Bydlení

10. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Byt z drogového doupěte: Někdejší výrobnu drog proměnili ve stylový byt

Architekt s použitím pestrých barev a dekorativních vzorů zrenovoval někdejší varnu drog na útulný domov v retro stylu.

Počínal si jako sochař, který dlátem a palicí vtiskuje život kusu dřeva. Architekt Laurent Alfonso spolu se svou ženou investovali do této maličké pařížské ruiny spoustu času a lásky. Na výsledku je to ale vidět. Někdejší varna drog se proměnila v útulný a stylový domov. Zvlášť vydařená je velkoryse pojatá obývací zóna, kde majitelé obklopení svěžími barvami a retro nábytkem pracují i odpočívají.

Jak už bylo uvedeno v úvodu, tento byt ve starém domě z roku 1911 má pohnutou minulost. Vzhledem k tomu, že jej v 90. letech zneužívaly podivné existence k výrobě drog, byl byt v 10. pařížském okrsku v žalostném stavu. Nebylo se čemu divit, vždyť celý dům byl po 20 let prázdný či jej obývali squatteři. Kromě toho měl nešťastné dispozice, kdy schodiště, předsíň a průchozí pokoj zabíraly 30 procent obytné plochy. “Navíc, když jsme dům koupili, bylo tu 6 toalet! Instalovali je tu bývalí nájemníci ve zjevné snaze zajistit způsob co nejrychlejší likvidace drog,“ vypočítává Alfonso.

Na bytě se mu ovšem velice zamlouvaly jeho 3,4 m vysoké stropy. „Potíž byla v tom, že některé místnosti byly víc vysoké než široké. Abychom se tam neztráceli, rozhodli jsme se jen pro minimum nábytku a pečlivě jsme odlišili pracovní a odpočinkové zóny,“ popisuje architekt. „Navzdory atypickým dispozicím se nám podařilo vytvořit útulný domov,“ pochvaluje si majitel.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také