Vánoce

23. prosince 2017 08:00

Tereza Javorová

Chcete Vánoce v americkém stylu? Poradíme vám, jak na světelnou výzdobu à la hollywoodský velkofilm

Světelná výzdoba k Vánocům neodmyslitelně patří. Všichni máme doma svíčky, hvězdu v okně nebo decentní světýlka na vánočním stromku. Američané však hrají úplně jinou ligu. Nebo spíše jiný sport! Tady je pár tipů, jak zaručeně docílíte tradiční kýčovité výzdoby, kterou znáte z hollywoodských trháků.

No limits

Pokud chcete letos opravdu dekorovat poamericku, vprvní řadě musíte zcela zapudit myšlenku „to už by možná mohlo stačit“. Nic takového ve Státech neexistuje. Méně je někdy více vtomto případě neplatí. O Vánocích jakoby Američané zahodili veškerý vkus a na své domy, stromy, ploty, psí boudy a vlastně veškeré objekty na pozemku věší tisíce zářících světýlek. O estetice jejich výtvorů se můžeme dohadovat, jedno je ale jisté – pokud nebudete troškařit, stanete se na pár týdnů hitem celé ulice a konečně si vysloužíte respekt vašich dětí. Jak tedy na to?

Barevná sladěnost? Nesmysl…

Vprvní řadě je potřeba rozšířit arzenál světýlek o celou škálu barev. Modrá, červená, zelená, žlutá – a pak už jen začít omotávat. Nejdřív dlouhé řetězy ale zkusmo zapojte do zásuvky a přesvědčte se, že skutečně fungují. Základem jsou také metry a metry prodlužovaček a sada rozdvojek.

Epileptikova noční můra

Důležité je vybavit se nejen klasickými statickými světýlky, ale i těmi blikajícími. Američané je věší na všechno, zejména pak kolem oken a na střechu. Pro netrénované oko to ale může být pro začátek příliš. Pokud například nemáte opravdu kvalitní zatemňovací závěsy, počítejte stím, že vás čekají dlouhé probděné noci. Ale nezapomínejte – děláte to pro děti!

Rudolf – základ Vánoc

Tady vČesku sice nejsme těmi největšími fanoušky Santy Clause, přesto téměř všichni dobře vědí, že jeho neodmyslitelným pomocníkem je červenonosí sob Rudolf. Ten proto nemůže chybět ani na vaší zahradě! Ale pokud se bojíte kritiky, že u nás přeci nosí dárky Ježíšek, můžete sousedům tvrdit, že je to starý dobrý stoprocentně český jelen.

Něco pro fajnšmekry

Chcete vytvořit opravdu přesnou kopii amerického dekoračního šílenství? Pak nesmíte zapomenout pořídit samonafukovací vánoční figuríny! Prodávají se obří sněhuláci, dárky, Santa Clausové, ale i tradiční sobi, perníčky a mnoho dalších. Cena je sice poměrně vysoká (ve Spojených státech se prodávají vpřepočtu za asi 1000 korun), zato jde ale o totální nevkusnost, kterou jen tak něco netrumfne.

Vjednotě je síla

Co je lepší než jeden nazdobený dům? Celá ulice! Pokud vaši sousedi také ujíždějí na světýlkách, nemá cenu se snimi přetahovat o prvenství. Naopak se zkuste domluvit a vzájemně si pomoct. A kdo ví? Třeba jednou dopadnete jako obyvatelé amerického Richmondu. Tam se vánoční výzdoba stala tak oblíbenou záležitostí, že se do města každoročně sjíždějí turisté a soukromé firmy pořádají tour po těch nejvyhlášenějších ulicích.

Anna Zunová

Další články:


Přečtěte si také