reklama

5 rad pro začátečníky, jak pěstovat orchideje Phalaenopsis. Dopřejte jim česnekovou kúru

Lenka Valjentová
10. ledna 2022
Atraktivní orchidej rodu Phalaenopsis neboli česky můrovec patří k nejodolnějším a nejméně náročným druhům orchidejí. Je ideální pro začínající pěstitele, kvete bohatě celý rok a při správné péči vydrží léta. Máme pro vás 5 dobrých rad, jak můrovec v bytě správně pěstovat a jako bonus návod na domácí česnekovou výživu, po vaše orchideje které pokvetou jako divé.
reklama

Orchidej je královnou exotických květin a již pouhé vyslovení jejího jména vyvolává představu křehkých květů neskutečné krásy. Pěstování orchidejí v běžných bytových podmínkách je sice náročnější, ale mnohé hybridy doma dobře prospívají a bohatě kvetou.

Orchidej Phalaenopsis (česky můrovec)

K nejodolnějším i nejatraktivnějším patří orchidej rodu Phalaenopsis, česky můrovec. Je ideální pro začínající pěstitele orchidejí. Jde o teplomilnou rostlinu, které pokojové teploty vyhovují a dobře snáší nižší vzdušnou vlhkost. Můrovec kvete bohatě celý rok a při správné péči vydrží léta.

5 rad pro začátečníky, jak pěstovat orchidej Phalaenopsis v bytě

  1. Můrovec vyžaduje vlhčí vzduch a rozptýlené osvětlení, proto rostlinu chráníme před přímými slunečními paprsky, které by ji poškodily, obzvlášť v létě. Květináč s orchidejí umístíme nejlépe k oknu, které je orientované na východ. Orchidejím Phalaenopsis prospívá každodenní rosení odstátou vodou. Pro vyšší vlhkost vzduchu můžeme do místnosti umístit misku s vodou nebo pokojovou fontánku.
  2. Orchideje nezaléváme klasickým způsobem. Větší množství vody vede k uhnívání kořenů. Květináč ponoříme na přibližně půl hodiny do nádoby s odstátou vodou. Necháme květinu, aby načerpala dostatečné množství vody a poté ji necháme důkladně okapat, aby kořenový systém nebyl přemokřený. Na přemokření je totiž květina velmi citlivá. Tento postup opakueme jednou za jeden až čtyři týdny.
  3. Orchideje vyžadují pravidelné hnojení, aby krásně a dlouho kvetly i aby co nejrychleji nasadily nové květy. Používáme hnojiva určená přímo pro ně, ale zkusit můžeme také domácí hnojiva z droždí (zdroj bílkovin a vitamimů skupiny B) nebo česneku ( zdroj vitamonů B6, B1 a C, z minerálů selenu, vápníku a jódu). Během květu přihnojujeme spolu se zálivkou a po odkvětu jednou měsíčně.
  4. Orchidejím obecně vyhovuje kvalitní propustný a vzdušný substrát, který má nižší množství živin. Na rozdíl od jiných druhů pokojových květin ocení průhledné květináče.
  5. Signálem toho, že se rostlině daří je tvorba nových vzdušných kořenů, které se mohou dostat na povrch květináče, což rostlině nijak neublíží, právě naopak světlo a vzduch orchidejím vyhovují. Nikdy je neodstřiháváme. Pokud jich je moc, květinu musíme přesadit do většího květináče. Nejvhodnějším časem pro přesazení je jaro a léto
  6. Phalaenopsis je orchidej, která má schopnost na stejném stonku kvést i několikrát po sobě. Po odkvětu proto neodstraňujeme celý stonek, ale odřízneme ho zhruba ve spodní třetině. Často na něm vyraší nový květ.

Výživná kůra pro orchideje z česneku

Suroviny

  • 1 - 2 stroužky česneku
  • 500 m l studené převařené nebo destilované vody

Příprava

Stroužky česneku oloupeme a prolisujeme do vychladlé převařené vody. Voda musí být převařená nebo destilovaná proto, aby v ní nebyly žádné choroboplodné zárodky. Necháme jeden den odstát v chladu. Pak scedíme do větší nádoby, do které orchideje postavíme. Necháme je „pít“ 20 až 30 minut. Aplikujeme pouze jednou měsíčně.

Zdroj: Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.) a http://jak-pestovat-orchideje-doma.cz

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květhnojeníkvětináčorchidejpěstování orchidejíčesnekkvětinyhnojivoradastoneksubstrátorchidej Phalaenopsis (česky můrovec)orchidej můrovecčesnekové hnojivo návodvstavačovité
reklama