Bydlení

29. září 2015 05:20

Klára Beščecová

Blíží se topná sezona: Tipy, co před zimou zkontrolovat

S přicházející zimou se opět prověří stav našich topných systémů v domech a bytech.

Nyní máme poslední příležitost pro jejich údržbu, výměnu či opravu. A pokud si zajistíte kvalitní plynové topení, můžete během zimy i výrazně ušetřit. Na co tedy určitě před zimou nezapomenout? To vám poradí předseda představenstva Pražské plynárenské Ing. Pavel Janeček.

Servisní prohlídka nutná

Před topnou sezonou je důležitá pravidelná servisní prohlídka plynového kotle provedená odborníkem. Nechte si zkontrolovat jak kotel samotný, tak i odvod spalin. Každý rok by plynové zařízení měl prohlédnout servisní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, čistotu a těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce. Díky kontrole odborníka získáte jistotu, že kotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně. Zároveň tím výrazně prodloužíte jeho životnost. Při prvním zatopení v sezoně kotel a komín raději příliš nenamáhejte a topte méně intenzivně.

Vyplatí se překontrolovat radiátory

Zatímco kotlům lidé obvykle věnují odpovídající péči, radiátory naopak často zanedbávají. Před začátkem topné sezony je přitom ideální doba na jejich údržbu. Pečlivě je proto prohlédněte a ošetřete případná místa drobné koroze. Zkontrolujte také činnost ventilů a vadné kusy vyměňte. Těsně před začátkem topné sezony všechny radiátory odvzdušněte. Chcete-li uspořit, na stěnu za radiátory instalujte reflexní fólii, která bude teplo lépe odrážet do místnosti. Další cestou k úsporám může být výměna starých radiátorů za nové, které pracují s nižší teplotou otopné vody.

Staré vyměňtě za nové

Vývoj kotlů, topidel a plynových ohřívačů vody jde stále kupředu. Například ještě před pár lety téměř neznámé kondenzační kotle jsou nyní běžné a představují nejúspornější variantu plynového vytápění. Oproti běžnému staršímu plynovému kotli jsou úspornější až o 30 %, a ročně tak mohou běžné domácnosti ušetřit částky za topení v řádu tisíců korun. S případnou výměnou vám pomůže Pražská plynárenská, která např. aktuálně svým zákazníkům nabízí při výměně starého plynového kotle za nový moderní značky Viessmann výrazné cenové zvýhodnění.

V řadě domácností můžeme najít také plynová topidla s odtahem spalin přes zeď – oblíbené tzv. „vafky“, které jsou na českém trhu dostupné již několik desítek let. Právě proto však již končí některým modelům doba životnosti. Je proto vhodné nechat topidlo zkontrolovat odborníkem, který ověří, zda již nenastal čas pro jeho výměnu za nový, modernější model. Výměnou starých vafek za nové můžete dlouhodobě ušetřit značnou část nákladů na plyn, protože moderní modely jsou při stejném výkonu podstatně úspornější.

Možnosti moderních regulačních systémů

Kvalitní regulace otopného systému skýtá velký potenciál úspor. Starý termostat můžete vyměnit za moderní řídicí jednotku, která vám umožní nastavit stálou a pohodlnou denní i noční teplotu. Úsporu energií zajistí také ekvitermní regulace, tedy řízení otopné soustavy na základě vnější teploty vzduchu. K pohodlí obyvatel domu pak přispěje možnost dálkového ovládání kotle přes mobilní telefon či internet.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům Pražská plynárenská topení Pavel Janeček plynový kotel radiátor

Přečtěte si také