Bydlení

15. června 2018 06:00

Matouš Hartman

Takhle si zařizují byty mileniálové. 6 trendů, které musíte zkusit taky

Narodili se na přelomu osmdesátých a devadesátých let a teď si zařizují své první domovy. Jejich specifické požadavky i zájmy ovlivňují to, jak budou byty a domy vypadat. Najdeme tu ale inspiraci pro všechny generace.

Tvrdí se, že nechtějí pracovat, jsou sobečtí, případně povrchní. Byť mají mileniálové špatnou pověst, jejich životní styl vmnohém posouvá trendy vbydlení a interiérovém designu. Jsou otevření novým možnostem, často měli příležitost cestovat a začínají si uvědomovat mnohem více než předchozí generace, že naše planeta je jen jedna. Ekologické, úsporné a praktické bydlení je tak pro ně naprostým standardem oproti opulentnosti devadesátých let a snaze mít co nejvíce. Zkrátka s podnikatelským barokem za mileniály nechoďte.

Praktičnost

Nač mít obrovský byt smnoha místnostmi, když stačí jedna dvě? Mileniálové dávají přednost praktičnosti před budováním hradu. Vystačí si smálem. Donutily je ktomu okolnosti. Nové bydlení se poslední dobou stává vyloženě nedostupným kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Už i Česko se přidalo kzemím, kde se za nájem platí alespoň polovina výplaty. Menší byt se tak stává ideálním řešením. Stojí méně a navíc se snáze uklízí.

Jedna katalánská architektka dokonce navrhla, abychom se zbavili kuchyní. Měli bychom využívat komunitní stravování. O její vizi si přečtěte ZDE.

Mix stylů

Byt nemusí mít jednotný styl. Vlastně to ani není žádoucí. Mileniálové sesbírali inspiraci zcelého světa a vyjet jednou do nákupního domu a vrátit se skompletním vybavením by byla vyloženě škoda. Míchání stylů sice vyžaduje pečlivost a cit pro detail, ale vytváří osobnější prostor, než jaký by vznikl, kdybychom do bytu naskládali nábytek sehnaný jen vjediném obchodě. Mileniálové navíc vesměs nedisponují takovými finančními prostředky, aby všechno sehnali najednou. Postupné nákupy tak vytvářejí zajímavý prostor, kde pak každý kousek nábytku působí jako originál.

Osobitost

Spředchozím bodem souvisí potřeba mileniálů vytvářet vyloženě osobní prostor. Možná je ktomu žene současná globalizace. Domov by měl dávat najevo, že někomu patří. Jeho majitel by mu měl dát osobitý ráz. Inspirace zbytů mileniálů je tudíž jasná: Dejte bytu kousek ze své osobnosti. Pomohou vám stím rodinné fotografie, zarámované kresby vašich dětí, dekorace, které jste koupili na svých cestách, doplňky inspirované kulturami, které se vám líbí.

Víra vminulé generace

To, co se osvědčilo, není potřeba nahrazovat. Mileniálové se často odvracejí od chladného minimalismu kdesignu uplynulých dekád. Cesty do starožitnictví a vetešnictví představují hotové výpravy za nejoriginálnějším vybavením bytu. Ceny tu jsou nižší a nábytek často dobře zachovalý. Jak správně lovit ve starožitnictvích, abyste neprohloupili, najdete ZDE.

Zelené bydlení

Je nás hodně a říkat si, že po nás potopa, by mohlo jednu pořádnou přivolat. Už teď nás zaplavují odpadky, mnohé znich recyklovatelné nebo úplně zbytečné. Mileniálové vyznávají životní styly, jako je třeba zero waste. Snaží se omezit plasty a recyklovat.

Kreativita vdetailech

Naše domovy potřebují zajímavé detaily, maličkosti, které znich udělají to nejkrásnější místo na světě. Nemusíte mít velký jídelní stůl se šesti stejnými židlemi. Židle mohou být každá jiná a stůl starý po babičce. Spojíte je nátěrem stejné barvy a vytvoříte tak úžasný detail své kuchyně, který upoutá pozornost všech příchozích. Nepřemýšlejte o tom, jak mít byt co nejelegantnější nebo nejmodernější, zaměřte se na detaily, které lidé uvidí jen a jen u vás doma.


Přečtěte si také