Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Bydlení

Bydlení budoucnosti: Nedostatek prostoru i jídla by mohly vyřešit vertikální farmy

Dům je navržen pro centrum jihokorejské metropole Soul. Rostliny by se měly pěstovat hydroponicky. Nižší patra by patřila bylinkám, vyšší ovocným stromům a zelenině.
Vydáno: 12.01.2017
Železobetonové monstrum Urban Skyfarm je inspirované ekosystémem obřích stromů

Pěstování zemědělských plodin a s nimi i zeleň do měst poznamenaných stále hustší zástavbou, by mohly přinést vertikální městské statky. Jeden takový představuje koncept Urban Skyfarm navržený pro centrum jihokorejské metropole Soul. Několikrát oceněný koncept navrhlo americké designové studio Aprilli Design Studios  konkrétně pro oblast Cheonggyecheon v hustě osídlené obchodní čtvrti tohoto města. Železobetonové monstrum inspirované ekosystémem obřích stromů by bylo zaměřené na produkci i následnou promyšlenou distribuci potravin místního původu. Vítaným přidruženým efektem by byl příznivý vliv na životní prostředí, protože takové zařízení by vneslo do města zeleň, filtrovalo vodu a čistilo vzduch. Vlastní provoz by zajišťovalo s pomocí energie z fotovoltaických panelů instalovaných na okrajích posledního patra.

Součástí by byl i prodej čerstvého ovoce a zeleniny
Součástí by byl i prodej čerstvého ovoce a zeleniny
Aprilli Design Studios

Zatímco vegetace má ve vyšších patrech zajištěný dostatečný osvit slunečními paprsky, spodní patra této pěstírny by byla vyhrazena obyvatelům města, kteří by si na nich užívali zastíněného volného prostoru. „Nebeský statek“ by zároveň zadržoval vodu při prudkých srážkách a za horkých dnů by snižoval akumulaci tepla. Výše zmíněnou očistu vody by obstarala čistička s filtry, které by zpracovávaly jak zachycenou dešťovou vodu tak i šedou odpadní vodu předtím, než by byla vypuštěna do nedalekého potoka Cheonggyecheon.

Nahoře by byly ovocné stromy a náročnější druhy zeleniny Foto: Nahoře by byly ovocné stromy a náročnější druhy zeleniny. Foto: Aprilli Design Studios

Jednotlivá patra by byla vyhrazena různým druhům rostlin právě podle jejich nároků na sluneční světlo. Ve vrchních patrech by se dařilo ovocným stromům a mnoha druhům zeleniny. Nižší patra by sloužila jako uzavřené pěstírny využívající umělého osvětlení. To vyhovuje bazalce, rukole, čínskému zelí a dalším. Každé z pater pro pěstování by bylo vybavené ohřevem a LED osvětlením, které by zlepšovalo podmínky pro rostliny.

Nebeský statek by umožňoval pěstování na venkovním prostranství o rozloze 44 000 m2 a na vnitřním o rozloze 28 000 m2. Instalovat fotovoltaiku by šlo na ploše 3200 m2.

Tady se mrkněte na video (pozor, je bez zvuku):

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Budova se sjezdovkou bude impozantní stavbou

Tak to je první obytný dům na světě se sjezdovkou na střeše. Kde? V Kazachstánu

Dubaj při východu slunce. Tohle počasí mimochodem pěkně zavařilo leteckým dopravcům

Korunní princ Dubaje zachytil své město nad mraky. Jeho snímky vám vyrazí dech

Reklama
Článek je zařazen v: mrakodrap, vertikální farmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama