Proměny a rekonstrukce

25. února 2018 06:00

Tereza Javorová

Adoptovaná Andrea touží po samostatném a bezbariérovém bydlení. Podaří se designérům Jak se staví sen?

Málokdo dostal od života „naloženo“ tak, jako mladá Andrea z Prahy. Narodila se matce-narkomance, z čehož si nese po celý život následky. Dnes by chtěla být už adoptovaná čtrnáctiletá Andrea alespoň trochu samostatná. Sledujte její pohnutý osud v dalším díle pořadu Jak se staví sen - extra.

Andrejka star do života rozhodně lehký neměla. Její biologická matka byla závislá na pervitinu a heroinu i v době těhotenství, což na Andree zanechalo doživotní následky. Dívka se narodila předčasně, vážila jen něco málo přes kilogram a moc šancí na přežití neměla. Navíc se u ní rovnou projevily abstinenční příznaky způsobené drogami. Její matka ji v porodnici nechala, aniž by podepsala papíry k adopci, čímž start do života své dcerky ještě ztížila.

Sen o bezbariérovém bydlení

Dnes by Andrea Rybáková (14) z Prahy chtěla být alespoň trochu samostatná. I přes nelehký životní začátek se na ni usmálo štěstí v podobě její současné maminky Jitky. Ta si ji vzala, když byl Andree rok, i přesto, že u ní lékaři diagnostikovali mozkovou obrnu. Obavy odborníků o tělesné i mentální postižení se potvrdily z poloviny. Dívka je postižená „jen“ tělesně, bez opory nemůže chodit, pohybuje se proto většinou na invalidním vozíku či pomocí tříbodových holí. V bytě jí ale pohyb ztěžují bariéry, které by Andrea ráda odstranila, aby mohla být více samostatná a ulehčila trochu mamince Jitce, pro kterou je nevlastní dcera čím dál tím těžší.

Andrea kvůli svému postižení navštěvuje Jedličkův ústav. Jinak je to ale dívka jako všechny ostatní. Ráda čte, plave, maluje a učí se anglicky – miluje Velkou Británii. Chtěla by se stát překladatelkou, a knížky tak čte v angličtině. Kromě toho je jejím snem podívat se na koncert její oblíbené kapely One Direction.

Andrea miluje skupinu One Direction. Foto: archiv Prima

Výzva pro designéry

Navzdory špatným prognózám se Andree daří dobře. Na její vývoj měla vliv zejména obětavá péče její náhradní maminky Jitky, která jí obětovala doslova vše. Dokonce i svůj osobní život. Z ústavu si holčičku brala ještě jako vdaná paní, manžel ale situaci s nemocným dítětem nezvládl a Jitka s Andreou zůstaly samy. Žijí v bytě, který Jitce odkázala její maminka. I přesto, že prostor je to velkorysý, holky jej nevyužívají naplno. Pro Andreu není možné dostat se třeba k jídelnímu stolu, a ani u plotny to nemá její maminka jednoduché. Designéři tak budou stát před úkolem vyřešit byt tak, aby plnil svou funkci a co nejvíce ulehčil pohyb postižené dívce.

Sledujte premiérový díl pořadu Jak se staví sen v pondělí 26. února ve 21.30 na Primě.

Další články:

Podobné články

Podobné články

Narodila se matce-narkomance užívající pervitin a heroin i vdobě těhotenství, což na dceři zanechalo následky. Dívka se narodila předčasně, vážila jen něco málo přes kilogram a moc šancí na přežití neměla. Navíc se u ní rovnou projevily abstinenční příznaky způsobené drogami. Její matka ji vporodnici nechala, aniž by podepsala papíry kadopci, čímž start do života své dcerky ještě ztížila.


Přečtěte si také