12. ledna 2017 06:00
Markéta ZídkováBydlení budoucnosti: Nedostatek prostoru i jídla by mohly vyřešit vertikální farmy
Dům je navržen pro centrum jihokorejské metropole Soul. Rostliny by se měly pěstovat hydroponicky. Nižší patra by patřila bylinkám, vyšší ovocným stromům a zelenině.
Pěstování zemědělských plodin a s nimi i zeleň do měst poznamenaných stále hustší zástavbou, by mohly přinést vertikální městské statky. Jeden takový představuje koncept Urban Skyfarm navržený pro centrum jihokorejské metropole Soul. Několikrát oceněný koncept navrhlo americké designové studio Aprilli Design Studios konkrétně pro oblast Cheonggyecheon v hustě osídlené obchodní čtvrti tohoto města. Železobetonové monstrum inspirované ekosystémem obřích stromů by bylo zaměřené na produkci i následnou promyšlenou distribuci potravin místního původu. Vítaným přidruženým efektem by byl příznivý vliv na životní prostředí, protože takové zařízení by vneslo do města zeleň, filtrovalo vodu a čistilo vzduch. Vlastní provoz by zajišťovalo s pomocí energie z fotovoltaických panelů instalovaných na okrajích posledního patra.
Zatímco vegetace má ve vyšších patrech zajištěný dostatečný osvit slunečními paprsky, spodní patra této pěstírny by byla vyhrazena obyvatelům města, kteří by si na nich užívali zastíněného volného prostoru. „Nebeský statek“ by zároveň zadržoval vodu při prudkých srážkách a za horkých dnů by snižoval akumulaci tepla. Výše zmíněnou očistu vody by obstarala čistička s filtry, které by zpracovávaly jak zachycenou dešťovou vodu tak i šedou odpadní vodu předtím, než by byla vypuštěna do nedalekého potoka Cheonggyecheon.
Nahoře by byly ovocné stromy a náročnější druhy zeleniny. Foto: Aprilli Design Studios
Jednotlivá patra by byla vyhrazena různým druhům rostlin právě podle jejich nároků na sluneční světlo. Ve vrchních patrech by se dařilo ovocným stromům a mnoha druhům zeleniny. Nižší patra by sloužila jako uzavřené pěstírny využívající umělého osvětlení. To vyhovuje bazalce, rukole, čínskému zelí a dalším. Každé z pater pro pěstování by bylo vybavené ohřevem a LED osvětlením, které by zlepšovalo podmínky pro rostliny.
Nebeský statek by umožňoval pěstování na venkovním prostranství o rozloze 44 000 m2 a na vnitřním o rozloze 28 000 m2. Instalovat fotovoltaiku by šlo na ploše 3200 m2.
Tady se mrkněte na video (pozor, je bez zvuku):
(dah)
Mohlo by vás zajímat: