Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Chcete vlastní vinný sklípek? 22 originálních tipů pro inspiraci

Vinný sklípek jako u vinohradu.
Vydáno: 15.09.2014
Kdo miluje víno, klidně si jej může „zavěsit“ na stěnu. Skvělý nápad designéra – orámovaná vinotéka.
Kdo miluje víno, klidně si jej může „zavěsit“ na stěnu. Skvělý nápad designéra – orámovaná vinotéka. Autor: Winebydesign.co.uk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Není nad posezení s přáteli v atmosférou nabitém prostředí téměř podzemní stavby, kde to zlehka voní vínem, sýrem a dobrou uzeninkou. Pokud zrovna nežijete na Moravě a nemáte čas tam vyrážet tak často, jak byste chtěli, můžete si na zahradě nebo někde v domě či dokonce v bytě takový „sklep“ vytvořit.

Dnes existují firmy, které dokážou vykouzlit pověstné stavbičky na klíč, a to už za pár týdnů. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si někde v domě nebo dokonce v bytě vyčleníte místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat, anebo stavbě opravdového sklípku uvolníte trochu místa na svém pozemku.

Máte na zahradě dost místa? Pak si klidně nechte vybudovat svůj vlastní vinný sklípek, který může zářit moderním designem, a přesto bude útulný.
Máte na zahradě dost místa? Pak si klidně nechte vybudovat svůj vlastní vinný sklípek, který může zářit moderním designem, a přesto bude útulný.
Homesgn.com

Pasivní versus aktivní vinný sklep

Pamatujte na to, že pro skladování vína je velmi důležitá teplota. Ve vinařských oblastech najdete takzvané pasivní vinné sklepy. Pasivitou se rozumí, že díky generaci vinařů byl sklep postaven tak šikovně, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez větší pomoci nějaké techniky. U tzv. aktivních vinných sklepů se o vhodné klimatické podmínky stará promyšlená klimatizační technika.

Teplota a vlhkost

Nejvhodnější teplotou pro skladování vína je zhruba 11 °C. Můžete jej ale uskladnit i při mírně vyšších nebo nižších teplotách v rozmezí cca 5 °C až 18 °C. Důležité je, aby teplota nekolísala a byla konstantní. Vyšší teplota zhruba nad 12 °C pochopitelně urychluje proces zrání vína a není pro dlouholetou archivaci vhodná.

Zapomínat nelze ani na vlhkost, která by se měla pohybovat v rozmezí 60–70 %. Je důležitá i proto, že klasická archivní vína jsou zátkovaná korkem a ten když proschne, může propustit vzduch a víno si zničíte jeho oxidací.

Ve tmě a vleže

Sklípky mají také jako prostory pro skladování vína tu výhodu, že jsou často bez oken, tedy bez přístupu denního, nebo dokonce slunečního svitu. Ten totiž dokáže s lahodným mokem pěkně zatočit. V menší míře ale může ovlivnit kvalitu vína i umělé osvětlení. Nezapomeňte proto, že víno je spíš „noční“ živel a má rádo tmu, a tak mu ji dopřejte v co největší míře.

Sklípek, z něhož dýchá skvělá atmosféra. I takový lze dnes vybudovat v obyčejném podzemním prostoru rodinného domu.
Sklípek, z něhož dýchá skvělá atmosféra. I takový lze dnes vybudovat v obyčejném podzemním prostoru rodinného domu.
Michael Baxter

Poloha lahví ve sklípku či ve vaší rozlehlejší temperované vinné místnosti je naležato. Každý si rád odpočine, dopřejte to i vínu. Odmění vás svými skvělými vlastnostmi. Hlavním důvodem je ale i to, že ležící láhve nedovolí korku proschnout zevnitř. Ideální je, aby byl zcela zaplaven. Proto existují také různé poličky, boxy a držáky na víno, do kterých láhve vhodně uložíte. Ty z kameniny jsou vhodné do vlhkého a chladného prostředí, ale i dřevěné boxy s variabilním vnitřním uspořádáním vydrží v prostředí sklípku. Existují ale také větší dřevěné nebo kovové regály.

Kuchyně s jídelnou jsou jen několik kroků vzdálené od obývací části, ale od gauče je dobře oddělují i rozdílné úrovně podlah. Obnaženou cihlovou zeď obývacího pokoje nasvěcují podlahová svítidla.

Loft v bývalé továrně zklidnila vnitřní zahrada

A už jen zmínku na okraj. Až si budete pořizovat domů lahvinky, dobře si promyslete, které byste vypili nejdříve, které až za několik měsíců a které si chcete uchovat léta. Podle toho jim také dopřejte nejvhodnější prostředí. Vína pro rychlou spotřebu pak ani do sklípku nenoste, postačí jim chladnička.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Starý kmen a moderní nábytek se v tomto případě nijak neruší. Všimněte si i malé ozdoby na větvi, která letitému stromu dodává svěžest a hravost.

Potřebujete dobít baterky? Pořiďte si domů strom

Dřevěný samorost vždy člověka čímsi přitahoval. Vy si s touto fototapetou můžete nádherně vyzdobit svůj byt, stačí mít alespoň jednu stěnu volnou. (Komar, Old Giant, rozměr: 368x254

Bez hřebíku a kladiva. Velký přehled dřevěných tapet

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama