypadat jako záměr...

Klobouky místo obrazů

Máte na stěně zbytečně prázdné místo a ve skříni spoustu klobouků? Zkombinujte to. Klobouky pověste do interiéru, vznikne tak originální, ale vkusná dekorace. Údržbu provádějte prachovkou. Ideální je pověsit klobouky na skoby, aby šly sundat a potažmo vyměnit či pořádně očistit. Na stěnu je nelepte, nejspíš byste poškodili omítku. Malba by nemusela klobouk udržet...

Oblíbené místo na zdi

Rádi cestujete? Pověste si na zeď mapu. Ne celou, jen kousek. Prostě vystřihněte z mapy své oblíbené místo a dejte ho do rámečku. Stačí si koupit obyčejný rámeček, vyjmout zadní podložku a máte skleněný rámeček z obrázku.

Knižní květy

Staré knihy nepatří do sběru, i když už je třeba nikdo číst nebude. Udělejte si například krásný knižní květ, který můžete nalepit přímo na zeď, nebo jen na podložku.

Rodinné vzpomínky

Američané mají pěkný zvyk, který se v Česku zas tolik nenosí. Pověsí si na zeď do sladěných rámečků fotky všech členů rodiny. Inspirujte se. Zeď hned nevypadá prázdná. Pokud nechcete mít celou rodinu pořád na očích, využijte koncept z obrázku, ale fotografie nahraďte kresbami, grafikami nebo pohlednicemi.

Levitující knihovna

Nábytek nemusí stát na zemi. Zajímavý prvek v místnosti vytvoří skřínky, které jsou zavěšené pár desítek centimetrů nad podlahou. Navíc se pod nimi bude dobře uklízet. Jediným problémem je, že vyžadují připevnění ke stěně. Kdo kdy vrtal, moc dobře ví, co z toho může být za nepříjemnosti...

Barevné dveře

Zajímavý prvek a přitom tak jednoduchý. Stačí nabarvit vnitřní část dveří jinou barvounež deska dveří.

Barevné šuplíky

Máte šuplíky, o které se musí podělit několik sourozenců? Namalujte šuplíky tak, aby si je bezpečně poznali.

Třpytivá lampa

Abyste dodali trochu lesku svému obýváku, nalepte na vnitřní část stínítka třpytky. Světlo se od nich bude odrážet do celé místnosti a pokoj tak získá nevšední vzhled.

Botník jako dekorace

Máte rádi boty a máte jich hodně? Vystavte je a všem se svou vášní pochlubte. Získáte unikátní dekoraci, navíc budete mít v obuvi pořádek a vždy najdete druhou do páru.

Elegantní vzhled

Dejte svému nábytku elegantní vzhled tím, že jej olemujete ozdobnými připínáčky či hřebíčky. Aby byl pohled dokonalý, je nutné je zatlouct ve stejné výšce a pravidelných rozestupech.

Skříň z bedniček

Máte rádi eklektický styl s prvky minulosti? Vytvořte si novou skříň ze starých dřevěných bedniček. Bude s tím možná trochu práce, ale výsledek vypadá úžasně.

Přemalujte podlahu

Jestli už vás nebaví staré lino nebo vinyl, dejte podlaze novou tvář. Nemusíte nic sundavat, ani pokládat novou podlahu. Stačí vzít vhodné barvy a podklad prostě přemalovat.

Tapetujte

Textilní tapety nebo rovnou látky se zajímavým potiskem můžete nalepit například na dveře. Nový prvek oživí celý pokoj a je to tak jednoduché.

Pro milovníky kávy

S kávových filtrů můžete vytvořit krásné dekorace na zeď. Co třeba velký květ nad krbovou římsu?

Dejte lampě svetr

Jestli vaše lampa potřebuje nové stínidlo, můžete si nějaké vyrobit. Třeba ze starého svetru, který už nenosíte.

Rámečky z pásky

Není potřeba kupovat rámečky na fotky. Obrázky stačí nalepit na zeď, kolem nich pak udělejte rámečky z barevných lepicích pásek.

Dekorace páskou

A když už jsme u barevných lepicích pásek, dá se s nimi dekorovat téměř cokoliv. Důležité je stříhat rovně a vytvořit požadovaný vzor.

Barevný strop

Většinou se malují zdi a strop zůstává bílý. Co to projednou udělat naopak?


Přečtěte si také