Bydlení

4. srpna 2017 06:00

redakce Prima Living

50 odstínů šedi u vás doma. Kde všude bude vypadat tahle barva stylově?

Šedá zažívá renesanci. Dříve byla považovaná za neatraktivní “nebarvu” a spojovaná se stářím a smutkem. Jenže časy se mění a nyní je šedá synonymem elegance. Pusťte si ji do bytu!

Šedá barva je v současném designu tolik oblíbená proto, že je královnou neutrálních barev. Je stylová, nadčasová a moderní. A světe div se, může působit dokonce i svěže. Má totiž neskutečné množství odstínů, nejen oněch slavných “padesát”. Aby vám v interiéru dobře posloužila, je třeba dodržovat několik pravidel.

1) Kuchyň

V kuchyni bude šedá vhodná na podlahových krytinách, kde milosrdně skryje stopy po vaření. Dobře se uplatní na chromových, nerezových, hliníkových a grafitových povrchových strukturách, můžete zkusit i šedou linku. Dejte však pozor, aby kuchyně v šedé nepůsobila ospale. Budete zde přece vařit dobroty a chcete vzbudit chutě! Proto zde rozehrajte etudu v příjemných chladných tónech šedé, které zkombinujete s bílou, limetkovou nebo červenou.

2) Koupelna

Hladký šedý obklad by mohl působit v koupelně poněkud fádně a připomínal by socialistické jádro v umakartovém provedení, což nechceme. Stačí však pár fíglů a šedá koupelna bude perlou bytu. Soustřeďte se na strukturu obkladu. Pokud ho chcete šedý, vyberte takový, aby působil co nejpřírodnějším dojmem a evokoval kámen. Fantastická je i šedá betonová stěrka. S moderními skleněnými a chromovými komponenty bude taková koupelna vypadat skvostně. Také si do koupelny můžete pořídit pouze šedou podlahu a nebo jen textil. Není nic stylovějšího než huňaté šedé ručníky! Nebo se vám mnohem více líbí kontrastně barevné?

3) Ložnice

Žádný problém! Šedá se do ložnice hodí skvěle. Budete-li se držet pravidla, že šedá ložnice musí působit seversky čistě a puristicky, stvoříte luxusní místo ke spánku a relaxaci. Šedá si zde bude skvěle rozumět s bílou a všemi tóny přírody. Soustřeďte se na opravdu kvalitní materiály. Teplo a útulnost do šedé ložnice vnesou prvky s dřevěným dekorem, dřevěná podlaha a dobře zvolený textil.

4) Obývák

Obývací zóna laděná do šedých tónů bude působit stylově a nadčasově. A zároveň trochu formálně, takže zde můžete přijmout jakoukoli návštěvu. Nejlepší sázkou na šedou barvu bude dominantní sedačka, která vnese pocit elegance a luxusu. Můžete ji doplnit originálními polštáři a celý obývací pokoj orientovat do moderně urbanistického stylu.

6 pravidel šedé

  • Světlé odstíny šedé pocitově ochlazují a osvěžují
  • Tmavé odstíny prostor proteplí, ale všeho s mírou
  • Při výběru šedého nábytku věnujte velkou pozornost moderním tvarům a čistým liniím
  • Šedá se skvěle snoubí s pastelovými barvami. Zkuste růžovou, limetkovou a tyrkysovou, ale klidně i žlutou
  • Šedá uklidňuje a uspává, myslete na to při zařizování studentského pokoje nebo pracovny
  • Pozor na velké tmavě šedé stěny. Pokud ano, tak pouze jednu!

Zdroj: (ku), autorský článek


Přečtěte si také