Bydlení

11. května 2020 14:00

Simona Sedláčková

Polštářek pod svíčku, mýdlo i žárovku. Dejte se do výroby dekorací z betonu

Betonové doplňky a dekorace jsou poslední dobou hodně oblíbené, a tak jejich cena na trhu bývá docela vysoká. Přitom si podobné kousky můžete vyrobit doma sami, není to nic složitého.

Jak vybrat a připravit správnou betonovou směs

Vhobbymarketech najdete připravené betonové směsi pro různá využití a klidně je můžete použít. Ale ve výtvarných potřebách seženete betonovou směs přímo určenou pro výrobu dekorací a bytových doplňků.

Beton na drobné dekorace, jako jsou polštářky pod mýdlo nebo čajovou svíčku, můžete umíchat i ve staré porcelánové nebo umělohmotné misce, na větší množství budete potřebovat kbelík.

Do misky nalijte trochu vody a do ní pomalu přisypávejte betonovou směs. Míchejte tak dlouho, dokud nebude směs hladká, bez hrudek a konzistencí bude připomínat hustou kaši. Připravený beton hned použijte. Hotová dekorace bude zasychat a tvrdnout několik dní.

Mýdlenka zbetonu

Beton připravte podle návodu, vtak malém množství můžete míchat rovnou vpevnějším igelitovém sáčku. Pak ze sáčku vytlačte vzduch, sáček ohněte a izolepou nebo kobercovou páskou zalepte. Otočte skleničku, na ni položte mýdlo a teprve navrch dejte sáček sbetonem.

Beton se vytvaruje podle mýdla, zároveň bude pěkně zaoblený, protože sáček visí přes okraje mýdla a skleničky. Po několika dnech igelit odstraňte a mýdlenka bude hotová. Koupelně bude slušet!

Betonová poduška pod čajovou svíčku

Připravený beton vložte do sáčku stejně jako vpřípadě mýdlenky. Sáček pak nechte ležet na pevné podložce, na něj položte čajovou svíčku a přidejte zátěž, aby se beton pěkně vytvaroval.

Opět po několika dnech, asi po týdnu, můžete zhotového svícnu odstranit sáček. Hotový výrobek můžete samozřejmě opatřit barevným nátěrem, ale surový beton je dekorativní sám o sobě.

Moderní betonové lampičky

Stejným způsobem, opět pomocí igelitového sáčku, můžete vytvořit i další dekorace, například lampičky.

Učaroval vám jednoduchý a funkční styl betonových doplňků a dekorací? Podívejte se na další nápady, které jsme pro vás připravili:


Přečtěte si také