návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Čarovné jmelí: Legendární symbol Vánoc má léčivé účinky

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 08.12.2020
Legendární jmelí: Symbol Vánoc s léčivými účinky roste mezi nebem a zemí
Autor: istock.com Legendární jmelí: Symbol Vánoc s léčivými účinky roste mezi nebem a zemí
Jmelí zelené, zlaté, stříbrné či bronzové je neodmyslitelnou součástí tradiční vánoční výzdoby. S Vánocemi se spojuje i proto, že roste takříkajíc mezi nebem a zemí, což lidem připadá tajemné a ke svátečnímu času na konci roku legendy a magie přece patří. Přírodní jmelí je ale především léčivé. Ve středověku bylo jmelí, zejména z jabloně, hojně používaným všelékem a jeho terapeutické účinky se využívají dodnes v lidovém léčitelství, ale své místo má také v moderní medicíně. A i když se dá jmelí běžně koupit jako dekorace i sušené nebo tinktura jako lék, můžeme si ho sami pěstovat na zahradě.

reklama

Jmelí bílé (Viscum album) lidem vždycky lidem připadalo magické, nejspíš proto, že roste a žije svým zvláštním způsobem. Jde o poloparazitickou rostlinu, která sice potřebuje svého hostitele, ale příliš ho neobtěžuje a neničí. Z listnatých i jehličnatých stromů, na nichž žije, si bere jen vodu a minerály – ostatní živiny si díky vlastní fotosyntéze dovede vyrobit sama. Jmelí roste všemi směry, nezávisle na světle a zemské přitažlivosti, a tak má nakonec podobu koule. Tajemství jmelí se skrývá i v dlouhověkosti – obvykle uhyne až se „svým“ stromem, takže může dosáhnout stáří až stovek let. Hodně pamatuje a mnoho ví – mysleli si pravděpodobně naši předci, a tak si spojili jmelí s řadou magických rituálů i s odkrýváním budoucnosti.

Podle pověr musí vánoční jmelí doma vždycky viset a nemá se dávat do vázy
Autor: istock.com Podle pověr musí vánoční jmelí doma vždycky viset a nemá se dávat do vázy

Jmelí jako lék

Dnes se jmelí bílé jako léčivka používá především při vysokém krevním tlaku a nervových problémech. Posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Dokáže pomoci ženám při obtížích v období klimakteria nebo při pocitech strachu a nervozity. Jmelí léčí i choroby štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče, účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii.

Jmelí roste všemi směry, nezávisle na světle a zemské přitažlivosti, a tak má podobu koule
Autor: istock.com Jmelí roste všemi směry, nezávisle na světle a zemské přitažlivosti, a tak má podobu koule

V poslední době představuje jmelí základní podpůrný přírodní lék při rakovině. Obsahuje glykoproteidy, peptidické toxiny (především viscotoxin), vodorozpustné polysacharidy, alkaloidy, cholin, histamin, triterpeny, fenylové sloučeniny a řadu dalších látek. Rostliny mají různý obsah látek podle toho, na jakém stromě rostou. Nejúčinnější léčivkou je jmelí parazitující na jabloni, hlohu a dubu, potom na jedli, smrku a borovici; jednoznačně toxické je jmelí rostoucí na topolech, a proto se v léčitelství ani moderní farmacii nepoužívá.

Více o léčivých bylinách a koření najdete v našem speciálu

Jak léčivé jmelí užívat

Jakémukoliv užívání jmelí však musí nutně předcházet konzultace s ošetřujícím lékařem a rozhodně nikdy svévolně nezvyšujte předepsané dávkování! Po poradě s lékařem se doporučuje vypít dva šálky odvaru ze sušených listů. Maximální denní dávka jsou 4 gramy listů, ale raději se spokojte s 1 gramem. Předávkování může způsobit opačný účinek nebo dokonce otravu,“ vysvětluje bylinkář a léčitel Martin Kolár a pokračuje: „Jmelí se má sbírat pouze v prosinci (ideálně o zimním slunovratu) nebo pak na jaře v dubnu; v těchto měsících je nejúčinnější. Bílé lepkavé kuličky je nutné odstranit, neboť jsou toxické a pro léčebné účely nevhodné. Lístky i s měkkými konečky větviček se musí ihned po sběru nasekat, neboť rychle tvrdnou. Jmelí sušené nebo jako tinktura se však dá dnes běžně koupit, takže poměrně náročný sběr opravdu není nutný.“

Jmelí sušené nebo jako tinktura se dá dnes běžně koupit
Autor: istock.com Jmelí sušené nebo jako tinktura se dá dnes běžně koupit

Léčivý čaj z jmelí

Jednu lžičku sušeného jmelí zalijeme 250 ml studené vody, necháme pře noc macerovat , ráno zahřejeme a scedíme. Pijeme vlažný, pomáhá při problémech s krevním tlakem a ženám při problémech v menopauze.

Čaj z jmelí pomáhá při problémech s krevním tlakem a ženám při problémech v menopauze
Autor: istock.com Čaj z jmelí pomáhá při problémech s krevním tlakem a ženám při problémech v menopauze

Jak jmelí pěstovat na zahradě

Bobule jsou od prosince do března po rozmáčknutí lepivé, tak je zkuste přichytit na větev stromu. Lepí se na okraj větví nebo na takzvané vlky. Jmelí roste pomalu. Platí pravidlo, že na ovocný strom patří jmelí z ovocného stromu, na jehličnan zase z jehličnanu. Více o pěstování jmelí na zahradě se dozvíte zde.

Jmelí si můžeme vypěstovat na zahradě třeba na jabloni
Autor: istock.com Jmelí si můžeme vypěstovat na zahradě třeba na jabloni

8 vánočních legend a pověr o jmelí

S Vánocemi (a před příchodem křesťanství se svátky zimního slunovratu) se jmelí spojuje mj. proto, že je stále zelené a vyrůstá z nebe – a že právě v tomto čase mívají lidé chuť nahlédnout do budoucna, popřípadě svůj osud v příštím roce „pojistit“.

  1. Bílé kuličky jmelí jsou lepkavé – to se stalo podkladem pověry, že upevňují vztahy mezi lidmi. Prý stačí, když se s vybraným člověkem na chvilku kuličkou slepíme dohromady (prst na prst, dlaň na dlaň) a už nás nic a nikdo neoddělí.
  2. Podle pověr musí vánoční jmelí doma vždycky viset a nemá se dávat do vázy. Tenhle způsob umístění tak připomíná, jak roste v korunách stromů.
  3. Není úplně jasné, jak nebo kdy se dostala do vánočních tradic tradice líbání pod jmelím zavěšeným u stropu, na lustru nebo na/d dveřmi, ale zřejmě pochází z viktoriánské Anglie. Poněkud puritánskému národu to údajně umožnilo troufnout si dát pusu komukoli. Zvyk se ale rychle se rozšířil po celé Evropě a dobyl celý svět, vždyť ostýchaví lidé žijí všude. Správně se má za každý uskutečněný polibek utrhnout jedna kulička (získává ji líbaný!). Ale pozor, tu poslední, která po všech líbačkách na větvičce zůstane, už netrháme! A i s uschlým jmelím ji schováme až do příštích Vánoc – má to zajistit, že se v domě bude po celý rok držet láska. Pokud pod jmelím stála mladá žena, nesměla polibek odmítnout, jinak by se nevdala.
  4. Podle další z pověr přináší jmelí do domu štěstí a lásku. Aby se tak opravdu stalo, musí být darované. To znamená, že my koupíme svazeček tomu, koho máme rádi, a někdo jiný ho zase daruje nám. Čím víc bílých kuliček na něm bude, tím víc štěstí přinese.
  5. Jmelí také sloužilo jako talisman, který měl chránit před uhranutím a zlou mocí vůbec. Větvička jmelí se dávala narozeným dětem do kolébky, aby zabránilo zlým silám ukrást novorozeně a vyměnit ho za jiné. V ložnici jmelí mělo zajistit klidný spánek a chránit proti nočním můrám a náměsíčnosti.
  6. Keltští druidové jmelí uctívali proto, že vyrůstá z nebe. O zimním slunovratu sbírali především jmelí dubové, které podle nich mělo největší moc nahradit životadárnou sílu slunce. Bobule jmelí pak barvili zlatě jako symbol plodnosti a lidé ho dávali do postele mladých žen a dívek, aby se jim narodilo co nejvíce dětí – kolik zlatých kuliček, tolik zdravých dětí.
  7. Naši předkové věřili, že jmelí léčí všechny nemoci a odstraňuje neplodnost u lidí i u domácích zvířat. Někde ho proto zavěšovali nad dveře chléva už v červnu – do Vánoc uschlo a tím krásně zezlátlo a získalo kouzelnou sílu. Proto dodnes jmelí pozlacujeme.
  8. Důvod zlacení je ještě jeden. Zlaté jmelí má údajně ukazovat, kde se v zemi skrývají poklady. Můžeme to zkusit – stejným způsobem jako proutkaři, kteří vyhledávají vodu. 
Jmelí a pověry: čím víc bílých kuliček na něm je, tím víc štěstí přinese.
Autor: istock.com Jmelí a pověry: čím víc bílých kuliček na něm je, tím víc štěstí přinese.

Mohlo by vás taky zajímat:

Rok 2021

Jaký bude rok 2021? Podle astrologie symbolizuje nový začátek

Starý keltský horoskop

Každý člověk má svůj strom. Starý keltský stromový horoskop prozradí, který je ten váš

Uklidňující meduňka je ideální vánoční bylinka

Meduňka je ideální léčivá bylina. Přináší pohodu, klid, dobrou náladu a zahání stres

Vánoční tradice a zvyky: Štědrovečerní magie vám prozradí budoucnost

České vánoční tradice a zvyky: Jak se věští z jablka a proč se klepe botou na kurník?

Barborky se trhají 4. prosince a vykvétají 24. prosince

Dnes je svaté Barbory, utrhněte si barborky. Víte, co všechno umí?

Poslední listopadová noc má čarovnou moc: svatoondřejské svatební věštění pro svobodné dívky

Svatý Ondřej je patron svateb a nevěst. Během poslední listopadové noci se věští budoucnost!

Linecké vánoční cukroví

Linecké vánoční cukroví. Kde se u nás vzalo a proč přináší štěstí?

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , vánoční tradice , jmelí , Jmelí bílé (Viscum album) , jmelí pěstování , jmelí jako lék

reklama

Přečtěte si také