Netradiční vila Tomia Okamury opět budí pozornost. Tentokrát díky odhalení půdorysu domu

Netradiční vilu Tomia Okamury v pražském Břevnově světová média zabývající se architekturou vychvalují jako unikátní dílo. Místní obyvatelé ale nad stavbou složenou z šestnácti tubusů kroutí hlavou a přezdívají jí Takešiho hrad. Nyní vzbudil pozornost unikátní kulatý půdorys domu, který publikoval francouzský City Architecture Gang na svých sociálních sítích.

Pohled na neobvyklý půdorys Okamurova domu nedávno publikoval francouzský portál City Architecture Gang, který se věnuje rozvoji měst po celém světě. Na svých sociálních sítích v příspěvku „Co se stane, když se tradiční cihlová konstrukce setká s radikální prostorovou“ publikoval snímky tubusového domu včetně půdorysu této jedinečné stavby.

NENECHTE SI UJÍT: Detaily Okamurova domu: Každá místnost má jinak vysokou podlahu, říká bratr

Netypický dům od světoznámého architekta

Jak jsme psali na webu Prima Living, v pražském Břevnově vytvořil Christian Kerez (ve Švýcarsku žijící architekt, rodák z venezuelského Maracaiba) netypický dům, který byl navržen jako „jasný příklad tradičního, téměř archaického způsobu výstavby cihlových ‚kruhů‘“, píše se na webu Designboom. Dům má kulatý půdorys a je vysoký jako čtyřpodlažní budova.

39 vzájemně propojených místností

Stavba je tvořena shlukem kruhových cihlových tubusů a zahrnuje 39 vzájemně propojených místností. V celocihlové vile jsou tři samostatné byty s celkovou plochou okolo 430 metrů čtverečních, výměra jednotlivých bytů se pohybuje mezi 70 a 140 metry čtverečními. Všechny prostory v rámci jednoho bytu jsou vzájemně otevřené. Jejich plocha se pohybuje od skromných čtyř až po velkorysých osmnáct metrů čtverečních, s výškou stropů od dvou do pěti metrů.

PŘEČTĚTE SI: Skrytá tajemství Okamurova domu: Každá místnost je unikát, popsal jeho bratr

Uvnitř atypické nemovitosti je tedy osm ložnic, šest pracoven, pět toalet, tři koupelny, tři kuchyně, tři jídelny a šest obývacích pokojů. Unikátní vila disponuje garážovým stáním pro pět aut a výtahem. Každý jednotlivý tubus střeží bezpečnostní kamera. Další kamery pak hlídají pozemek. Střecha některých tubusů může sloužit jako terasa s nádherným výhledem na Prahu.

Nový pohled na bydlení

„Tento unikátní design zrušil klasické dělicí stěny, což znamená, že půdorys každé místnosti je jasně viditelný z exteriéru. Kruhové místnosti se liší svou velikostí, výškou a uspořádáním, čímž vytvářejí labyrintový tok prostoru. Výsledkem je dynamický obytný prostor, který působí rozlehle, a přesto je uzavřen v přísných geometrických hranicích,“  uvádí k domu Okamury City Architecture Gang.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Jak bydlí Tomio Okamura? Fotograf zveřejnil první snímky interiéru jeho kontroverzního domu

Skladovací prostory, výtahy a hygienická zázemí jsou elegantně skryty ve vypouklých mezilehlých prostorech, zatímco vyduté kruhové místnosti zůstávají otevřené a vzájemně propojené. „Tento přístup oslavuje autonomii a nepředvídatelnost, nabízí nový pohled na prostorovou organizaci a zároveň zůstává zakořeněn v nadčasové konstrukční metodě,“ dodává City Architecture Gang.

Jakou má Okamurova vila hodnotu?

„Hodnota domu bude zcela jistě v řádu desítek milionů korun. Nepochybně pak vyšší hodnotu bude mít pro samotného majitele nemovitosti. Jde totiž o atypickou stavbu. Když to řeknu jinak – pokud se budeme bavit o vyšších desítkách milionů korun, tak se stavba pohybuje v okruhu lidí, kdy si nemovitost mohou uzpůsobit podle svého,“ odhadl pro web ŽivotvČesku.cz cenu nemovitosti realitní expert Dušan Měchura.

Tomio Okamura již v minulosti uvedl, že financování svého tubusového království v původní výši 20 milionů korun mu částečně kryje hypotéka.

Zdroje: zivotvcesku.cz, sociální sítě City Architecture Gang, designboom.com, en.wikipedia.org

Sdílejte článek
Štítky architektura Břevnov kultura Tomio Okamura sociální síť nemovitost vila půdorys umění, kultura, zábava a média stavebnictví a nemovitosti

Přečtěte si také