Bydlení

16. července 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Bydlení podle generací: Co musí mít v bytech mladí a jak bydlí čtyřicátníci?

Představa o ideálním bytě se mění s časem. Nejprve by měl být hlavně náš, potom by se měl hodit i pro rodinu a nakonec by měl být co nejpohodlnější. Podívejte se, jak si zařídit byt v každém věku.

První byt: Dvacátníci

Je to období kreativity a taky hledání sebe sama. Dvacátníci by se tak neměli bát experimentovat a zařizování bytu si opravdu užít. Inspirace se dá najít nejen na Pinterestu, ale také na Instagramu a vrůzných internetových obchodech.

Velice důležité jsou i finance. Ještě nepřišel čas pro utrácení za kusy nábytku, které budete vlastnit po zbytek života. Stačí lacinější kousky vkombinaci soriginály, třeba zvetešnictví nebo způdy. Zároveň je potřeba naučit se pracovat sprostorem. První byty často mají jednu místnost, která slouží jako ložnice, obývák i jídelna. Všechno by mělo být praktické a dekorace osobité. Ostatně zařizováním bytů podle miléniálů se mohou inspirovat všechny generace, podrobnější článek najdete ZDE.

Rodina: Třicátníci

Vbytě už většinou nebydlí jen pár, ale také děti. Můžeme tak zachovat smysl pro praktičnost zdřívějška, ale je potřeba přizpůsobit domov novým členům domácnosti. Důležitý je jídelní stůl, u kterého se rodina může scházet, prostorná nebo alespoň praktická kuchyň sdostatkem úložného prostoru, kde se trocha nepořádku snadno ztratí.

Více než kdy předtím je potřeba přemýšlet o materiálech. Textilie by měly být odolné a měly by se dát snadno čistit. Lakovaný nábytek raději vynechte. Snadno se poškrábe, lepší bude namořené dřevo nebo kov. Skleněné plochy nejsou vhodným řešením (určitě ne na konferenčních stolcích), protože se snadno ušpiní a navíc mohou být nebezpečné.

Účelnost ale neznamená, že byt bude nudný. Dá se pracovat srůznými barvami a vzory. Případně si můžete pořídit nějaký umělecký kousek a nahradit jím improvizované dekorace, které jste si vytvořili, když jste chodili do školy.

Klid a pohoda: Čtyřicátníci a padesátníci

Děti už odrůstají a když odejdou zdomu, je tu příležitost pro pořádnou investici do vašeho domova. Teď přichází doba, kdy si můžete pořídit světlý čalouněný nábytek nebo pořádný koberec. Riziko, že ho někdo poleje nebo se po něm projde vbotách, se snižuje.

Přichází také rozhodování, jak využít bývalý dětský pokoj. Řešením je ložnice pro hosty nebo pracovna. Dopřejte si ten luxus mít místnost jen na čtení a práci. Bude stačit knihovna, pracovní stůl, dobrá lampa a židle nebo křeslo.

Je to také doba, kdy se hodí investovat do kuchyně a koupelny. Udělejte si vaření co nejpříjemnější a koupání co nejpohodlnější. Je to dražší investice, ale i tak se na ní dá ušetřit.


Přečtěte si také