Zahrada

13. prosince 2023 07:00

Lenka Valjentová

Legendami opředené jmelí. Magický symbol Vánoc má i léčivé účinky

Jmelí je tradičním symbolem Vánoc a neodmyslitelnou součástí sváteční výzdoby. S Vánocemi se spojuje i proto, že roste takříkajíc mezi nebem a zemí, což lidem připadá tajemné a ke svátečnímu času na konci roku legendy a magie přece patří. Přírodní jmelí je ale taky ceněná léčivka. Ve středověku bylo jmelí, zejména z jabloně, hojně používaným všelékem a jeho terapeutické účinky se využívají dodnes.

Jmelí bílé (Viscum album) lidem vždycky lidem připadalo magické, nejspíš proto, že roste a žije svým zvláštním způsobem. Jde o poloparazitickou rostlinu, která sice potřebuje svého hostitele, ale příliš ho neobtěžuje a neničí. Listnatých i jehličnatých stromů, na nichž žije, si bere jen vodu a minerály – ostatní živiny si díky vlastní fotosyntéze dovede vyrobit sama.

Jmelí roste všemi směry, nezávisle na světle a zemské přitažlivosti, a tak má nakonec podobu koule. Tajemství jmelí se skrývá i v dlouhověkosti – obvykle uhyne až se „svým“ stromem, takže může dosáhnout stáří až stovek let. Hodně pamatuje a mnoho ví – mysleli si naši předci, a tak si spojili jmelí s řadou magických rituálů i s odkrýváním budoucnosti.

Na co se používá jmelí

Jako léčivá bylina se jmelí používá především při vysokém krevním tlaku a nervových problémech. Posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. „Dokáže pomoci ženám při obtížích v období klimakteria, s bolestivou menstruací nebo při pocitech strachu a nervozity. Jmelí léčí i choroby štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii. V poslední době představuje jmelí podpůrný přírodní lék při rakovině s cílem zlepšit kvalitu života a zmírnit symptomy,“ vysvětluje bylinkář a léčitel Martin Kolár.

Jak moc je jedovaté jmelí

Jmelí obsahuje glykoproteidy, peptidické toxiny (především viscotoxin), vodorozpustné polysacharidy, alkaloidy, cholin, histamin, triterpeny, fenylové sloučeniny a řadu dalších látek.

Rostliny mají různý obsah látek podle toho, na jakém stromě rostou. „Nejúčinnější léčivkou je jmelí parazitující na jabloni, hlohu a dubu, potom na jedli, smrku a borovici; jednoznačně toxické je jmelí rostoucí na topolech, a proto se v léčitelství ani moderní farmacii nepoužívá," vysvětluje bylinář.

Účinky jmelí

Jakémukoliv užívání jmelí však musí nutně předcházet konzultace s ošetřujícím lékařem a rozhodně nikdy svévolně nezvyšujte předepsané dávkování! Nesmí se používat při onemocněních srdce a ledvin.

Jak léčivé jmelí užívat

„Po poradě s lékařem se doporučuje vypít jeden, maximálně dva šálky čaje ze sušených listů. Maximální denní dávka jsou 4 gramy listů, ale raději se spokojte s jedním gramem. Předávkování může způsobit opačný účinek nebo dokonce otravu,“ vysvětluje Martin Kolár. Ta se projevuje zvracením, průjmem, kolikou, dehydratací, neklidem a srdečním kolapsem.

K přípravě přípravků ze jmelí včetně čajů a tinktur nikdy nepoužíváme bílé bobule, které jsou jedovaté!

Léčivý čaj z jmelí

Ingredience

  • 2 g sušeného jmelí
  • 600 ml studené vody

Příprava a užívání

Jelikož se účinné látky ve jmelí ničí vysokou teplotou, připravuje se macerát studenou cestou. Sušené jmelí zalijeme studenou vodou, zakryjeme a necháme přes noc (minimálně 8 hodin) macerovat. Ráno zahřejeme maximálně 40 °C a scedíme. Čaj pijeme vlažný během dne.

PŘEČTĚTE SI: Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Recept na tinkturu z jmelí

Ingredence

  • 30 g listů jmelí
  • 200 ml vodky nebo jiného čirého alkoholu o koncentraci 40-60%

Příprava

Sušené, keramickým nožem nasekané jmelí nasypeme do uzavíratelné nádoby se širším hrdlem. Zalijeme alkoholem, jmelí musí být zcela potopené.  Necháme na tmavém místě 6 až 8 týdnů, každý den protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr a vymačkáme.

Užívání

Užíváme maximálně šest týdnů 15 kapek tinktury ve sklenici vody, ne více!  Po měsíci a půl dáme od užívání pauzu nejméně týden.

Kdy jmelí sbírat

„Jmelí se má sbírat pouze v prosinci (ideálně o zimním slunovratu) nebo pak na jaře v dubnu; v těchto měsících je nejúčinnější. Bílé lepkavé kuličky je nutné odstranit, neboť jsou toxické a pro léčebné účely nevhodné. Lístky i s měkkými konečky větviček se musí ihned po sběru nasekat, neboť rychle tvrdnou," radí  léčitel. Jmelí sušené nebo jako tinktura se však dá dnes běžně koupit, takže poměrně náročný sběr opravdu není nutný.

Jak jmelí pěstovat na zahradě

Bobule jsou od prosince do března po rozmáčknutí lepivé, tak je zkuste přichytit na větev stromu. Lepí se na okraj větví nebo na takzvané vlky. Jmelí roste pomalu. Platí pravidlo, že na ovocný strom patří jmelí z ovocného stromu, na jehličnan zase z jehličnanu. O pěstování jmelí na zahradě se dozvíte zde.

Co symbolizuje jmelí

Keltští druidové jmelí uctívali proto, že vyrůstá z nebe. O zimním slunovratu sbírali především jmelí dubové, které podle nich mělo největší moc nahradit životadárnou sílu slunce. Bobule jmelí pak barvili zlatě jako symbol plodnosti a lidé ho dávali do postele mladých žen a dívek, aby se jim narodilo co nejvíce dětí – kolik zlatých kuliček, tolik zdravých dětí.

Jmelí také sloužilo jako talisman, který měl chránit před uhranutím a zlou mocí vůbec. Větvička jmelí se dávala narozeným dětem do kolébky, aby zabránilo zlým silám ukrást novorozeně a vyměnit ho za jiné. V ložnici jmelí mělo zajistit klidný spánek a chránit proti nočním můrám a náměsíčnosti.

Co znamená, když se daruje jmelí

Podle další z pověr přináší jmelí do domu štěstí a lásku¨.Aby se tak opravdu stalo, musí být darované. To znamená, že my koupíme svazeček tomu, koho máme rádi, a někdo jiný ho zase daruje nám. Čím víc bílých kuliček na něm bude, tím víc štěstí přinese.

Vánoční legendy a pověry o jmelí

S Vánocemi (a před příchodem křesťanství se svátky zimního slunovratu) se jmelí spojuje mj. proto, že je stále zelené a vyrůstá z nebe– a že právě v tomto čase mívají lidé chuť nahlédnout do budoucna, popřípadě svůj osud v příštím roce „pojistit“.

Bílé kuličky jmelí jsou lepkavé – to se stalo podkladem pověry, že upevňují vztahy mezi lidmi. Prý stačí, když se s vybraným člověkem na chvilku kuličkou slepíme dohromady (prst na prst, dlaň na dlaň) a už nás nic a nikdo neoddělí.

Podle pověr musí vánoční jmelí doma vždycky viset a nemá se dávat do vázy. Tenhle způsob umístění tak připomíná, jak roste v korunách stromů.

Jmelí se zavěšuje na Štědrý den ráno a má v domácnosti viset celý rok. Poté se nahrazuje jmelím novým. Staré jmelí se nesmí vyhodit, ale obřadně spálit. Do domu přináší štěstí, zdraví a boží požehnání.

Proč se jmelí pozlacuje

Naši předkové věřili, že jmelí léčí všechny nemoci a odstraňuje neplodnost u lidí i u domácích zvířat. Někde ho proto zavěšovali nad dveře chléva už v červnu – do Vánoc uschlo a tím krásně zezlátlo a získalo kouzelnou sílu. Proto dodnes jmelí pozlacujeme.

Důvod zlacení je ještě jeden. Zlaté jmelí má údajně ukazovat, kde se v zemi skrývají poklady. Můžeme to zkusit – stejným způsobem jako proutkaři, kteří vyhledávají vodu.

Proč se líbat pod jmelím?

Není úplně jasné, jak nebo kdy se dostala do vánočních tradic tradice líbání pod jmelím zavěšeným u stropu, na lustru nebo na/d dveřmi, ale zřejmě pochází z viktoriánské Anglie. Poněkud puritánskému národu to údajně umožnilo troufnout si dát pusu komukoli. Zvyk se ale rychle se rozšířil po celé Evropě a dobyl celý svět, vždyť ostýchaví lidé žijí všude.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čím víc má jmelí bobulek, tím víc smí muž pod ním políbít cizích žen

Správně se má za každý uskutečněný polibek utrhnout jedna kulička (získává ji líbaný!). Ale pozor, tu poslední, která po všech líbačkách na větvičce zůstane, už netrháme! A i s uschlým jmelím ji schováme až do příštích Vánoc – má to zajistit, že se v domě bude po celý rok držet láska. Pokud pod jmelím stála mladá žena, nesměla polibek odmítnout, jinak by se nevdala.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, www.bylinkyprovsechny.cz, www.healthline.comzeny.iprima.cz, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také