Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Architekt si vybudoval domov v jaderném silu

Pozůstatek studené války proměnil australský architekt na moderní příbytek.
Vydáno: 11.06.2015
Michael v silu přebývá hlavně na jaře a na podzim
Michael v silu přebývá hlavně na jaře a na podzim Autor: Alexander Michael & Assoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Začátek 60. let poznamenala kubánská jaderná krize. Spojené státy v reakci na ni zbudovali v oblasti Adirondacks ve státě New York 12 sil pro mezikontinentální rakety. Velkou část tohoto systému s předpokládanou životností tři roky pak armáda v roce 1964 odstavila. Otázka, co s 56 metrů hlubokými podzemními stavbami, v nichž měli zázemí příslušníci vzdušných sil, se tím ale nevyřešila. Armáda proto nepotřebná sila věnovala několika krajům, které ale byly rovněž bezradné a tak sila zůstala po následujících 50 let opuštěná.

Jednoho dne si ale sila přišel prohlédnout australský architekt Alexander Michael. Do oka mu padlo jedno poblíž letecké základny Plattsburgh, které také v roce 1996 za 160 000 dolarů koupil. Své silo po celou dobu až do roku 2011 zveleboval a investoval do něj dalších více než 300 000 dolarů. Ze sila se mezitím stal jeho druhý domov. Má v něm kuchyni, ložnici a nechybí ani ovládací pult k odpálení balistické jaderné rakety.

Michael v silu přebývá hlavně na jaře a na podzim
Michael v silu přebývá hlavně na jaře a na podzim
Alexander Michael & Assoc

Michael odmítá, že by snad byl nějakým fandou do studené války či armádním nadšencem. Na silo ale i bunkry pohlíží jako designér a tato zařízení ho oslovují svým zaměřením na funkci. Jsou zkonstruované s až mimořádným důrazem na svůj účel a nic jiného. To se odrazilo i v jejich architektonických kvalitách,“ vysvětluje. „A vůbec, kolik znáte lidí, kteří mohou prohlásit, že vlastní raketové silo?,“ přidává zdrcující argument. Na svém příbytku oceňuje každičký detail včetně bezpečnostních prvků. Pokud by silo zničil jaderný výbuch, vstup by se zřítil a jediný únik by byl stropním poklopem a pískem zasypanou betonovou šachtou na povrch. „Otevřeli byste poklop, nechali vysypat všechen ten písek a pak po dlouhém žebříku vylezli ven,“ popisuje Michael. Jedním dechem ale zpochybňuje, zda by se mu v takovém případě vůbec chtělo do zamořeného okolí vycházet. Bydlení v silu je ovšem záludné i bez katastrof. Přehled o dění na povrchu si jeho obyvatel dělá prostřednictvím řady monitorů. „Jsou docela důležité, zvlášť když ztratíte pojem o čase. Což se bez přístupu k dennímu světlu či výhledu na slunce nebo měsíc přihodí snadno. I proto tu mám na 20 hodin,“ směje se.

Renovaci sila platil z peněz, které vydělával jako architekt, ale i z pronajatého bytu v Sydney.Ten byt se mi nelíbil, a tak jsem si řekl, že si namísto něj koupím jaderné silo. Nedokáži ani popsat, kolik radosti už mi udělalo,“ dojímá se Michael.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Po této lávce se jde do pracovny

Rodinný dům ve Vídni je jen 5 metrů široký

Víkendový dům na ostrově Sjælland

Pět samostatných budov dohromady tvoří jediný dům plný soukromí

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny

Na titěrném pozemku postavili druhý dům


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama