15. září 2014 10:55
Markéta ZídkováChcete vlastní vinný sklípek? 22 originálních tipů pro inspiraci
Vinný sklípek jako u vinohradu.
Není nad posezení s přáteli v atmosférou nabitém prostředí téměř podzemní stavby, kde to zlehka voní vínem, sýrem a dobrou uzeninkou. Pokud zrovna nežijete na Moravě a nemáte čas tam vyrážet tak často, jak byste chtěli, můžete si na zahradě nebo někde v domě či dokonce v bytě takový „sklep“ vytvořit.
Dnes existují firmy, které dokážou vykouzlit pověstné stavbičky na klíč, a to už za pár týdnů. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si někde v domě nebo dokonce v bytě vyčleníte místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat, anebo stavbě opravdového sklípku uvolníte trochu místa na svém pozemku.
Domácí vinný sklípek - Obrázek 10 Zdroj: Homesgn.com
Pasivní versus aktivní vinný sklep
Pamatujte na to, že pro skladování vína je velmi důležitá teplota. Ve vinařských oblastech najdete takzvané pasivní vinné sklepy. Pasivitou se rozumí, že díky generaci vinařů byl sklep postaven tak šikovně, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez větší pomoci nějaké techniky. U tzv. aktivních vinných sklepů se o vhodné klimatické podmínky stará promyšlená klimatizační technika.
Teplota a vlhkost
Nejvhodnější teplotou pro skladování vína je zhruba 11 °C. Můžete jej ale uskladnit i při mírně vyšších nebo nižších teplotách v rozmezí cca 5 °C až 18 °C. Důležité je, aby teplota nekolísala a byla konstantní. Vyšší teplota zhruba nad 12 °C pochopitelně urychluje proces zrání vína a není pro dlouholetou archivaci vhodná.
Zapomínat nelze ani na vlhkost, která by se měla pohybovat v rozmezí 60–70 %. Je důležitá i proto, že klasická archivní vína jsou zátkovaná korkem a ten když proschne, může propustit vzduch a víno si zničíte jeho oxidací.
Ve tmě a vleže
Sklípky mají také jako prostory pro skladování vína tu výhodu, že jsou často bez oken, tedy bez přístupu denního, nebo dokonce slunečního svitu. Ten totiž dokáže s lahodným mokem pěkně zatočit. V menší míře ale může ovlivnit kvalitu vína i umělé osvětlení. Nezapomeňte proto, že víno je spíš „noční“ živel a má rádo tmu, a tak mu ji dopřejte v co největší míře.
Domácí vinný sklípek - Obrázek 9 Zdroj: Michael Baxter
Poloha lahví ve sklípku či ve vaší rozlehlejší temperované vinné místnosti je naležato. Každý si rád odpočine, dopřejte to i vínu. Odmění vás svými skvělými vlastnostmi. Hlavním důvodem je ale i to, že ležící láhve nedovolí korku proschnout zevnitř. Ideální je, aby byl zcela zaplaven. Proto existují také různé poličky, boxy a držáky na víno, do kterých láhve vhodně uložíte. Ty z kameniny jsou vhodné do vlhkého a chladného prostředí, ale i dřevěné boxy s variabilním vnitřním uspořádáním vydrží v prostředí sklípku. Existují ale také větší dřevěné nebo kovové regály.
A už jen zmínku na okraj. Až si budete pořizovat domů lahvinky, dobře si promyslete, které byste vypili nejdříve, které až za několik měsíců a které si chcete uchovat léta. Podle toho jim také dopřejte nejvhodnější prostředí. Vína pro rychlou spotřebu pak ani do sklípku nenoste, postačí jim chladnička.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: