Jak vyrobit indiánskou čelenku, stan i totem? Použijte papír, karton, peří i krabice

Sychravé podzimní počasí už celodenním venkovním hrám dětí moc nepřeje, ale na indiány si můžou zahrát i doma. A protože je to hra, která vyžaduje spoustu zábavných příprav, vydrží děti bavit určitě hodně dlouho. Jeden den si spolu vytvoříte indiánskou čelenku, druhý den luk a šípy nebo indiánský totem. Tatínek vytvoří kostru na teepee, maminka ušije na teepee plachtu a může dětem připravit i báječné překvapení v podobě indiánského oblečení.

Jak vyrobit indiánskou čelenku

Každý správný indián musí mít svou čelenku. Spát může pod širým nebem vprérii, na šperky je také dost času, ale čelenka je základ.

Jednoduchou papírovou čelenku vytvoříte ze čtvrtky nebo z barevných papírů. Ustřihněte základní pruh, polepte ho jednoduchými barevnými tvary a na vnitřní stranu čelenky nalepte pera. Vpapírnictví koupíte sáček speříčky barevnými, ale můžete si i udělat pěknou vycházku a vydat se na výpravu za peříčky ptákůjako praví indiáni. Pokud vytvoříte čelenku zvlnité lepenky, můžete peříčka pohodlně zastrkat do jednotlivých vlnek i bez lepení.

Parádní indiánskou čelenku můžete malým indiánům vytvořit i jako překvapení zbarevných plstí.

Pokud máte pocit, že hra na indiány bude děti opravdu bavit, můžete se dát i do mnohem složitějšího šití. Na druhou stranu, vkaždé školce se pořádají maškarní bály a besídky, tak práce na výrobě kostýmu určitě najde uplatnění i tam.

Jak udělat luk a šípy

Aby malý indián mohl být úplně spokojený, musí mít luk a šípy. Luk vytvoříte jednoduše zohnutého proutku a provázku, ale jsou tu i další možnosti. Například dřevěné ramínko na šaty, ze kterého odšroubujete kovový háček. A šípy? Ty vytvoříte opět zvětviček nebo z bambusových špejlí. Bambusové špejle jsou silnější než ty obyčejné. Dřevěné tyčkyna výrobu šípů najdete i vhobbymarketech.

Konce a hroty šípů vyrobíte nejlépe zmoosgumy. Je to měkký materiál na dekorační účely, který se běžně prodává vpapírnictví i na internetu.

Jak postavitindiánský totem z krabic

Tohle bude veliká zábava! Jednotlivá patra totemu můžete vyrobit zobyčejných papírových krabic, které pomalujete barvami nebo polepíte barevnými papíry. Na každé patro namalujte hrůzostrašný obličej nebo divoké zvíře či ptáka. Čím barevnější totem bude, tím lépe.

Jak vytvořit indiánské amulety a ozdoby

Indiánské amulety, ozdoby i dýmky míru můžete vytvořit zobyčejných suchých větví, kterých se vkaždém parku či lesíku povaluje dost a dost. Větve můžete pomalovat akrylovými barvami, které po zaschnutí dobře drží a nepouští barvu, nebo obyčejnými temperami, které však potřebují přestříkat bezbarvým lakem, aby malí indiáni nebyli zmalovaní jako indiáni.

Větve můžete také omotávat provázky, barevnými zbytky vlny nebo kousky látek, můžete na ně navazovat ozdobná peříčka i navlečené korálky.

Indiánské šperky a ozdoby můžete vytvořit zkorálků nebo zobyčejných těstovin, které můžete použít vpřírodní barvě nebo je obarvit opět akrylovými barvami. Barevné korálky vytvoříte i z nastříhaných plastových brček na pití nebo využijete zásobu barevných knoflíků.

Nezapomeňte ani na různé náramky a nátepníčky zpapíru nebo ještě lépe zbarevné plsti. Vše zdobte vším, co doma najdete po ruce, jako jsou korálky, nejrůznější knoflíčky nebo peříčka.

Jak postavit teepee pro malé Indiány

Máte pocit, že malé indiány hra opravdu hodně baví a že je hned tak bavit nepřestane? Pak je možná na čase, postavit i pravé indiánské teepee. Základ tvoří 4–5 tyčí svázaných provazem a potah stanu ušitý třeba ze starých prostěradel.

Nejrůznější stany a teepee ocení děti v zimě i v létě


Přečtěte si také