Bydlení

20. června 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Mladí a chudí: Jak si zařídit bydlení bez peněz

Mladí nemají moc peněz, shání si první byty a výdaje za vybavení domácnosti jsou až moc vysoké. Hezké bydlení se ale dá zařídit i s minimem nákladů. Poradíme vám, jak vytvořit domov bez utrácení.

Postel nepotřebujete

Bývá nejdražším kusem nábytku a zároveň tím nejzbytečnějším. Bude stačit matrace. Ta se navíc lépe stěhuje, což se hodí, když si budete hledat nové bydlení. Pořizování postele tak nechte až na dobu, kdy si budete jistí, že jste našli domov snů, vněmž budete chtít zůstat.

Nábytek za odvoz

Domluvit se skamarády, kteří vám pomohou stěhovat, je lacinější než udělat nákup vobchodě. Navíc na portálech, které nabízejí věci za odvoz, můžete najít zajímavé kousky. Doporučujeme tam spíše shánět vybavení, jako jsou komody, stoly, noční stolky, židle nebo skříňky. U čalouněného nábytku je riziko, že bude vhorším stavu, než je patrné zfotek.

Lov na půdě

Půdy a sklepy jsou tak trochu pokladnice. Můžete tam objevit úžasné věci. Zejména nádobí nebo menší kusy nábytku. Zeptejte se proto rodičů a prarodičů, jestli se nemůžete pustit do průzkumu jejich půdy.

DIY projekty

Do it yourself nejsou jenom vystřihovánky zpapíru, ale taky hromada nápadů na zařízení bytu. Mnohdy budou stačit běžně dostupné věci, ze kterých vyrobíte originální zařízení bytu za málo peněz. Nebo po lovu na půdě vyzkoušejte upcyklaci. Více se o ní dozvíte ZDE.

Nádobí, které není nádobí

Pořizování cibuláku a českého křišťálu nechte na později. Takové skleničky jsou totiž všude kolem nás. Můžete vymýt sklo, ve kterém jsou vonné svíčky, případně použít zavařovačky. Skleniček najednou bude víc než dost.

Alternativní úložné prostory

Skříně jsou drahé a podobně jako postel zabírají moc místa, navíc se špatně stěhují. Dejte přednost variabilním úložným dílům a to ideálně těm, které se nemusí připevnit ke zdi. Takže se vyhněte policím nebo vysokým policovým dílům, které se musí ukotvit, aby se nepřevrátily. Skříně jednoduše nahradí stojany na oblečení. Ty jsou navíc aktuálním trendem vseverském designu.

Osobní dekorace

Dekorace nemusíte kupovat. Pokud si byt vyzdobíte fotkami, obrázky, pohlednicemi a předměty zcest a výletů, docílíte nejen toho, že za dekorace prakticky nic neutratíte, ale navíc vytvoříte i čistě osobní prostor, což je velice důležité. Jen tak vznikne domov.

Žádné vrtání

Dobrá rada nad zlato. Zvlášť pokud si byt pronajímáte, vyhněte se vrtání do zdí. Několik prvních pokusů skončí katastrofou. A když vám skončí nájemní smlouva, budete muset stěny uvádět do původní podoby (což je možná horší práce než samotné vrtání). Proto vždy vybírejte jen to vybavení, které se nepřipevňuje na stěny a co se týče fotografií, ty na stěny můžete přilepit washi páskami, které neničí omítku. Nejsou drahé, prodávají se vmnoha barvách a na internetu seženete hromadu inspirace, jak si snimi vyhrát a na stěně vytvořit hotové mistrovské dílo.


Přečtěte si také