Adventní kalendáře jako malé domečky. Sem se budou děti rády vracet
Čas adventu bez adventního kalendáře si dnešní děti snad ani neumějí představit. Většina z nich bude nadšená z čokoládových kalendářů, kterých je v obchodech nepřeberné množství. Pokud však chcete dětem dopřát něco zvláštního a neokoukaného, vyrobte jim kalendář domečkový. Nejlepší bude takový, který využijete i v dalších letech.
Kdy a kde se vzaly první adventní kalendáře
První adventní kalendář vznikl v19. století vHamburku, kdy jeden protestantský duchovní připevnil na staré kolo 24 svíček, aby sjejich pomocí chudým dětem ukrátil čekání na Ježíška.
První známý ručně vyráběný adventní kalendář pochází zroku 1851, ale adventní kalendáře vtéměř dnešní podobě, tedy tištěné papírové obrázky sotevíracími okénky, se začaly objevovat až počátkem 20. století a za autora nápadu bývá považován německý tiskař Gerhard Lang. Původní kalendáře zdobily liturgické výjevy zbible. Teprve později získaly spíše světský ráz a děti vnich začaly nacházet nejčastěji tvarovanou čokoládu.
Dnes vám přinášíme několik inspirací na kalendáře, které můžete využít i vnásledujících letech, stačí do nich jen každým rokem vložit nové dárečky. Jestli to bude tradiční čokoláda nebo něco zdravějšího, necháme už na vás.
Adventní kalendáře: Domeček spoštou pro Ježíška
Adventní kalendář, domeček, je vyroben zněkolika vrstev vlnité lepenky. Domek má 23 okének na cukrátka a jedny dveře, kam se vkládá dopis pro Ježíška. Samozřejmě na Štědrý den už tam dopis nebude a děti najdou za dveřmi nějakou další dobrotu nebo maličký dáreček.
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 2 Zdroj: www.fler.cz/unlimited-design
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 2 Zdroj: www.fler.cz/unlimited-design
Adventní kalendáře: Postavte celou vesničku
Ztvrdého neběleného kartonu vytvořte malé domečky a postavte znich celou vánoční vesničku. Domečky mohou stát na stole, na parapetu u okna nebo na polici, ale vždy je doplňte o kousek zeleně vpodobě mechu nebo větviček jehličnanů.
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 3 Zdroj: Pinterest.com
Adventní kalendáře: Vystřihněte domky zpapíru
Sbílou čtvrtkou se pracuje také velmi dobře. Před slepením můžete domečky pomalovat nebo polepit samolepicí fólií, se kterou se velmi dobře pracuje.
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 4 Zdroj: Pinterest.com
Adventní kalendáře: Vyřezávejte zpřekližky
Pokud vám není cizí ani práce slupenkovou pilkou, ať už ruční, nebo elektrickou, a spřekližkou, dejte se do díla. Takové domečky vydrží na věky, ale jejich obsah se může každým rokem měnit.
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 5 Zdroj: Pinterest.com
Adventní kalendáře: Jeden domek stačí
Nemusíte budovat celou vesnici, postačí i jeden bytelný domek ze dřeva nebo zpevného papíru opatřený přihrádkami nebo ještě lépe maličkými šuplíčky.
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 6 Zdroj: Pinterest.com
Adventní kalendáře: Dejte se do šití!
Maminky se pravděpodobně více než spilkou kamarádí se šicím strojem. Ušít základní tvar domečku a opatřit ho malými kapsičkami bude určitě hračka.
Adventní kalendáře: Domečky, které budou děti rády a pravidelně navštěvovat 7 Zdroj: Pinterest.com