Bydlení

17. listopadu 2017 06:00

Iva Kropáčková

Chalupa v zimě. 10 opatření, která jí pomohou přečkat mrazy a vaši delší nepřítomnost

I když necháváte svůj „druhý domov“ dlouho opuštěný, je vhodné také občas provést kontrolu nebo o ni požádat sousedy...

Dlouhá zima opět zanechá bez dozoru stovky tisíc rekreačních objektů. Ohrozit ji v tomto období mohou tuhé mrazy, ale i zloději. Právě v podzimních a zimních měsících počet vloupání vždy stoupá. Máte také chatu či chalupu jako svůj druhý domov? Pak jste pravděpodobně investovali do vybavení objektu jak uvnitř, tak venku. Možná máte na chalupě ledničku i pračku, rychlovarnou konvici, a třeba i bojler. Zároveň si ji vyšperkováváte zvenku, možná jste měnili okna, střechu, budovali bazén, stavěli terasu, venkovní kuchyni... Zkrátka, i v případě rekreační stavby se jedná často o hodnotný majetek, který je lepší před zimou zabezpečit, pokud na ni nejezdíte celoročně, ale právě pouze v teplé části roku. Co vše pomůže, abyste snížili riziko jarního sčítání škod?

1. Spotřebiče

Většina spotřebičů není uzpůsobena na fungování v extrémních podmínkách. Máte-li je na chatě či chalupě, určitě by neměly na zimu zůstat v elektřině a napojeny na vodu. U spotřebičů, které pracují s vodou (jako je pračka či myčka), je důležité vypustit vodu z hadic. Měly by být na zimu umyté a filtry vyčištěné. Lednička i mrazák by také měly být umyty a zanechány s pootevřenými dvířky. Drobné spotřebiče, jako je například rychlovarná konvice či toustovač, by měly být zbaveny případných nečistot či vody a uklizeny na místo, kde se na ně nebude prášit.

2. Žádné potraviny, ani alkohol

V objektu by nemělo zůstat nic, co by mohlo pomoci nevítaným „návštěvám“ (například v p

3. Uklizená zahrada

V okolí chaty ani nikde na zahradě by neměly zůstat volně v prostoru žádné předměty, které by mohly usnadnit zlodějům práci. Jedná se především o různé železné tyče, zahradní náčiní a podobně.

4. Střecha

Nechybí někde taška, nemohlo by do objektu zatékat? Neměli byste zkrátka zapomenout zkontrolovat i střechu, zda vypadá v pořádku a zda je schopná odolat i těžkému sněhu.

5. Vypnutý přívod vody

Je třeba, aby byl vypnut hlavní přívod vody a všechna voda z trubek a bojleru vypuštěna. Zmrzlá voda v nich by mohla napáchat spoustu škod.

Jakoukoliv dražší elektroniku nebo cennosti na chalupě nenechávejte... Foto: pixabay.com

6. Cennosti pryč

Nenechávejte v chatách, dílnách či zahradních domcích žádné cenné věci, ať už se jedná o drahou elektroniku, nářadí nebo jiné nástroje. To, co nelze odvézt (sekačka, míchačka) si zaslouží dostatečné zabezpečení – ideálně bezpečnostním zámkem.

7. Okna a dveře

Okna zavřená, všechny vstupní dveře i venkovní vrátka či brány zamčené. To je automatické pravidlo, na které se nezapomíná. Do zabezpečení objektu můžete ale i zainvestovat. „Pro ty, kteří si chtějí majetek střežit více, doporučujeme využití bezpečnostních folií na okenní skla, bezpečnostní zámky a kování, cenově dostupnější již jsou také různé elektronické zabezpečovací a kamerové systémy a podobně,“ radí například Zdeněk Novák na webu Městské policie v Břeclavi.

Zkontrolujte, zda jsou okna i dveře neporušené... Foto: pixabay.com

8. Fotodokumentace

Pro všechny případy je také vhodné udělat ještě jednu věc: „Pořídit před odjezdem fotodokumentaci chaty či dílny včetně konkrétních cenných předmětů, a to pro případ, kdyby došlo kudálosti, kterou by šetřila pojišťovna nebo policie,“ vysvětluje ještě strážník.

9. Průběžná kontrola

Zároveň, je-li to možné, doporučují policisté také objekt nárazově zkontrolovat i během zimy. Přitom například odklidit nánosy sněhu a podobně. A být solidární a obhlédnout situaci také u okolních staveb. Při jakémkoliv podezření na vloupání pak volat strážníky.

10. Sousedský dohled

Máte-li chalupu v oblasti, kde lidé trvale bydlí, požádejte je o to, jestli by občas objekt nezkontrolovali. A případně vás kontaktovali, pokud zaznamenají něco podezřelého.

Ivana Kropáčková

Další články:


Přečtěte si také